Jubileusz listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO

Z tego jesteśmy dumni, tym się szczycimy

Boże Ciało z tradycją układania kwietnych dywanów w Spycimierzu i procesja Bożego Ciała w Łowiczu to wydarzenia z naszego województwa wpisane na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Dziś świętowaliśmy 10-lecie utworzenia tego prestiżowego zestawienia.

W 2023 roku mija także 20 lat od przyjęcia Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Z okazji obu jubileuszy Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego przygotowali wystawę „Tradycje od pokoleń. Niematerialne dziedzictwo kulturowe w Polsce”. Została ona otwarta na Rynku Manufaktury w Łodzi.

– Nasze zwyczaje związane ze świętem Bożego Ciała przyciągają do Łowicza i Spycimierza mieszkańców całego regionu, ale także turystów z Polski i ze świata – mówił podczas otwarcia wystawy wicemarszałek Zbigniew Ziemba, który reprezentował Samorząd Województwa Łódzkiego. – To ważne, żeby te fragmenty naszego bogatego dziedzictwa znać, żeby wiedzę o nich przekazywać dzieciom i wnukom. A jednym ze sposobów kultywowania pamięci jest po prostu uczestniczenie w nich. Najlepiej rodzinnie, bo dzieci i młodzież uczą się, obserwując nas, dorosłych – dodał wicemarszałek Ziemba, zapraszając w Boże Ciało do Spycimierza i Łowicza.

Wystawa zostanie pokazana w sześciu miastach Polski. Wernisażom towarzyszą spotkania oraz konferencje poświęcone zagadnieniom niematerialnego dziedzictwa kulturowego. W Łodzi, w Muzeum Sztuki MS2 w Manufakturze, można się było dowiedzieć o obyczajach z województwa łódzkiego, a także pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.

Podczas konferencji zaprezentowane zostały nasze zwyczaje z krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego, czyli Boże Ciało z tradycją układania kwietnych dywanów w Spycimierzu, które znajduje się także na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO, oraz procesja Bożego Ciała w Łowiczu. Można też było poznać fragmenty dziedzictwa naszego województwa, które aspirują do tego, aby trafić na krajową listę, czyli tradycje rzeźbiarskie z okolic Kutna, tradycje kulturowe regionu opoczyńskiego: rękodzieło, muzyka, taniec i stroje ludowe, oraz święto palanta w Grabowie.

Lista prowadzona przez Narodowy Instytut Dziedzictwa w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest spisem różnorodnych przejawów dziedzictwa niematerialnego z całej Polski, a także wyrazem uznania dla społeczności kultywujących własne tradycje. Znajdują się na niej 73 pozycje.

Jak wyjaśnia dr hab. Katarzyna Zalasińska, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, utworzenie krajowej listy było niezwykle istotne dla zachowania polskich tradycji oraz dla promowania ich na świecie.

– Jednocześnie tworzy ona podstawę do umieszczenia przejawów niematerialnego dziedzictwa kulturowego z naszego kraju na międzynarodowych listach prowadzonych przez UNESCO – mówi Katarzyna Zalasińska.

Łódzkim obchodom jubileuszów towarzyszyła muzyka regionalna w wykonaniu Kapeli Romana Wojciechowskiego z Tomaszowa Mazowieckiego. W Muzeum Sztuki MS2 zostały przygotowane stoiska z rękodziełem oraz tradycyjnymi potrawami. Wystawę „Tradycje od pokoleń. Niematerialne dziedzictwo kulturowe w Polsce” można oglądać na Rynku Manufaktury w Łodzi do 20 czerwca.

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego