Kolejny pociąg ŁKA w historycznych barwach

„Warszyc” tak nazywa się kolejny historyczny pociąg Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, który dziś oficjalnie został zaprezentowany mieszkańcom naszego regionu. Podczas uroczystej premiery pociągu w Radomsku samorząd województwa łódzkiego reprezentował wicemarszałek województwa Zbigniew Ziemba. 

Inauguracyjny przejazd pociągu ŁKA „Warszyc” z dworca Łódź Fabryczna na dworzec kolejowy w Radomsku odbył się w środę, 15 czerwca. Honorowymi gośćmi wydarzenia byli członkowie rodziny Stanisława Sojczyńskiego, którzy uroczyście nadali pociągowi imię „Warszyc”. Wśród obecnych na uroczystości byli również między innymi wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Ciecióra, posłanka Anna Milczanowska, dyrektor Oddziału IPN w Łodzi dr hab. Dariusz Rogut oraz wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego Aneta Niedźwiecka.

– W imieniu mojej rodziny dziękuję za kultywowanie i pielęgnowanie pamięci o Stanisławie Sojczyńskim – powiedział Grzegorz Sojczyński, prawnuk Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”.

To wspólna inicjatywa Samorządu Województwa Łódzkiego i Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi przy współpracy z Łódzką Koleją Aglomeracyjną, by upamiętnić zasługi bohatera ziemi łódzkiej kpt. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”, dowódcę Konspiracyjnego Wojska Polskiego.

– Stanisław Sojczyński „Warszyc” był bohaterem. Chcemy promować takie postaci historyczne, ich dorobek i wkład w tożsamość naszego regionu – powiedział wicemarszałek Zbigniew Ziemba. – By budować teraźniejszość i z perspektywami myśleć o przyszłości, warto oprzeć się na wartościach, którym służyli żołnierze Konspiracyjnego Wojska Polskiego.

Grafika na pociągu prezentuje dwa najważniejsze wydarzenia z życia Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”, walkę w szeregach Armii Krajowej oraz działania w ramach antykomunistycznej organizacji i kontynuowanie oporu po 1945 roku.

Obydwa te wydarzenia łączy Radomsko, które w czasie II wojny światowej było ważnym ośrodkiem oporu w ramach Polskiego Państwa Podziemnego oraz miejscem funkcjonowania Konspiracyjnego Wojska Polskiego, największej antykomunistycznej organizacji w województwie łódzkim.

Od 15 czerwca pociąg „Warszyc” będzie kursował na trasach obsługiwanych przez Łódzką Kolej Aglomeracyjną. To już czwarty historyczny pociąg należący do floty ŁKA.

Również dziś, przed budynkiem Muzeum Regionalnego w Radomsku otwarta została plenerowa wystawa Instytutu Pamięci Narodowej Odział w Łodzi pt. „Stanisław Sojczyński (1910-1947) – nauczyciel, żołnierz, konspirator”. Wystawę będzie można odwiedzać do 20 lipca.

fot. Adam Staśkiewicz

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego