„Kulami na diabła”: Cudowne medaliki dla Ukrainy

Franciszkański sekretariat misyjny w Gdyni, należący do prowincji św. Maksymiliana M. Kolbego w Polsce (Gdańsk), wspomaga i rozszerza akcję na rzecz Ukrainy, zapoczątkowaną cztery lata temu przez miejscową wspólnotę Rycerstwa Niepokalanej.

Cztery lata temu wspólnota Rycerstwa Niepokalanej przy franciszkańskiej parafii św. Antoniego w Gdyni była pierwszą grupą, która zaczęła akcję medalików dla Ukrainy. Po tym, jak bp Edward KAWA OFMConv, biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej, w trakcie rekolekcji wielkopostnych głoszonych w 2021 r. w Gdyni, zwrócił się z apelem o zbiórkę różańców dla wiernych, których odwiedza w różnych częściach kraju, rycerze z Gdyni przystąpili do działania. Potem przyszedł pomysł, by rozprowadzać cudowny medalik także wśród żołnierzy, którzy od czasu aneksji Krymu walczą o pokój w swojej ojczyźnie.

Każda forma pomocy, zarówno militarna, humanitarna, jak i duchowa, jest potrzebna dla wyparcia wroga i osiągnięcia pokoju. Dlatego franciszkański sekretariat misyjny w Gdyni włącza się w różne inicjatywy poprzez zbiórkę i wysyłkę leków, opatrunków, transport uchodźców, ale i modlitwę. Teraz przyszła kolej na zbiórkę środków na produkcję i wysyłkę medalików, które św. Maksymilian nazywał „kulami na diabła”.
Do tej pory rycerze Niepokalanej wysłali do Ukrainy ponad 50 tys. medalików z dołączonym obrazkiem Matki Bożej i tekstem modlitwy „O Maryjo bez grzechu poczęta” w języku ukraińskim. Zapotrzebowanie jest wciąż ogromne i dlatego chcemy zaprosić wszystkich do wsparcia tej inicjatywy. Jest to piękna misja!

Jak wynika z relacji bp. Edwarda KAWY, a także wolontariuszy, żołnierze bardzo cieszą się z medalików i chętnie je przyjmują, czując wsparcie modlitewne i wstawiennictwo Maryi, dzięki której niejednokrotnie uniknęli śmierci.

Na koniec warto dodać, że w klasztorach i domach rekolekcyjnych prowincji gdańskiej przebywa blisko 100 uchodźców, głównie kobiet z dziećmi.

Fr. Robert KOZIELSKI, sekretarz prowincjalny ds. misji
Za: https://www.ofmconv.net/