HISTORIA W WIELKIM FORMACIE. Nowy projekt edukacyjny dla szkół, muzeów i ośrodków kultury

Instytut Pamięci Narodowej prezentuje nowy projekt edukacyjny pt. Historia w Wielkim Formacie. Zakłada on stworzenie przez Biuro Edukacji Narodowej kolekcji posterów z obrazami o tematyce historycznej oraz fotografiami archiwalnymi, związanymi z najnowszą historią Polski i wydrukowanymi w rozmiarach od 1,5 do 2 metrów.

Fotografie poddawane są procesowi cyfrowej koloryzacji, zatem najważniejsze postacie, symbole i wydarzenia historii Polski XX wieku przemawiają do nas w nowy, ekspresyjny sposób, nie pozostawiając nikogo obojętnym. Tak przygotowane postery wydrukowane są na trwałym, odpornym na uszkodzenia i łatwym do oczyszczenia materiale. Każdy egzemplarz jest wyposażony w system instalacyjny. Projekt adresowany jest do szkół, bibliotek, muzeów i ośrodków kultury, dysponujących powierzchniami odpowiednimi do zawieszenia posterów i pragnącymi je wykorzystać w zajęciach edukacyjnych.

Pierwsza edycja projektu jest poświęcona siłom zbrojnym II Rzeczpospolitej i udostępniona w ramach projektów edukacyjnych Instytutu Pamięci Narodowej. W przygotowaniu kolejne edycje.

Wybrane postery można również samodzielnie wydrukować, uprzednio pobierając je w formacie B1. Pliki pdf znajdziecie Państwo na stronie IPN w dziale: materiały edukacyjne Plakaty Historii w Wielkim Formacie: https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/materialy-edukacyjne/plakaty-historii-w-wiel

Placówki edukacyjne zainteresowane udziałem w projekcie zapraszamy do kontaktu z Biurem Edukacji Narodowej IPN.

Koordynator projektu:

Artur Kolęda
tel. (22) 540 58 89
artur.koleda@ipn.gov.pl

Tekst za: https://edukacja.ipn.gov.pl/
Fot. Postery z projektu Historia w Wielkim Formacie:
1. Marszałek Polski Józef Piłsudski w saloniku dworku w Sulejówku. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe; koloryzacja: Mikołaj Kaczmarek.
2. Wnętrze siedziby Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.
3. Piloci Dywizjonu Myśliwskiego 303: podporucznik Jan Zumbach (po lewej) i podporucznik Mirosław Ferić. Obok samolot typu Hurricane. Lotnisko w Northolt pod Londynem w czasie bitwy o Wielką Brytanię. 26 września 1940 r. Fot. domena publiczna; kompozycja artystyczna: Mikołaj Kaczmarek.