Z wielką przyjemnością przedstawiamy nową audycję, która od października pojawi się na antenie Radia Niepokalanów: „KRAJOBRAZY ŻYCIA czyli cała prawda o ludzkim sercu”. To owoc współpracy Radia Niepokalanów i Fundacji Radia Niepokalanów z wieloma organizacjami i dobrymi duszami, których celem jest pomóc drugiemu człowiekowi odnaleźć prawdę o własnym sercu, a tym samym drogę do radości i pełni życia.
W najbliższych odcinkach usłyszycie rozmowy ze specjalistami Papageno Team – ks. Jarosławem Magierskim i Martą Czajczyńską, przedstawicielami platformy Życie warte jest rozmowy – ks. Tomaszem Trzaską, Lucyną Kicińską, Małgorzatą Łubą; Izą Antosiewicz z Przytulam.pl czy ks. Markiem Dziewieckim, cenionym psychologiem.
Na audycję zapraszają: Edyta Maciejewska i Paulina Wysocka
SŁUCHAJ: środy – godz. 20.30 (premiera) i piątki – godz. 7.30
AUDYCJE ARCHIWALNE:
AUDYCJA nr 1: PAPAGENO TEAM – czym jest?
Data emisji: 2023-10-04
Przed nami pierwsza część rozmowy z ks. Jarosławem Magierskim i Martą Czajczyńską, przedstawicielami Papageno Team, duszpasterstwa i strefy wsparcia dla osób w kryzysie samobójczym i osób po stracie bliskiej osoby w wyniku samobójstwa.
Jak powstał zespół Papageno Team? Kto może zgłosić się z prośbą o pomoc? Jak rozpoznać kryzys samobójczy? Gdzie szukać pomocy, gdy członek rodziny, przyjaciel, uczeń zakończył życie samobójstwem? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą członkowie Papageno Team.
AUDYCJA nr 2: JAK REAGOWAĆ NA KRYZYS PSYCHICZNY?
Data emisji: 2023-10-11
Przed nami druga część rozmowy z ks. Jarosławem Magierskim i Martą Czajczyńską, przedstawicielami Papageno Team, duszpasterstwa i strefy wsparcia dla osób w kryzysie samobójczym i osób po stracie bliskiej osoby w wyniku samobójstwa. Dziś usłyszymy o kryzysie psychicznym. Czym jest? Jak go rozpoznać? Jak reagować, gdy ktoś bliski przeżywa kryzys?
AUDYCJA nr 3: POSTWENCJA
Data emisji: 2023-10-18
Samobójstwo jednej osoby dotyka w bezpośredni sposób ok. 20 osób z jej najbliższego otoczenia. Rodzice, dziadkowie, sąsiedzi, znajomi, koledzy ze szkoły… wiele osób potrzebuje wsparcia i specjalistycznej pomocy. Najbardziej obciążeni są rodzice po stracie dziecka. PAPAGENO TEAM obejmuje pomocą także osoby, które straciły kogoś bliskiego w wyniku samobójstwa.
Ks. Jarosław Magierski, koordynator Papageno Team i Marta Czajczyńska, terapeutka opowiedzą tym, jak pomóc bliskim po takiej stracie. Zapraszają Edyta Maciejewska i Paulina Wysocka.
AUDYCJA nr 4: ŻYCIE WARTE JEST ROZMOWY cz. 1
Data emisji: 2023-10-25
Tym razem naszym gościem będzie ks. Tomasz Trzaska, kapłan diecezji łomżyńskiej, suicydolog i dziennikarz. Ekspert Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, członek zespołu „Życie warte jest rozmowy”.
Ks. Tomasz opowie o platformie Życie warte jest rozmowy. To wyjątkowe miejsce, gdzie pomoc uzyskają zarówno osoby w kryzysie samobójczym, jak i szukające wsparcia dla kogoś, kto przeżywa trudności psychiczne czy żałobę po samobójczej śmierci bliskiego.
AUDYCJA nr 5: ŻYCIE WARTE JEST ROZMOWY cz. 2
Data emisji: 2023-11-01
Zapraszamy na drugą część rozmowy z ks. Tomaszem Trzaską, suicydologiem, ekspertem Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Tematem dzisiejszej rozmowy będzie kryzys emocjonalny. Jak go dostrzec? Jak pomóc?
AUDYCJA nr 6: ŻYCIE WARTE JEST ROZMOWY cz. 3
Data emisji: 2023-11-08
Zapraszamy na trzecią część rozmowy z ks. Tomaszem Trzaską, suicydologiem, ekspertem Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Tematem dzisiejszej rozmowy będą cyberzagrożenia.
AUDYCJA nr 7: DEPRESJA – CZYM JEST?
Data emisji: 2023-11-15
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja stanowi główną przyczynę niesprawności i niezdolności do pracy na świecie, jest także najczęściej spotykanym zaburzeniem psychicznym. Choruje na nią w ciągu całego życia kilkanaście procent populacji osób dorosłych. Choroba ta dotyka dwa razy częściej kobiet. Co dziesiąty pacjent zgłaszający się do lekarza pierwszego kontaktu z powodu innych dolegliwości ma pełnoobjawową depresję, a drugie tyle osób cierpi z powodu pojedynczych objawów depresyjnych. Niestety ponad połowa tych przypadków pozostaje nierozpoznana, a spośród osób z rozpoznaną depresją jedynie połowa otrzymuje adekwatne leczenie (cyt. za mp.pl – Medycyna Praktyczna).
Gościem w kolejnym odcinku KRAJOBRAZÓW ŻYCIA będzie Małgorzata Łuba – psycholog, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny. Współzałożycielka nieformalnego Stowarzyszenia Pomocy Rodzinom i Bliskim Samobójców „Tabu”, które nieodpłatnie udziela pomocy osobom zagrożonym podjęciem próby samobójczej oraz rodzinom po stracie samobójczej. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego, w ramach którego współtworzy i prowadzi programy profilaktyczne zachowań samobójczych u dzieci i młodzieży oraz dorosłych. Jedna ze specjalistek portalu życie warte jest rozmowy.
Tematem rozmowy będzie DEPRESJA. Czym jest? Czy nie jest? Czy można ją leczyć? Jak ją rozpoznać? Jakie są jej powikłania? Jaki ma związek z samobójstwem? Jakie grupy wiekowe są na nią w sposób szczególny narażone?
AUDYCJA nr 8: DEPRESJA – CO ROBIĆ?
Data emisji: 2023-11-22
Jak pomóc osobie w depresji? Jak rozmawiać? Jakich komunikatów nie powinniśmy używać?
AUDYCJA nr 9: DEPRESJA U SENIORÓW
Data emisji: 2023-11-29
W trzecim spotkaniu z Małgorzatą Łubą porozmawiamy o depresji u seniorów. Starsze osoby to jedna z dwóch grup, gdzie obserwujemy największy przyrost zachorowań. Dlaczego tak się dzieje? Jak zapobiegać depresji u seniorów?
AUDYCJA nr 10: DEPRESJA U DZIECI I MŁODZIEŻY
Data emisji: 2023-12-06
Coraz więcej dzieci i młodzieży zmaga się z depresją. Narodowy Fundusz Zdrowia podaje, że liczba niepełnoletnich pacjentów leczących się na zaburzenia lękowe oraz depresyjne wzrosła o 120% w ciągu ostatnich lat. Objawy tych zaburzeń są inne u dzieci niż u dorosłych – jak zatem rozpoznać depresję u młodzieży i jak wspierać nastolatków?
Dzieci i nastolatki przeżywają kryzysy emocjonalne w sposób niecharakterystyczny, niespecyficzny dla osób dorosłych. Mówimy tu o kłopotach z koncentracją uwagi, o tym że dziecko nie jest w stanie się niczego nauczyć, albo nie jest w stanie niczego odtworzyć podczas klasówki, kiedy widzimy, że ono się bardzo stara, kiedy ono nas zapewnia, że się nauczyło, ale kiedy nie jest w stanie tej wiedzy z siebie wydobyć, albo kiedy mówi, że uczy się długie godzinę, a nic mu do głowy nie wchodzi.
Są zachowania agresywne, jest bunt, jest postawa wroga względem otoczenia. Kiedy w taki sposób zachowuje się nastolatek, kiedy krzyczy, trzaska drzwiami, nie przychodzi na lekcje, wdaje się w bójki. My dorośli mamy tendencję do tego, żeby powiedzieć: bunt, złe wychowanie, żeby dać karę, żeby nastolatka próbować korygować.
Część młodych osób, które borykają się z depresją rezygnuje z wcześniej wprawianych aktywności, angażuje się za to silnie w jedną, wybraną. Najczęściej jest to granie na komputerze. Taka sytuacja bywa błędnie rozpoznawana przez otoczenie jako nadużywanie komputera.
Jak rozpoznać depresję u młodego człowieka? Jakie są objawy? Jak reagować? Opowiada po raz kolejny Małgorzata Łuba.
AUDYCJA nr 11: SAMOBÓJSTWO BLISKIEJ OSOBY
Data emisji: 2023-12-13
Pomimo najszczerszych chęci, zaangażowania i starań nie wszystkim samobójstwom udaje się zapobiec. Każdego roku w Polsce ponad pięć tysięcy osób odbiera sobie życie. Według danych Komendy Głównej Policji w tej grupie znajduje się około 100 dzieci i nastolatków do 18 r. ż. oraz ok. 350 nastolatków i młodych dorosłych między 19 a 24 r. ż. (2020).
Śmierć samobójcza jest jak kamień wrzucony do wody, który tworzy kolejne kręgi. Silnie dotyka średnio kilka osób z najbliższej rodziny i kolejnych kilkudziesięciu spośród dalszego otoczenia.
Samobójstwo – podobnie jak każda nagła zewnętrzna przyczyna zgonu – wywołuje szok, bezradność, smutek, lęk, żal, tęsknotę, osamotnienie, poczucie winy, złość. Na przebieg żałoby po samobójstwie wpływają dodatkowo: dramatyczne okoliczności śmierci, jej gwałtowność, niekiedy bycie naocznym świadkiem, znalezienie ciała, konieczność przesłuchania przez policję, zabezpieczanie dowodów, zainteresowanie mediów, poszukiwanie racjonalnych wytłumaczeń i odpowiedzi na pytanie, dlaczego do tego doszło. Ponadto, tendencja do poszukiwania winnego i utrzymywanie, że można było wszystkiemu zapobiec, pogłębiają jeszcze bardziej tragiczny wymiar sytuacji.
Jak pomóc osobie, która doświadczyła takiego bolesnego przeżycia? Posłuchajcie kolejnej części rozmowy z Małgorzatą Łubą, ekspertką portalu życie warte jest rozmowy.
AUDYCJA nr 12: JAK BYĆ RATOWNIKIEM PIERWSZEJ POMOCY EMOCJONALNEJ?
Data emisji: 2023-12-20
Jak powinniśmy się zachować wobec osoby, która doświadczyła samobójczej śmierci kogoś bliskiego? Naszej przyjaciółki, sąsiada, koleżanki z pracy? Jak być RATOWNIKIEM PIERWSZEJ POMOCY EMOCJONALNEJ?
Konkretne przykłady rozmów, działań, pomocy zdradza Małgorzata Łuba, specjalistka portalu życie warte jest rozmowy.
AUDYCJA nr 13: WPŁYW ŚMIERCI SAMOBÓJCZEJ NA OTOCZENIE
Data emisji: 2023-12-27
Osoba, która podejmuje próbę samobójczą zazwyczaj nie chce umrzeć, ale ból emocjonalny, którego doświadcza jest tak ogromny, że nie ma już siły z nim żyć. Ból ten po śmierci zostaje niejako przekazany bliskim, nie znika. Kolejne osoby doświadczają bólu emocjonalnego, a ryzyko że i one spróbują poradzić sobie z nim podejmują próbę samobójczą rośnie.
Śmierć samobójcza jest jak kamień wrzucony do wody, który tworzy kolejne kręgi. Silnie dotyka średnio kilka osób z najbliższej rodziny i kolejnych kilkudziesięciu spośród dalszego otoczenia. Dlatego tak ważne jest podejmowanie działań postwencyjnych. Opowiada o nich Małgorzata Łuba, specjalistka portalu życie warte jest rozmowy.
AUDYCJA nr 14: SAMOUSZKODZENIA. JAK POMÓC?
Data emisji: 2023-01-03
Samouszkodzenia to nieprzypadkowe uszkadzanie własnego ciała, które jest podejmowane z własnej woli. W praktyce twoje dziecko może nacinać swoją skórę, kaleczyć się w różnych miejscach, nakłuwać różne części ciała, może połykać różne przedmioty, czy też podduszać się.
Samouszkodzenia NIE SĄ wyrazem młodzieńczej głupoty lub buntu, chwilową modą, sposobem zwracania na siebie uwagi, manipulacji lub przejściową błahostką.
Samouszkodzenia budzą silne emocje. Nie rozumiemy ich. Często przypisujemy im także błędne znaczenie, zapominając o tym, że pomimo ich drastycznej formy, są one fizycznym objawem psychicznego cierpienia. Dzięki temu możemy traktować je jako rodzaj niewerbalnej komunikacji: „Boli mnie”, „Jestem sam”, „Nie radzę sobie”. To słowa, jakie często stoją za kolejną blizną ukrywaną przez nastolatka. Cztery podstawowe kroki pierwszej pomocy emocjonalnej brzmią: zauważ, zapytaj, zaakceptuj i zareaguj. Każdy z nas może je wykonać.
O problemie samouszkodzeń opowie Małgorzata Łuba, ekspertka portalu życie warte jest rozmowy.
AUDYCJA nr 15: SAMOUSZKODZENIA. JAK REAGOWAĆ NA ICH ŚLADY NA CIELE DZIECKA?
Data emisji: 2023-01-10
Samouszkodzenia to nieprzypadkowe uszkadzanie własnego ciała, które jest podejmowane z własnej woli. W praktyce twoje dziecko może nacinać swoją skórę, kaleczyć się w różnych miejscach, nakłuwać różne części ciała, może połykać różne przedmioty, czy też podduszać się.
Jak reagować, gdy zobaczymy na ciele dziecka ślady samouszkodzeń? Jak rozmawiać? Jak zrozumieć własne dziecko? Jakich sformułowań nie używać? Gdzie szukać wsparcia? Jak współpracować ze specjalistą i ze szkoła?
Opowiada Małgorzata Łuba, psycholog, specjalista portalu życie warte jest rozmowy.
AUDYCJA nr 16: JAKA JEST ROLA SZKOŁY W ZAPOBIEGANIU KRYZYSOM EMOCJONALNYM U DZIECKA?
Data emisji: 2023-01-17
Obecnie coraz więcej uczniów i uczennic boryka się z depresją i zaburzeniami nastroju. Objawy tych problemów różnią się u dzieci i dorosłych. Dlatego kluczowym aspektem jest uważność kadry nauczycielskiej, która powinna być gotowa do wykrywania tych sygnałów u uczniów.
Jaka jest rola szkoły w zapobieganiu kryzysom psychicznym? Czy kadra nauczycielska jest przygotowana do rozpoznawania tego rodzaju problemów i radzenia sobie z nimi? Jak szkoła powinna współpracować w tym zakresie z rodzicami? Opowiada Lucyna Kicińska, doświadczony pedagog i ekspert Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, koordynator strefy pomocy portalu życie warte jest rozmowy.
AUDYCJA nr 17: ROLA RODZICÓW W ZAPOBIEGANIU KRYZYSOM EMOCJONALNYM U DZIECKA?
Data emisji: 2023-01-24
W minionym tygodniu zastanawialiśmy się nad rolą szkoły w zapobieganiu kryzysom psychicznym. Dziś czas spojrzeć w drugą stronę – na rodziców. W jaki sposób dostrzec kryzys emocjonalny u dziecka? Na jakie sygnały reagować? Co nas powinno zaniepokoić? Jak współpracować w tym zakresie ze szkoła i terapeutą?
Na pytania odpowiada Lucyna Kicińska, doświadczony pedagog i ekspert Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, koordynator strefy pomocy portalu życie warte jest rozmowy.
AUDYCJA nr 18: WSPÓŁPRACA RODZICÓW I SZKOŁY W ZAPOBIEGANIU KRYZYSOM EMOCJONALNYM U DZIECKA?
Data emisji: 2023-01-31
W poprzednich odcinkach KRAJOBRAZÓW ŻYCIA omówiliśmy rolę szkoły i rolę rodziców w przeciwdziałaniu kryzysom emocjonalnym u dziecka oraz sposoby reakcji na objawy tegoż kryzysu. Dziś postaramy się podpowiedzieć, jak powinna wyglądać współpraca rodziców dziecka i szkoły, czyli nauczycieli, wychowawcy, pedagoga szkolnego, dyrektora – w przypadku wystąpienia objawów kryzysu emocjonalnego ucznia.
Gościem Edyty Maciejewskiej i Pauliny Wysockiej będzie ponownie Lucyna Kicińska, doświadczony pedagog i ekspert Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, koordynator strefy pomocy portalu życie warte jest rozmowy.
AUDYCJA nr 19: WSPÓŁPRACA RODZICÓW I SZKOŁY W ZAPOBIEGANIU KRYZYSOM EMOCJONALNYM U DZIECKA?
Data emisji: 2023-02-07
Depresja na studiach to zjawisko, które dotyka coraz więcej młodych ludzi. Wymagające zajęcia, brak czasu i trudności z odnalezieniem się w nowym środowisku mogą prowadzić do poczucia bezradności i osamotnienia. Niektóre badania w Polsce wskazały że około 20% studentów cierpi na łagodną depresję, a 6% na depresję umiarkowaną i głęboką. Nieleczona depresja może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia i samopoczucia, dlatego ważne jest, aby podjąć odpowiednie działania.
Skąd się bierze depresja na studiach i jakie ma objawy?
Opowiada Lucyna Kicińska, doświadczony pedagog i ekspert Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, koordynator strefy pomocy portalu życie warte jest rozmowy.
AUDYCJA nr 20: DEPRESJA U STUDENTÓW
Data emisji: 2023-02-14
Depresja na studiach to zjawisko, które dotyka coraz więcej młodych ludzi. Wymagające zajęcia, brak czasu i trudności z odnalezieniem się w nowym środowisku mogą prowadzić do poczucia bezradności i osamotnienia. Niektóre badania w Polsce wskazały że około 20% studentów cierpi na łagodną depresję, a 6% na depresję umiarkowaną i głęboką. Nieleczona depresja może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia i samopoczucia, dlatego ważne jest, aby podjąć odpowiednie działania.
Skąd się bierze depresja na studiach i jakie ma objawy?
Opowiada Lucyna Kicińska, doświadczony pedagog i ekspert Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, koordynator strefy pomocy portalu życie warte jest rozmowy.
AUDYCJA nr 21: POMOC EMOCJONALNA NA STUDIACH
Data emisji: 2023-02-21
Depresja na studiach to zjawisko, które dotyka coraz więcej młodych ludzi. Wymagające zajęcia, brak czasu i trudności z odnalezieniem się w nowym środowisku mogą prowadzić do poczucia bezradności i osamotnienia. Niektóre badania w Polsce wskazały że około 20% studentów cierpi na łagodną depresję, a 6% na depresję umiarkowaną i głęboką. Nieleczona depresja może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia i samopoczucia, dlatego ważne jest, aby podjąć odpowiednie działania.
Czy wybierając kierunek studiów powinniśmy kierować się predyspozycjami psychicznymi?
Opowiada Lucyna Kicińska, doświadczony pedagog i ekspert Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, koordynator strefy pomocy portalu życie warte jest rozmowy.
AUDYCJA nr 22: JAK WYPOSAŻYĆ DZIECKO W KOMPETENCJE DO RADZENIA SOBIE Z KRYZYSAMI EMOCJONALNYMI?
Data emisji: 2023-02-21
Problemy emocjonalne na studiach są często wypadkową różnych wydarzeń z lat wcześniejszych. Młody człowiek zostaje rzucony na głęboką wodę i musi radzić sobie z wieloma rzeczami sam. Jak wyposażyć dziecko w kompetencje do radzenia sobie z problemami emocjonalnymi, tak by mogło właściwie zareagować, gdy pojawi się kryzys?
Opowiada Lucyna Kicińska, doświadczony pedagog i ekspert Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, koordynator strefy pomocy portalu życie warte jest rozmowy.
AUDYCJA nr 23: JAK WYPOSAŻYĆ DZIECKO W KOMPETENCJE DO RADZENIA SOBIE Z KRYZYSAMI EMOCJONALNYMI?
Data emisji: 2023-02-21
Problemy emocjonalne na studiach są często wypadkową różnych wydarzeń z lat wcześniejszych. Młody człowiek zostaje rzucony na głęboką wodę i musi radzić sobie z wieloma rzeczami sam. Jak wyposażyć dziecko w kompetencje do radzenia sobie z problemami emocjonalnymi, tak by mogło właściwie zareagować, gdy pojawi się kryzys?
Opowiada Lucyna Kicińska, doświadczony pedagog i ekspert Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, koordynator strefy pomocy portalu życie warte jest rozmowy.
AUDYCJA nr 24: PROBLEMY EMOCJONALNE NA STUDIACH
Data emisji: 2023-02-28
Wymagające zajęcia, brak czasu i trudności z odnalezieniem się w nowym środowisku mogą prowadzić do poczucia bezradności i osamotnienia. Niektóre badania w Polsce wskazały że około 20% studentów cierpi na łagodną depresję, a 6% na depresję umiarkowaną i głęboką. Nieleczona depresja może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia i samopoczucia, dlatego ważne jest, aby podjąć odpowiednie działania.
Jak pomóc młodemu człowiekowi w wyborze studiów? Jak wspierać go w czasie kryzysu emocjonalnego?
Opowiada Lucyna Kicińska, doświadczony pedagog i ekspert Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, koordynator strefy pomocy portalu życie warte jest rozmowy.
AUDYCJA nr 25: EMOCJE. KRZYK DO ZROZUMIENIA SIEBIE cz. 1
Data emisji: 2023-03-06
Radzenia sobie z emocjami, podobnie jak radzenia sobie z pieniędzmi, nie uczy się w szkołach, a są to bardzo ważne dla naszego życia kwestie, z którymi mamy do czynienia na co dzień! Nasz bank emocji, i to jak z niego korzystamy, bardzo wpływa na jakość naszych relacji, stan naszego zdrowia, samopoczucie, ocenę sytuacji i całą masę spraw, z których czasami nie zdajemy sobie sprawy.
Jakie są „pułapki myślenia”, które wprowadzają nas w błąd? W jaki sposób funkcjonuje w nas zdolność manipulowania własnymi myślami? Jakie dwie błędne postawy przyjmujemy w obliczu natrętnych i dręczących nas myśli? Jakie są konsekwencje uciekania przed własnymi emocjami? Dlaczego nie powinniśmy poddawać się emocjom?
W marcowe środy o emocjach opowie ks. Marek Dziewiecki, psycholog specjalizujący się w obszarach profilaktyki i terapii uzależnień, dyrektor radomskiego telefonu zaufania „Linia Braterskich Serc”, autor książek z dziedziny psychologii wychowawczej, przygotowania do życia w rodzinie i profilaktyki uzależnień. O emocjach pisze w książce „Emocje. Krzyk do zrozumienia” wydanej przez Wydawnictwo RTCK.
AUDYCJA nr 26: EMOCJE. KRZYK DO ZROZUMIENIA SIEBIE cz. 2
Data emisji: 2023-03-13
AUDYCJA nr 27: EMOCJE. KRZYK DO ZROZUMIENIA SIEBIE cz. 3
Data emisji: 2023-03-20
AUDYCJA nr 28: EMOCJE. KRZYK DO ZROZUMIENIA SIEBIE cz. 4
Data emisji: 2023-03-27
AUDYCJA nr 29: ODKRYJ SWOJE TALENTY cz. 1
Data emisji: 2023-04-03
Każdy z nas, przychodząc na świat, otrzymał od Stwórcy niezwykły prezent. Jest nim unikalny – jedyny w swoim rodzaju zestaw talentów. Wielu z nas nie korzysta jednak z tego daru, nie doceniając swoich talentów lub zaprzeczając ich istnieniu. Zamiast skupiać się na słabościach, postaw na swoje mocne strony! Odkryj je, rozwiń i zbierz ich owoce, które przerosną Twoje wyobrażenia.
Świadomość talentów przydaje się nie tylko we własnym życiu prywatnym i zawodowych. Pomaga nam ona w lepszym budowaniu relacji z innymi, zwłaszcza w rodzinie. A także we wspierającym towarzyszeniu naszym dzieciom na ich ścieżce życia.
W kwietniowych odcinkach audycji KRAJOBRAZY ŻYCIA Edyta Maciejewska i Paulina Wysocka zapraszają na spotkanie z Izą Antosiewicz i jej książką „TalenTY. Odkryj, rozwiń, zbierz owoce”. Iza opowie nam też o wyjątkowym miejscu, które stworzyła w przestrzeni internetowej, gdzie pomaga innym odkrywać ich talenty – przytulam.pl
AUDYCJA nr 30: ODKRYJ SWOJE TALENTY cz. 2
Data emisji: 2023-04-10
AUDYCJA nr 31: ODKRYJ SWOJE TALENTY cz. 3
Data emisji: 2023-04-17
AUDYCJA nr 32: ODKRYJ SWOJE TALENTY cz. 4
Data emisji: 2023-04-24