Kraków: Sympozjum o żywej szopce w tradycji franciszkańskiej – 28 października

Z okazji przypadającej w tym roku 800. rocznicy wystawienia żywej szopki przez św. Franciszka z Asyżu w Greccio Franciszkańskie Towarzystwo Naukowe zaprasza na sympozjum poświęcone temu wydarzeniu. Odbędzie się ono w sobotę 28 października w Sali bł. Jakuba w Klasztorze św. Franciszka w Krakowie (wejście od Plant).

Zaproszeni prelegenci z Rzymu i Krakowa będą mówić o teologii wcielenia w czasach św. Franciszka z Asyżu (ks. prof. dr hab. Robert Woźniak z UPJPII); o genezie misterium Narodzenia Pańskiego św. Franciszka w Greccio i znaczeniu jego przesłania duchowego w źródłach franciszkańskich (o. prof. dr Emil Kumka OFMConv z PFT Seraphicum); o żywej szopce w tradycji Wyższego Seminarium Franciszkanów w Krakowie (o. dr Adam Mączka OFMConv z PFT Seraphicum) oraz o „szopce krakowskiej”, obecności i znaczeniu franciszkańskich tradycji jasełkowych w jej historii (mgr Małgorzata Oleszkiewicz – emerytowana Starszy Kustosz Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie). Szczegóły na dołączonym plakacie.

„Mamy nadzieję, że podjęta refleksja będzie okazją do pogłębienia znaczenia misterium Narodzenia Pańskiego w naszej wielowiekowej tradycji oraz nowymi formami jej przeżywania w posłudze duszpasterskiej, którą pełnimy” – mówi o. dr Zbigniew Wójcik OFMConv, pełniący obowiązki prezesa FTN.

O. Jan Maria Szewek