Izabelin: III edycja AliRun i Piknik Rodzinny „Dziękując za niepodległość” 16 czerwca 2018

Zapisz się! Pobiegnij! Zagraj! Wygraj!

Trzeci rok z rzędu w Izabelinie w czerwcu odbędzie się AliRun – bieg, który zachęca do bliższego poznania osoby pierwszego Proboszcza Parafii św. Franciszka z Asyżu – ks. Aleksandra Fedorowicza. Promuje zdrowy i aktywny styl życia. W tym roku bieg o dystansie 1918 metrów będzie jedną z atrakcji sportowych Pikniku Rodzinnego (imprezy bezalkoholowej) pod hasłem „Dziękując za niepodległość”, który 16 czerwca 2018 r. w Izabelinie organizuje Fundacja im. ks. Aleksandra Fedorowicza „Przyjaciele Alego”. Tego dnia chętni będą mogli także wziąć udział w grze terenowej „Szaniec Kampinos”. Zapisy na bieg już się rozpoczęły. Regulamin oraz informacja o zapisach, które pozwolą na udział w grze również są już dostępne. Wszystkie szczegóły znajdują się na stronie Fundacji www.przyjacielealego.pl/alirun
Ks. Aleksander Fedorowicz (1914-1965) od 1951 r. budował Parafię św. Franciszka z Asyżu w Izabelinie oraz wspólnotę kościoła. Jako jeden z pierwszych księży w Polsce odprawiał Mszę przodem do wiernych. 10 stycznia 1962 r., wygłosił kazanie podczas pierwszego nabożeństwa ekumenicznego w Polsce w kościele św. Marcina podczas Oktawy Modlitw o Jedność. Świadectwem całego swojego życia głosił ewangeliczną miłość bliźniego, która przykrywała wszelkie równice. Pomagał uzależnionym, wspierał opuszczonych, troszczył się o zagubionych, starszych i dzieci, które były szczególnie bliskie jego sercu. Powołana do życia dwa lata temu Fundacja „Przyjaciele Alego”, którą kieruje ks. dr. Ludwik Nowakowski kontynuuje rozpoczęte. Pomoc potrzebującym niosą psycholodzy, prawnicy, terapeuci. Członkowie Fundacji objęci są stałą formacją duchową. Wszystko to sprzyja rozwojowi kultu ks. Aleksandra Fedorowicza o którego beatyfikację modlą się wierni.

Pomysłodawcą odbywającego się od trzech lat w Izabelinie biegu był ks. dr Jerzy Jastrzębski. Program 16 czerwca 2018 r. (sobota) przedstawia się następująco:

10.00 Msza św. w Parafii św. Franciszka z Asyżu w Izabelinie. Po zakończonej Eucharystii wspólne przejście na miejscowy cmentarz  i modlitwa przy grobie ks. Aleksandra Fedorowicza

12:00 Rozpoczęcie Pikniku Rodzinnego – Polana Jakubów przy dyrekcji KPN

12.15 – 14.00 Biegi dla dzieci, młodzieży i dorosłych
Gra terenowa „Szaniec Kampinos”.

14.00-14.30 Program artystyczny dzieci z przedszkola im. ks. Aleksandra Fedorowicza w Izabelinie

16.00-17.30 Koncert zespołu „Arka Noego”

W trakcie Pikniku Rodzinnego zaplanowano wiele atrakcji dla dzieci m.in. jazdy na kucykach, dmuchane zjeżdżalnie, gry i zabawy, prace w drewnie. Niewątpliwą atrakcją będzie także gra terenowa, która pozwoli odkryć tajniki przeszłości związane z walką o niepodległość oraz lokalne miejsca związane z historią naszej Ojczyzny. Twórcą gry jest pasjonat historii – mieszkaniec Lipkowa pan Krzysztof Korytko, który skrupulatnie opracował strategię zabawy i zaplanował ją tak, by była jednocześnie ciekawa i pouczająca. – Uczestnicy podzieleni na 8-12 osobowe patrole będą mieli do pokonania krótką trasę przy Polanie Jakubów. Tam, czekać będą na nich w wyznaczonych punktach Strażnicy Czasu, w historycznym stroju, od którego usłyszą krótką opowieść i będą mieli do wykonania zlecone przez Strażnika zadania. Każdy ze Strażników przekazywać będzie także fragment kodu, a skompletowanie wszystkich pozwoli na odczytanie zaszyfrowanej wiadomości – opowiada K. Korytko.

Gra będzie premiować znajomość historii lokalnej, wymagać pomysłowości, zręczności, umiejętności pracy zespołowej przy rozwiązywaniu łamigłówek, a nawet znajomości zasad udzielania pierwszej pomocy.Od godz. 16.00 na skraju lasu rozbrzmiewać będą dźwięki takich przebojów jak „Święty uśmiechnięty”; „A gu gu”; „Tato”; „Nie lękaj się „Arka Noego” zagra w Izabelinie!

W przygotowania całego Pikniku zaangażowanych jest wiele osób i firm, które ofiarowują swój czas oraz wsparcie. Piknik Rodzinny finansowany jest min. ze środków Starostwa Powiatu Warszawskiego Zachodniego. Partnerami Pikniku są również m.in. Fundacja Energia, Kampinoski Park Narodowy, Gminne przedszkole z Izabelina im. ks. Aleksandra Fedorowicza, Szkoła podstawowa im. płk Stanisława Królickiego w Izabelinie, samorząd Gminy Izabelin oraz Parafia św. Franciszka z Asyżu w Izabelinie.

Patronat honorowy nad imprezą objął Jego Eminencja Metropolita Warszawski ks. Kardynał Kazimierz Nycz, dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego dyr. Mirosław Markowski, Starosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego Jan Żychliński, wójt Gminy Izabelin Witold Malarowski.

Zapisy na bieg trwają: www.przyjacielealego.pl/alirun www.zapisyonline.pl
Bądźcie z nami! Do zobaczenia w sobotę – 16 czerwca!

Magdalena Kamińska