Jubileusz setnej rocznicy objawień fatimskich – jak się przygotować?
Przed nami jubileusz setnej rocznicy objawień fatimskich – jak się przygotować? Może obejrzeć dobry film. Nie jeden. Trzy!
Z okazji 100. rocznicy objawień fatimskich, którą będziemy obchodzić w tym roku, zachęcamy do sięgnięcia po filmy i książki, przybliżające tę tematykę. W kolekcji Ludzie Boga ukazały się trzy tytuły, na które warto zwrócić uwagę:
FATIMA – OBJAWIENIA MARYI
Książeczka z płytą DVD
reżyseria: Fabrizio Costa
występują: Joaquim de Almeida, ,Catarina Furtado, Diogo Infante
Dołączony do książeczki film przestawia historię objawienia Matki Bożej Fatimskiej trójce pastuszków w maju 1917 roku, ale nie ogranicza się wyłącznie do wiernego i w miarę zgodnego z faktami przedstawienia okoliczności objawienia. Reżyser Fabrizio Costa starannie nakreśla też obraz sytuacji społeczno-politycznej Portugalii na początku XX wieku, kiedy duże wpływy polityczne zaczęły uzyskiwać ruchy i organizacje antykościelne, inspirowane przez loże wolnomularskie. W roli głównej wystąpił Joaquim de Almeida, najpopularniejszy i zarazem jedyny aktor portugalski, który zrobił karierę w Hollywood.
DZIECI PRZEPOWIEDNI Z FATIMY
Seria: Fakty Cuda Tajemnice
Książeczka z płytą DVD
Dołączony do książki dokument poświęcony jest najbardziej proroczemu z objawień Maryjnych zeszłego wieku oraz licznym tajemnicom, związanych z wizjami fatimskimi. Wspaniała relacja z klasztoru w Coimbrze, gdzie mieszkała Siostra Łucja, ostatnia z żyjących świadków objawień, która zmarła w 2005 roku, 2 miesiące przed śmiercią Jana Pawła II.
Opracowanie tekstu w książce: ks. Krzysztof Czapla SAC, dyrektor Sekretariatu Fatimskiego.
ŚWIĘTA PANI Z FATIMY
Seria: Perły Klasyki Kina Religijnego (film czarno-biały)
Książeczka z płytą DVD
Już w tym roku będziemy obchodzili 100 Rocznicę Objawień Fatimskich. Zapraszamy do zapoznania się książką, w której są zamieszczone teksty autorytetów związanych z kultem maryjnym. Pani Magdalena Buczek oraz ks. Krzysztof Czapla SAC, w pełni oddali się w ręce Świętej Pani z Fatimy, i tym w książce chcieli się z Państwem podzielić.
Film dołączony do książki.
„Święta Pani z Fatimy” Rafaela Gila to klasyk hiszpańskiego kina, a zarazem pierwszy film fabularny w historii kinematografii światowej, którego tematem stały się objawienia fatimskie. Film rozpoczyna się krótką charakterystyką sytuacji politycznej i społecznej w jakiej znalazła się Portugalia w 1917 roku, gdzie nabierały rozpędu coraz bardziej brutalne prześladowania religijne. Po tym krótkim wstępie rozpoczyna się właściwa akcja filmu. Poznajemy rodziny dzieci, które stały się świadkami przyszłych objawień, ich rodzinne smutki i radości.
Film przedstawia także toczący Portugalię konflikt między władzą, która dąży do zniszczenia Kościoła i religii, a wiejską społecznością dla której wiara jest wszystkim. – Boga nie możecie wygnać, zostanie w Portugalii wbrew waszej woli. – mówi w filmie w rozmowie z przedstawicielem gubernatora matka księdza, któremu kazano wyjechać z kraju.
Reżyser w miarę wiernie oddaje historię objawień. Dzisiaj, po upływie 60. lat ten świetnie wyreżyserowany i zagrany film ogląda się ze wzruszeniem. Nic dziwnego, bo Rafael Gil, autor wielu filmów, zajmuje w historii hiszpańskiego kina szczególną pozycję. Produkcja: Hiszpania 1951, 90 min. Film czarno-biały.