Koncertowo na Mazowszu

Karnawał w pełni. Mazowieckie instytucje kultury przygotowały wiele ciekawych muzycznych propozycji dla każdej grupy wiekowej. Niektóre z koncertów są już za nami, ale na zainteresowanych czeka jeszcze cały pakiet atrakcji. Warto korzystać.

Jazzowa uczta

Podróż przez pięć krajów Europy to temat przewodni koncertu, który zorganizowało Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Klasyczne standardy i znane piosenki w jazzowych improwizacjach wykonali Wojciech Świętoński (fortepian) i Michał Łuka (saksofon). W programie znalazły się utwory pochodzenia rosyjskiego, francuskiego, niemieckiego i włoskiego oraz poruszające interpretacje muzycznych dzieł Fryderyka Chopina. Publiczność usłyszała m.in. preludia: c-moll oraz „Des-dur”, „Życzenie” i „Wiosnę”. Wrażeń dostarczyło też porywające wykonania szlagierów Marlene Dietrich i Edith Piaf. Muzyczny dialog fortepianu i saksofonu oczarował publiczność zgromadzoną w muzealnej oranżerii.

Koncert był jednym z wielu wydarzeń przygotowanych przez Muzeum Romantyzmu w Opinogórze dla szerokiego grona odbiorców. Cyklicznie organizowane są Koncerty Niedzielne, Rodzinna Niedziela, a raz na kwartał odbywają się koncerty sobotnie. Nowością tego roku jest Teatr Jednego Aktora.

ZIMOWA OFERTA:

10 lutego – Koncert Niedzielny „Stanisław Moniuszko żartem i serio. Arie z wodewili i mało znanych oper”. Oranżeria, godz. 12.00, bilety – 15 zł,

17 lutego – Rodzinna Niedziela. Cykliczne spotkania z dziećmi i rodzicami na kreatywnych warsztatach i koncertach. Oranżeria,

24 lutego – Salonik Elizy. Spotkanie poświęcone poetce Polinie Zuzannie Gincburg. Oranżeria, godz. 15.00. Wstęp wolny,

10 marca – Koncert Niedzielny. Transkrypcje symfoniczne i operowe w mistrzowskiej interpretacji Polskiego Kwartetu Fletowego. Oranżeria, godz. 12.00. Bilety – 15 zł.

Z repertuaru międzywojennej Warszawy

Mimo śnieżnej pogody, salę kominkową szydłowieckiego zamku wypełnili liczni amatorzy dobrej muzyki. Koncert noworoczny pt. „Jak za dawnych lat…” wykonała Mała Orkiestra Dancingowa. Dwunastoosobowa grupa pod dyrekcją Noama Zylberberga, przeniosła słuchaczy w realia muzyczne stolicy z okresu międzywojennego. Austriackie operetki, nowa muzyka amerykańska, polska, żydowska i romska, kabarety z Berlina i Paryża – to m.in. dzięki nim urodził się niepowtarzalny styl polskiej muzyki popularnej tego okresu. Dziś powraca zainteresowanie repertuarem międzywojennej Warszawy. Goście szydłowieckiego koncertu usłyszeli zróżnicowane stylistyczne utwory, m.in. „Zakochany księżyc”, „Codziennie inna”, „To nie była miłość”. Niektóre z nich znane są z polskich przedwojennych filmów.

Co jeszcze oferuje placówka w tym sezonie? Warto być na bieżąco, śledząc stronę internetową Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.

Smykofonia – „Roztańczony karnawał” dla najmłodszych

Na całym świecie znaleźć można miłośników tańca i karnawałowych zabaw. Razem z magicznymi skrzypcami, klarnetem, fortepianem i kilkoma jeszcze instrumentami Mazowiecki Instytut Kultury przy Elektoralnej 12 w Warszawie zaprasza 9 i 10 lutego w muzyczną i roztańczoną podróż. W koncercie pojawią się gorące, karnawałowe rytmy kankana, samby, tanga, a także walca. Na scenie zaprezentują się: Joanna Lalek – śpiew i prowadzenie, Przemysław Skałuba – klarnet, Lila Lalek i Grzegorz Lalek – skrzypce, Mirosław Feldgebel – fortepian.

Karnawał z operetką!

Mazowiecki Teatr Muzyczny imienia Jana Kiepury w Warszawie:

9 lutego, godz. 18, do Domu Kultury ŚWIT w Warszawie – operetkowe szlagiery zaprezentują utalentowani wykonawcy – Aleksandra Orłowska-Jabłońska (sopran) i Emil Ławecki (tenor). Śpiewakom będzie towarzyszył zespół Strauss Ensemble prowadzony przez Artura Jaronia, wydarzenie poprowadzi Joanna Kurowska. W programie koncertu m.in. utwory z „Księżniczki czardasza” E. Kalmana, „Barona cygańskiego” J. Straussa, „Krainy uśmiechu”, „Wesołej wdówki” i „Cygańskiej miłości” F. Lehara,

16 lutego, godz. 19.00 – „Randka w cis-moll z Jackiem Kawalcem” – koncert z „nutką retro” na Bielańskiej Scenie Kameralnej – inscenizowany koncert walentynkowy w romantycznej scenerii pełnej muzycznych wspomnień. Spotykają się w niej ambitny aktor oraz czworo utalentowanych śpiewaków, dla których przestrzenią do nawiązania bliższej znajomości stają się piosenki czasami dowcipne, czasami wzruszające, wciąż piękne i z aktualnym przekazem,

16 lutego, godz.19.30 – zapraszamy na Scenę KOCJANA, na wyjątkowy wieczór z musicalem przy subtelnych dźwiękach fortepianu. Podczas koncertu „Musical Melodies” zabrzmią najpiękniejsze utwory z popularnych musicali, takich jak: „Upiór w Operze”, „Les Miserables”, „Koty”, „Grease”, „Ghost”, „Czarnoksiężnik z krainy Oz”, „Once”, „West Side Story”, „Blues Brothers”, „Miss Sajgon” czy „Romeo i Julia”; „Jekyll and Hyde”; „Lalaland”; „Love Never Dies” i „Sister act”. Wystąpią gwiazdy polskiego teatru muzycznego: Edyta Krzemień oraz Damian Aleksander, których interpretacje znanych utworów zaskakują świeżością i na długo pozostają w pamięci słuchaczy,

17 lutego, godz. 19.00, Bielańska Scena Kameralna – recital Doroty Osińskiej. Podczas walentynkowego koncertu artystka zaprezentuje zarówno utwory znane i lubiane przez publiczność, jak i nowe, autorskie piosenki, w ciekawych aranżacjach Pawła Steczka, muzyka znanego m.in. z projektu „Button Hackers”.

Koncerty w Warszawskiej Operze Kameralnej

Głównym filarem repertuaru są spektakle operowe, ale w szerokim wachlarzu oferty programowej także znajdziemy koncerty. Najbliższe wydarzenia o tym charakterze to m.in.:

koncert z cyklu WOK Baroque – Giovanni Antonio Guido – Cztery pory roku, 17 lutego, godz. 18.00, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, Warszawa, Jacka Kaczmarskiego 59,

Polska Muzyka Romantyczna XIX w. Warsaw Opera Quartet i Marek Bracha z cyklu Koncerty Kameralne w Wilanowie – 24 lutego, godz. 17.00, Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie. W programie m.in. Antoni Kącki – Wariacje na temat krakowiaka op. 45,Fryderyk Chopin: Polonez A-dur, op. 40 Preludium e-moll, op. 28 nr 4, Etiuda E-dur op. 10-3, Juliusz Zarębski – Kwintet fortepianowy g-moll, op. 34.

Zapraszamy do korzystania z propozycji mazowieckich instytucji kultury.