Krzyż Wielki Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej dla misjonarzy-męczenników

Pierwsi polscy błogosławieni misjonarze-męczennicy: Zbigniew Strzałkowski i Michał Tomaszek zostaną pośmiertnie odznaczeni Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystość odbędzie się w najbliższy czwartek 22 czerwca o godz. 17.30 w Bazylice Świętych Dwunastu Apostołów w Rzymie (Piazza Ss. Apostoli, 51), przy której znajduje się Kuria Generalna Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów).

Odznaczenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy na wniosek Ministra Spraw Zagranicznych zostało przyznane polskim franciszkanom „za wybitne zasługi w długoletniej działalności misyjnej i charytatywnej, za krzewienie oświaty wśród dzieci i młodzieży w Peru”.

Na uroczystość do Rzymu przybędą m.in. rodzeństwo męczenników; przełożony krakowskiej prowincji, do której należeli misjonarze; s. Berta Hernandez z Peru, która była świadkiem uprowadzenia i wywiezienia na miejsce egzekucji polskich franciszkanów przez terrorystów; chór z Pariacoto oraz promotor ich kultu.

Ceremonia zakończy się otwarciem wystawy poświęconej męczennikom z Pariacoto oraz mszą św. pod przewodnictwem o. kard. Mauro Gambettiego OFMConv, archiprezbitera papieskiej bazyliki św. Piotra w Watykanie, wywodzącego się z zakonu franciszkanów.

To nie pierwsze pośmiertne odznaczenie, jakie otrzymają polscy misjonarze-męczennicy. Już w sierpniu 1991 roku rząd Peru uhonorował ojców Zbigniewa i Michała najwyższym odznaczeniem państwowym – Wielkim Oficerskim Orderem „El Sol del Peru” (Słońce Peru).

O. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek po dwóch latach pracy duszpasterskiej w Polsce pod koniec lat 80. XX w. udali się na misje do Peru. Główną ich działalnością w Pariacoto była praca ewangelizacyjna prowadzona w ponad 70 andyjskich miejscowościach. Nie szczędzili też sił i czasu na pracę charytatywną. 9 sierpnia 1991 r. o. Zbigniew (l. 33) i o. Michał (l. 31) zostali pojmani i zastrzeleni przez terrorystów z komunistycznego ugrupowania „Sendero Luminoso” (Świetlisty Szlak). 5 grudnia 2015 r. zostali beatyfikowani w Chimbote, stolicy diecezji na terenie której żyli. W Polsce ich liturgiczne wspomnienia obchodzone jest 7 czerwca.

O. Jan Maria Szewek