Eseje o ulubionych książkach

Zapraszamy na kolejny cykl esejów ks. Piotra Kaczmarka. Po podróżach szlakami Małej Ojczyzny przyszedł czas na… książki. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że to dwa zupełnie różne tematy. Ale miłośnicy czytania wiedzą, że książki i podróżowanie to niemalże synonimy!

Czy lubicie czytać? Czy wiecie ile czasu poświęca na czytanie statystyczny Polak? Czy wiecie dlaczego warto sięgać po książki i po jakie warto sięgać?

Na te i wiele innych pytań odpowie w swoich „Esejach o ulubionych książkach” ks. Piotr Kaczmarek, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu, kapłan diecezji łowickiej, mariolog, autor kilku książek i komiksów, miłośnik podróży i serdeczny Przyjaciel Radia Niepokalanów. Dowiemy się też jakie książki lubi czytać ks. Piotr, czy wszystkie książki warto czytać do końca i jak zabrać się za poszukiwanie dobrej lektury?

Zapraszamy już od piątku 9 lipca o godz. 17.15 (premiera). Powtórki w poniedziałki o godz. 20.30.


AUDYCJE ARCHIWALNE:

AUDYCJA NR 1 – ZAJRZYJMY DO KSIĄŻKI
Data emisji: 2021-07-09

Ile książek przeczytałeś w minionym roku? Ile książek statystycznie czytają Polacy? Czy w dobie wszechobecnego internetu warto jeszcze sięgać po papierową książkę?

 

AUDYCJA NR 2 – TROCHĘ KSIĄŻEK NA PÓŁCE
Data emisji: 2021-07-16

Jakie książki stoją na Twojej półce? Czy powinny tam tylko stać?

 

AUDYCJA NR 3 – WRACAMY DO KLASYKI
Data emisji: 2021-07-23

W trzecim odcinku „Esejów o ulubionych książkach” ks. Piotr Kaczmarek podpowie nam dlaczego warto wracać do klasyków, książek, o których być może słyszeliśmy w szkole, może już nawet je przeczytaliśmy.

 

AUDYCJA NR 4 – POWIEŚCI ZOFII KOSSAK cz. 1
Data emisji: 2021-07-30

Dziś usłyszymy o ulubionych powieściach Zofii Kossak.

 

AUDYCJA NR 5 – POWIEŚCI ZOFII KOSSAK cz. 2
Data emisji: 2021-08-06

Dziś usłyszymy dalszą część historii o ulubionych powieściach Zofii Kossak.

 

AUDYCJA NR 6 – SIENKIEWICZOWSKIM SZLAKIEM
Data emisji: 2021-08-13

Dziś ks. Piotr Kaczmarek zaprasza nas w podróż sienkiewiczowskim szlakiem. Usłyszymy więc o ulubionych książkach autorstwa Sienkiewicza i o wykreowanych przez niego bohaterach.

 

AUDYCJA NR 7 – ZMAGANIE Z KSIĄŻKĄ
Data emisji: 2021-08-20

Książek dobrych jest tak wiele, że warto czytać tylko te najlepsze – podkreśla ks. Piotr Kaczmarek. W dzisiejszym odcinku usłyszymy o tym, jak zachować to co najlepsze z książek.

 

AUDYCJA NR 8 – PRAWDA CZY MIT
Data emisji: 2021-08-27

W dzisiejszym odcinku pt. „Prawda czy mit” dowiemy się, czy warto czytać powieści fantastyczne.

 

AUDYCJA NR 9 – Z PAMIĘTNIKA PIERWSZYCH RODZICÓW
Data emisji: 2021-09-03

Zapraszamy na kolejny odcinek z serii „Eseje o dobrych książkach”, pt. „Z pamiętnika Pierwszych Rodziców”.

 

AUDYCJA NR 10 – „ŻÓŁTY TYGRYS”, A „WILCZE TROPY”
Data emisji: 2022-03-21

Dziś ks. Piotr Kaczmarek opowie nam o literaturze czasów PRL-u.

 

AUDYCJA NR 11 – WIDOK Z WIEŻOWCA
Data emisji: 2022-03-28

Ks. Piotr Kaczmarek podpowiada nam dziś, że czasami warto stanąć na dachu wieżowca, by zobaczyć świat z innej perspektywy. I o tym, jak ważna jest perspektywa w twórczości literackiej.

 

AUDYCJA NR 12 – SŁOWO O UMIERANIU
Data emisji: 2022-04-04

Dziś temat trudny. Ks. Piotr Kaczmarek opowiada nam o umieraniu… jak się okazuje, literatura wcale nie omija tego tematu.

 

AUDYCJA NR 13 – PODRÓŻNICY I GAWĘDZIARZE
Data emisji: 2022-04-11

Do naszej biblioteczki może czasem trafić książka podróżnicza. Nie zupełnie wymyślona powieść, w której bohaterowie przemierzają kraje Bliskiego Wschodu, albo Dzikiego Zachodu czy wędrują po pustyni, jak u Karola Maya, ale książka napisana po odbyciu prawdziwej podróży. Przybiera ona zwykle formę reportażu, czy opisu luźnych przygód przeżytych w egzotycznych krajach. Lubicie takie książki?

 

AUDYCJA NR 14 – NA GRANICY ŻYCIA I ŚMIERCI
Data emisji: 2022-04-18

Wanda Rutkiewicz, Jerzy Kukuczka, Andrzej Czok, Halina Krüger-Syrokomska, Tomasz Mackiewicz i wielu, wielu innych… nie wrócili ze swoich wypraw. Ich dokonania jednak rozsławili Polskę. Himalaizm wciąż jest modny, budzi zainteresowanie, a współczesne możliwości komunikacji elektronicznej sprawiają, że widzów wysokogórskich wypraw przybywa. Zapraszamy na literacką podróż w góry.

 

AUDYCJA NR 15 – POSIEDŹMY JESZCZE TROCHĘ W GÓRACH
Data emisji: 2022-04-25

„Gór mi mało i trzeba mi więcej” – śpiewał Dom o Zielonych Progach. Dlatego wracamy do górskich tematów. „Lubię czytać te różne przemyślenia, bo ma się nieprzeparte wrażenie, że jest w nich dużo prawdy, którą człowiek odkrywa w tych trudnych warunkach. Zdobywamy szczyty, ale o wiele bardziej poznajemy siebie samych, swoje możliwości i ograniczenia” – opowiada o górskiej literaturze ks. Piotr Kaczmarek.

 

AUDYCJA NR 16 – PRZEDWOJENNE KINO
Data emisji: 2022-05-02

Dziś o książkach opowiadających o ludziach i czasach przedwojennego kina.

 

AUDYCJA NR 17 – SYN MARNOTRAWNY
Data emisji: 2022-05-09

Literatura to nie tylko opasłe tomy książek. Niezwykłe bogactwo mogą nieść ze sobą także piosenki, a konkretnie ich teksty. Dlatego dziś ks. Piotr Kaczmarek zabiera nas w podróż śladami myśli Jacka Kaczmarskiego, zawartych w tekstach jego piosenek.

 

AUDYCJA NR 18 – PIELGRZYMKA DO JASNEJ GÓRY
Data emisji: 2022-05-16

Pielgrzymka do Jasnej Góry oczami Reymonta.