Jubileusz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Siedleckiej

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży (KSM) świętowało jubileusz 25-lecia działalności. W Siedlcach z członkami i opiekunami spotkała się członek zarządu Janina Ewa Orzełowska.

KSM

Misją Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan oraz aktywne uczestniczenie we wspólnocie kościelnej przez upowszechnianie katolickich wartości we wszystkich dziedzinach życia, zwłaszcza społecznego i kulturalnego. Historia stowarzyszenia sięga 1919 r., kiedy to powołano w Poznaniu Zjednoczenie Stowarzyszeń Młodzieży Polskiej. Na szczeblu parafii działały stowarzyszenia młodzieży męskiej i żeńskiej. W 1934 r. ustalono nowy statut na mocy którego m.in. w diecezjach rozpoczęły pracę Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Żeńskiej (KSMŻ) i odrębne Męskiej (KSMM), a w parafiach ich oddziały. Dynamiczny rozwój w okresie międzywojennym zakończyła nowa władza, która zdelegalizowała struktury i represjonowała członków. KSM diecezji siedleckiej reaktywował 27 września 1993 r. biskup Jan Mazur.

Obchody

Po uroczystym wprowadzeniu sztandaru i relikwii św. Stanisława i bł. Karoliny Kózkówny, odśpiewano hymn stowarzyszenia. Nie zabrakło wspomnień o początkach Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w diecezji siedleckiej. Członek zarządu Janina Ewa Orzełowska wręczyła przyznany przez marszałka województwa Adama Struzika Medal Pamiątkowy „Pro Masovia”. Dodatkową atrakcję stanowił występ zespołu „Good God”.

– Gratuluję wytrwania i nieustającej chęci do działania, do współpracy z młodzieżą. Potrzeba dziś wzorców z za którymi młodzi ludzie mogą iść przez życie. Tym bardziej cieszy mnie zaangażowanie młodzieży w funkcjonowanie poszczególnych oddziałów stowarzyszenia. Stajecie się Państwo przykładem na to, że nie można przecenić wartości, jaką jest działanie na rzecz wspólnoty – mówiła podczas uroczystości członek zarządu Janina Ewa Orzełowska.

Samorząd Województwa Mazowieckiego

Fot. Zbigniew Celiński