III Mistrzostwa Liturgicznej Służby Ołtarza w siatkówce – RELACJA

W dniach 25-26 września 2021 r. odbywały się III Mistrzostwa Liturgicznej Służby Ołtarza w siatkówce.

Pierwsze dwie edycje odbyły się w Leżajsku, a ich pomysłodawcą i organizatorem był o. Klaudiusz Baran OFM. Organizatorem III edycji był klasztor OO. Franciszkanów w Niepokalanowie, a dyrektorem Mistrzostw został o. Jacek Szczepanik OFMConv.

Do rozgrywek zgłosiło się 9 parafii z całej Polski. Ostatecznie w przeddzień zawodów zameldowały się parafie: pw. Zwiastowania NMP OO. Bernardynów w Leżajsku (diecezja przemyska), Św. Marii Magdaleny w Krotoszynie (diecezja kaliska), Parafia pw. Matki Bożej Pięknej Miłości w Proszówkach (diecezja tanowska), Krzyża Świętego w Tychach (katowicka), Wniebowzięcia NMP w Warcie (diecezja włocławska) i Matki Bożej przy żłóbku w Kobylinie (diecezja kaliska).

Wspólne rozpoczęcie turnieju nastąpiło w sobotę Mszą świętą o godz. 8:00 w Bazylice pw. NMP Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask, której przewodniczył Wikariusz Prowincji Matki Bożej Niepokalanej o. Mirosław Bartos. Homilię wygłosił ks. Edward Pleń SDB, kapelan krajowy sportowców, duszpasterz rodzin olimpijskich dając piękne świadectwo o życiu duchowym polskich sportowców.

Następnie uczestnicy turnieju udali się na halę GOSiR w Teresinie, gdzie zostali powitani przez p. Krzysztofa Walencika, dyrektora GOSiR. Po pierwszym dniu rozgrywek układ tabeli był następujący: Grupa A: 1. Warta, 2. Tychy, 3. Kobylin; grupa B: 1. Krotoszyn, Leżajsk, Proszówki. Po obiedzie w „Leśnym zakątku” ministranci mieli okazję zwiedzić Niepokalanów oraz okolicę: Żelazową Wolę z muzeum Fryderyka Chopina. Była też okazja aby spędzić parę godzin w stolicy i zregenerować siły oraz mentalnie nastawić się na fazę pucharową.

W niedzielę wszyscy uczestnicy spotkali się o godz. 8:30 na Mszy świętej w Bazylice, której przewodniczył Gwardian Niepokalanowa o. Mariusz Słowik. Asystę liturgiczną przygotowali ministranci z Leżajska. Wśród koncelebransów był Dyrektor Radia Niepokalanów, o. Grzegorz Klimczyk, fundator nagród MVP dla najlepszych zawodników mistrzostw. Na zakończenie dyrektor mistrzostw odczytał list jaki wystosował do Organizatorów i uczestników Marszałek Województwa Mazowieckiego p. Adam Struzik.

Pokrzepieni duchowo ministranci stawili się na hali GOSiR i rozpoczęli rywalizację o miejsce w finale: Warta spotkała się z Leżajskiem (32:30, 23:25, 15:5), Tychy z Krotoszynem (20:25, 28:30) a o 5 miejsce zawalczyły drużyny z Kobylina i z Proszówek (22:25, 19;25). W meczu o trzecie miejsce ministranci z Leżajska pokonali ministrantów z Tychów 2:0 (25:22, 25:19).

W finale spotkały się drużyny z Krotoszyna i Warty. Po dwóch setach wydawało się, że trzeci będzie formalnością i drużyna z Krotoszyna będzie tryumfatorem rozgrywek. Jednak przeciwnicy podjęli walkę i konsekwentnie utrzymywali przewagę aby zakończyć dwa kolejne sety zwycięstwem. Tie-break obfitował w emocje większe niż mistrzostwa świata: drobny błąd kosztował utratą punktu i przewagą przeciwnika. Ostatecznie zwyciężyli ministranci z Warty wynikiem 23:21.

Na zakończenie III Mistrzostw Polski LSO nastąpiła dekoracja medalistów, wręczenie pucharów, pamiątek, prezentów i nagród. Nagrody indywidualne zdobyli: MVP finału – Jakub Jeziorski (Warta), MVP parafii grającej w półfinale: Hubert Nowak (Warta), Tomasz Kurek (Krotoszyn), Marek Nicpoń (Leżajsk) i Adam Bąk (Tychy).

Mistrzostwa, jak zauważył koordynator poprzednich edycji Marcin Zagaja, stały na bardzo wysokim poziomie sportowym, a także kulturalnym. Ministranci dali piękne świadectwo koleżeństwa i serdeczności, co nie umniejszało emocjom towarzyszącym od pierwszego serwisu aż do ostatniego zdobytego punktu.

Wielki wkład w ufundowanie nagród miał klasztor OO. Franciszkanów w Niepokalanowie z Gwardianem o. Mariuszem Słowikiem oraz Gmina Teresin z Wójtem p. Markiem Olechowskim.

Patronat Honorowy nad zawodami objęli: Prowincjał Prowincji Matki Bożej Niepokalanej Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Polsce o. Grzegorz Bartosik, Metropolita Warszawski, Kazimierz Kardynał Nycz, Marszałek Województwa Mazowieckiego p. Adam Struzik, Wojewoda Mazowiecki p. Konstanty Radziwiłł, Dyrektor Wydawnictwa Ojców Franciszkanów Niepokalanów o. Krzysztof Oniszczuk.

Patronat medialny: telewizja internetowa Niepokalanów TV, Radio Niepokalanów i „Rycerz Niepokalanej”. Partnerem Głównym był ogólnopolski miesięcznik dla ministrantów „KnC” z redaktorem naczelnym p. Michałem Bondyrą. Opiekę medyczną oraz techniczną zapewnili bracia z OSP Niepokalanów.

Następna impreza sportowa z udziałem młodzieży parafialnej jest planowana na wiosnę (11.03.2022 r.), kiedy to odbędzie się turniej drużyn … mieszanych. Szczegóły wkrótce.

o. Jacek Szczepanik OFMConv/franciszkanie.pl 
foto: ministranci.pl