Kalwaria Pacławska: 35. Franciszkańskie Spotkanie Młodych – 24 lipca

Franciszkańskie Spotkanie Młodych. Najstarsze ogólnopolskie wydarzenie dla młodzieży po dwóch latach przerwy powraca w formule stacjonarnej!

Już 24 lipca rozpocznie się 35. Franciszkańskie Spotkanie Młodych w Kalwarii Pacławskiej. Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa, organizatorzy zdecydowali się, by w tym roku FSM odbył się ze stacjonarnym udziałem uczestników. Hasłem tegorocznego, jubileuszowego spotkania jest „ISTNIENIE”.

Na zdjęciu: FSM 2021/Fot. za: https://www.facebook.com/FranciszkanskieSpotkanieMlodych/


POSŁUCHAJ, JAK BYŁO ROK TEMU. RELACJA MARCINA ZIELIŃSKIEGO


Tegoroczny 35. FSM rozpocznie się Mszą św. o 18.00 w niedzielę 24 lipca. Tego wieczoru odbędzie się również koncert zespołu Muode Koty. W kolejnych dniach zaplanowano również warsztaty, konferencje z zaproszonymi gośćmi, spotkania w grupach, nabożeństwa, uroczyste msze święte oraz rozgrywki sportowe! – Bardzo cieszymy się, że po dwóch latach przerwy w końcu możemy zaprosić młodych ludzi na Kalwarię Pacławską – bardzo za nimi tęskniliśmy. Wierzymy, że przed nami wspaniały czas! Razem z młodzieżą, która spędzi tydzień na kalwaryjskim wzgórzu, chcemy na nowo odkrywać bliskość Boga i żywy, pełny radości Kościół, który wspólnie tworzymy. Tak, jak w latach poprzednich na tegoroczny FSM zaprosiliśmy inspirujących gości oraz zespoły. Będą z nami: Karol Okrasa, zespół owca, Muode Koty, Maja i Krzysztof Sowińscy, Maciej Kozłowski (Z Bogiem Ziomek), Tymoteusz Filar oraz Teatr Lilia, Fioretti – mówi Karolina Bonk, rzecznik Franciszkańskiego Spotkania Młodych.

ISTNIENIE – temat 35. FSM
Każdy FSM ma swój temat przewodni, który towarzyszy i prowadzi uczestników w trakcie spotkania. Tegorocznym hasłem jest “ISTNIENIE”. – W tym roku wspólnie będziemy zastanawiać się nad sensem istnienia każdego z nas, źródłem naszego życia oraz celem. Czy człowiek zawsze jest chciany? Czy nasze życie ma znaczenie dla innych? Czy jest jeden cel naszego życia czy też jest ich wiele? Co, jeśli tego celu i sensu nie widzę? Podczas lipcowego spotkania wspólnie poszukamy odpowiedzi na te i wiele innych pytań. Każdego dnia FSM-u będzie miało miejsce nabożeństwo, w czasie którego będziemy rozważać symbolikę jednego drzew występującego na kartach Pisma Świętego. Dlaczego drzewo? Wybraliśmy je jako symbol 35. Franciszkańskiego Spotkania Młodych – ukazuje życie, istnienie, zbawienie.” – mówi o. Marcin Drąg OFM Conv, dyrektor Franciszkańskiego Spotkania Młodych.

Warsztaty – nowy punkt programu
Powrót do formuły stacjonarnej przynosi również całkiem nowy punkt w programie. W tym roku uczestnicy będą mieli możliwość udziału w ciekawych warsztatach. Organizatorzy przygotowali 14 praktycznych spotkań z rożnych dziedzin i obszarów: od warsztatów artystycznych, po rękodzielnicze, z zakresu duchowości i rozwoju osobistego, a nawet psychologii. Spotkania odbędą się w piątek, 29 lipca dla zarejestrowanych wcześniej uczestników. Co roku na Spotkanie przyjeżdża około 1000 uczestników z całej Polski. Są to głównie osoby w wieku 15-30 lat.

Franciszkańskie Spotkanie Młodych to najstarsze spotkanie ogólnopolskie o charakterze religijnym. Pierwsza edycja odbyła się w 1988 roku. Głównym celem organizatorów jest stworzenie przestrzeni dla młodzieży, która pomoże im odnaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania w kwestiach wiary. Tydzień wakacji spędzony na Kalwarii łączy religię i zabawę. Do takiego postrzegania wiary – dla młodych, zaprasza FSM. Organizatorami Franciszkańskich Spotkań Młodych są Prowincja św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych Franciszkanów.