Konferencje św. Maksymiliana Marii Kolbego w języku niemieckim („Impulse”)

Po wielu latach udało się wreszcie sfinalizować wydanie konferencji o. Maksymiliana Marii Kolbego w języku niemieckim. W związku z tym zaplanowano sympozjum o świętym franciszkaninie, które odbędzie się 4 marca 2024 roku w Blieskastel w Niemczech.

W latach 60. i 90. niemieccy franciszkanie podejmowali się próby wydania tych cennych pism polskiego zakonnika, ale zawsze kończyły się one fiaskiem. Odkrycie tego faktu w archiwum klasztornym w Würzburgu przez polskiego franciszkanina na co dzień pracującego w Niemczech było początkiem szczęśliwego finału.

„To właśnie tamto odkrycie stało się dla mnie mocnym impulsem do podjęcia próby sfinalizowania tego, o czym marzyli, planowali i mówili niejednokrotnie franciszkanie niemieckiej Prowincji św. Elżbiety” – mówi z nieukrywaną radością o. Hieronim Jopek.

„W grudniu 2018 roku na zebraniu plenarnym wyższych przełożonych Federacji Europy Centralnej (CEF) w Steyl w Niederlandach przedstawiłem projekt rozwoju Rycerstwa Niepokalanej w niemieckojęzycznej części federacji. Podstawą programową rozwoju była inicjatywa dokończenia dzieła tłumaczenia konferencji ojca Maksymiliana. Spotkało się to z wielką życzliwością i chęcią pomocy ze strony prowincjała niemieckiego, o. Andreasa Murka oraz delegatów prowincjalnych pracujących na terenie Niemiec” – wspomina o. Jopek.

„Krakowska delegatura wraz z warszawską przejęły na siebie cały ciężar tej inicjatywy. Dzięki uprzejmości i poparciu delegata prowincji krakowskiej o. Stanisława Śliwińskiego oraz doświadczeniu i zaangażowaniu delegata prowincji warszawskiej o. Andrzeja Iwanickiego możemy cieszyć się wydaniem konferencji św. Maksymiliana M. Kolbego w języku niemieckim, które tutaj noszą tytuł ‘Impulse’” – relacjonuje o. Hieronim.

„Osobiście mam ogromną nadzieję, że dzięki temu wydaniu rozpocznie się nowy etap pracy nad rozwojem Rycerstwa Niepokalanej w niemieckojęzycznym regionie” – dodaje franciszkanin.

O. Jan Maria Szewek