KOCHAM CIĘ JAK IRLANDIĘ. VII Festiwal Teatrów Młodzieżowych na Mazowszu

Samorząd województwa mazowieckiego i Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie organizuje Festiwal Teatrów Młodzieżowych na Mazowszu. Hasło tegorocznej edycji to „Kocham Cię jak Irlandię – Wilde, Beckett, Shaw i inni”. Nagrodą główną będzie występ na scenie Teatru Polskiego w Warszawie. Nabór trwa do 29 lipca br.

Mazowiecka młodzież jest nie tylko uzdolniona, ale też kocha teatr. Pokazuje to olbrzymie zainteresowanie jakim cieszy się konkurs zorganizowany przez samorząd województwa mazowieckiego i Teatr Polski. Co roku zgłasza się do niego coraz więcej grup teatralnych, które chcą pokazać swój warsztat i wystąpić na deskach Teatru Polskiego.

– Już od kilku lat jestem pod wrażeniem warsztatu i zdolności młodzieżowych grup teatralnych biorących udział w naszym festiwalu. Dzięki ich determinacji i artystycznej wrażliwości w domach kultury, szkolnych i kołach zainteresowań powstają bardzo ciekawe i ambitne projekty. Konkurs daje młodzieży szansę zaprezentowania się szerszej widowni. Kto wie, może po raz kolejny odkryjemy prawdziwe talenty – mówi wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Kto może wziąć udział w przeglądzie?
Wszystkie mazowieckie gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne oraz domy i centra kultury. Wystarczy tylko zgłosić się do 29 lipca br. osobiście lub drogą pocztową na adres: Departament Kultury, Promocji i Turystyki UMWM w Warszawie, ul. Brechta 3, 03-472 Warszawa.

A później wystarczy przygotować przedstawienie teatralne oparte na literaturze irlandzkiej, nagrać je i zamieścić w serwisie internetowym VIMEO lub YouTube lub przesłać za pośrednictwem internetowej platformy do wysyłki plików typu WETRANSFER do 7 października 2019 r. Czas przedstawienia nie powinien być krótszy niż 20 minut i przekraczać godziny.

Głównym założeniem festiwalu jest promowanie wśród młodych ludzi piękna teatru i literatury irlandzkiej. W tym roku młodzież spróbuje swoich sił m.in. w takich sztukach jak:

1. R.B. Sheridan, „Szkoła obmowy”, Warszawa 1956;
2. G.B. Shaw „Pigmalion” (wiele wydań) Sztuki przyjemne i nieprzyjemne, t. 1-2, Warszawa 1956;
3. Oscar Wide „Cztery komedie”. Warszawa 1961;
4. W.B. Yeats „Dramaty”, Warszawa 1994;
5. J.M. Synge „Jeźdźcy do morza”, „Dialog” 1957, nr 3;
6. Samuel Beckett „Czekając na Godota” (wiele wydań);
7. Brian Friel „Tańce w Ballybeg, „Dialog” 1993, nr 4.;
8. Conor Mc Pherson, „Toma”, „Dialog”, nr 11.,
9. Martin Mc Donagh, „Kaleka z Inishmaan, „Dialog” 1998, nr 5;
10. Królowa piękności z Leenane i inne sztuki, Warszawa 2002;
11. Tradycyjnie w opozycji. Antologia młodego dramatu irlandzkiego, Warszawa 2014.

Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Młodzież, która przygotuje najlepszy spektakl, będzie mogła go wystawić na deskach jednego z najlepszych teatrów w Warszawie – Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana, a także wziąć udział w warsztatach teatralnych.

Samorząd Województwa Mazowieckiego