Kard. Nycz: Mam nadzieję, że beatyfikacja kard. Wyszyńskiego odbędzie się w tym roku

W czasie posiedzenia Senatu Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego kard. Kazimierz Nycz wyraził nadzieję, że jeszcze w tym roku będzie mieć miejsce beatyfikacja Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Metropolita warszawski powiedział, że prowadzi na ten temat rozmowy z papieżem Franciszkiem i z prefektem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Każdego roku w styczniu senatorowie UKSW pojawiają się w siedzibie arcybiskupa warszawskiego, Wielkiego Kanclerza UKSW. Ze względu na epidemię to tradycyjne spotkanie odbyło się tym razem w formie zdalnej i miało charakter roboczy. Niemniej wziął w nim udział także metropolita warszawski, zaproszony na posiedzenie przez rektora uczelni, ks. prof. dr. hab. Ryszarda Czekalskiego. W czasie spotkania nie zabrakło rozmów na temat wyczekiwanej beatyfikacji patrona UKSW.

Nadzieja granicząca z pewnością

Wyrażam nadzieję graniczącą z pewnością, że w Roku Prymasa Stefana Wyszyńskiego nastąpi beatyfikacja patrona UKSW – powiedział w czasie spotkania kard. Kazimierz Nycz. Początkowo beatyfikacja planowana była na czerwiec 2020 roku, jednak z racji epidemii została przełożona, podobnie jak beatyfikacje w innych krajach na świecie.

W jednej z rozmów kard. Nycz powiedział, że nie chciałby, żeby termin tego wydarzenia był ponownie przełożony, “cokolwiek się wydarzy do późnej wiosny 2021 roku”. Powinno być ono skromne, ale zarazem godne. Skromne, żeby było wyrazem tego czasu, nie tylko przez to, że ludzie będą musieli mieć założone maseczki, ale w znaczeniu wydarzenia, które będzie bardzo głębokie, bardzo ważne, bardzo modlitewne, ale zrobione skromnymi środkami – wyjaśnił.

Przyznał, iż prowadzi rozmowy z papieżem Franciszkiem i z prefektem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, by beatyfikacja prymasa Stefana Wyszyńskiego nastąpiła w tym roku. Gdyby przyjazd delegata z Watykanu nie był możliwy, gdyż sesje wyjazdowe są wstrzymane, będziemy prosić papieża Franciszka o wskazanie delegata z Polski – zapowiedział metropolita.

Zapowiedział także, że najprawdopodobniej wraz z Prymasem Wyszyńskim błogosławioną zostanie ogłoszona również Matka Elżbieta Czacka, zakonnica, opiekunka niewidomych, założycielka zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Kard. Wyszyński był z nią bardzo związany, nie tylko przez pięć lat podczas wojny, kiedy przebywał w Laskach, ale i w całym okresie powojennym aż do jej śmierci. Mieli wspólnego ducha – powiedział metropolita warszawski.

Rok 2021 rokiem kard. Wyszyńskiego

W czasie posiedzenia przypomniano także, że dzięki inicjatywie władz UKSW rok 2021 został przez Sejm RP ogłoszony Rokiem kard. Wyszyńskiego. Dzięki waszej inicjatywie – rektora, Senatu, do której się przyłączyłem, Sejm ogłosił Rok Prymasa Stefana Wyszyńskiego – powiedział kard. Nycz. W latach 1960-1981 kard. Wyszyński był Wielkim Kanclerzem Akademii Teologii Katolickiej, przekształconej w 1999 roku w uniwersytet jego imienia. W 2021 roku przypadają ponadto dwie ważne daty związane z Prymasem Tysiąclecia – 120. rocznica jego urodzin i 40. rocznica śmierci.

Rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski zapowiedział także kilka inicjatyw uczelni, zaplanowanych z racji beatyfikacji. Wśród nich są m.in. wykłady otwarte, wydanie monografii, konferencja naukowa, podstrona dedykowana prymasowi Wyszyńskiemu oraz koncerty.

Za: https://archwwa.pl/