Kraków: Spotkanie autorskie z okazji dwóch (franciszkańskich) jubileuszy

W czwartek 21 września o godz. 18.00 w Księgarni przy Franciszkańskiej 4 w Krakowie odbędzie się spotkanie autorskie z o. prof. Zdzisławem Kijasem z Rzymu, który popełnił dwie książki z okazji przypadających w tym roku jubileuszy 800-lecia zatwierdzenia Reguły św. Franciszka z Asyżu i wystawienia przez Świętego pierwszej żywej szopki w Greccio.

Franciszkanin, profesor teologii, nauczyciel akademicki wielu uczelni w Polsce i za granicą, postulator generalny spraw kanonizacyjnych Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w książce „Reguła i życie. Czego dziś uczy św. Franciszek” udowadnia, że pozostawiona przez asyżanina dla braci reguła nie ma im przeszkadzać i ich ograniczać, ale jest kompasem, który ukierunkowuje i wspiera ich w wędrówce ku Bogu; że wcale nie jest nudnym i przestarzałym dokumentem Kościoła z czasów średniowiecza, ale może twórczo rozwinąć również życie i osobowość człowieka XXI wieku.

W swojej najnowszej książce pt. „Greccio i owoce nocy ciemnej św. Franciszka” przedstawia natomiast nie tylko samo wydarzenie pierwszej żywej szopki i świętowania Bożego Narodzenia w Greccio, ale przede wszystkim zwraca uwagę na jego znaczenie dla zrozumienia rozwoju duchowego św. Franciszka. Autor kieruje też uwagę na Biedaczynę z Asyżu, który może pomóc współczesnemu człowiekowi w nauczeniu się, jak zaakceptować swoje życie, kochać je we wszystkich jego odsłonach i dotykać wszystkich jego aspektów: tych dobrych i tych najtrudniejszych.

Książki wydało Wydawnictwo Franciszkanów Bratni Zew. Są one już dostępne na jego stronie w Internecie: https://bratnizew.pl

O. Jan Maria Szewek