Kraków: Sympozjum naukowe o życiu i duchowości o. Wenantego Katarzyńca – 2 czerwca

We środę, 2 czerwca 2021 r., w Auli bł. Jakuba Strzemię w Krakowie, przy ul. Franciszkańskiej 4, odbędzie się sympozjum naukowe o życiu i duchowości Czcigodnego Sługi Bożego o. Wenantego Katarzyńca (1889-1921).

Miejsce i dzień tego wydarzenia nie są przypadkowe. W krakowskim klasztorze bowiem, o. Wenanty odbył studia filozoficzno-teologiczne w latach 1909-1914, przygotowujące go do kapłaństwa, i tutaj właśnie otrzymał sakrament kapłaństwa dnia 2 czerwca 1914 r. z rąk bpa Anatola Nowaka w kaplicy Matki Bożej Bolesnej, Smętnej Dobrodziejki Krakowa. Sympozjum wpisuje się w obchody Roku Ojca Wenantego, którego 100. rocznicę śmierci krakowska prowincja franciszkanów pragnie uroczyście celebrować. Sympozjum rozpocznie się Mszą Świętą o godz. 10:00 w bazylice franciszkańskiej w Krakowie, której przewodniczyć będzie abp Adam Szal, metropolita przemyski, a słowo Boże wygłosi o. Marian Gołąb, prowincjał franciszkanów z Krakowa.

Po Mszy Świętej, o godz. 11:30, w auli bł. Jakuba Strzemię (wejście od Plant), rozpocznie się sesja naukowa. Wśród prelegentów będą profesorowie i wykładowcy uczelni zagranicznych i polskich, m.in. z Rzymu, Opola, Warszawy, Krakowa. Moderatorem sympozjum naukowego będzie o. prof. dr hab. Zdzisław Józef Kijas, postulator generalny zakonu franciszkanów z Rzymu.

Organizatorami sympozjum są: Klasztor Franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej, Klasztor Franciszkanów w Krakowie oraz Wyższe Seminarium Duchowne Franciszkanów w Krakowie.

Sympozjum dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2021”.

Tekst/fot. za: oes/franciszkanie.pl


Przeczytaj także:
II Konkurs Literacki w roku 100. rocznicy śmierci o. Wenantego Katarzyńca (1889-1921)
Rozpoczął się Rok Ojca Wenantego