Dziś Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami

Nawet jeśli nie wyjeżdżamy do krajów misyjnych, jesteśmy misjonarzami – napisał bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Misji w komunikacie na Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. W Kościele w Polsce jest on obchodzony w II niedzielę Wielkiego Postu, zwaną „ad gentes”, 13 marca, pod hasłem „Wieczernik szkołą braterstwa misyjnego”.


Warto dziś wspomnieć OO. Franciszkanów Konwentualnych, pochodzących „z naszej” Prowincji, czyli z Prowincji Matki Bożej Niepokalanej, a którzy przebywają na misjach. Misjonarze Ci, posługują: na Białorusi, w Bułgarii, w Burkina Faso i w Tanzanii. Więcej na temat ich posługi można przeczytać TUTAJ: misje.warszawa.franciszkanie.pl

Patronem misjonarzy z Prowincji Matki Bożej Niepokalanej jest św. Maksymilian Kolbe, który sam był misjonarzem. Przypomnijmy – w 1927 r. w Teresinie pod Warszawą ojciec Maksymilian Kolbe założył klasztor Niepokalanów – wydawnictwo, który był największym katolickim klasztorem na świecie i liczył ponad 700 franciszkanów.  Przeniknięty duchem misyjnym o. Maksymilian, wraz z kilkoma braćmi wyjeżdża do Azji, aby tam zakładać kolejne Niepokalanowy i wydawać „Rycerza”, tak jak w Niepokalanowie. W kwietniu 1930 r. dotarł do Japonii. Po miesiącu, nie znając języka, już w maju wydał po japońsku pierwszy numer „Rycerza”. Wkrótce na peryferiach miasta wybudował klasztor, który nazwał Ogrodem Niepokalanej.

Modlitwa za misjonarzy franciszkańskich
Panie Jezu Chryste, Mistrzu Apostołów, Nauczycielu Ewangelistów, Męstwo Męczenników, Światłości Wyznawców. Spojrzyj łaskawie na naszych franciszkańskich misjonarzy, kapłanów i braci zakonnych, którzy opuścili wszystko co łatwe i bezpieczne, aby swoim życiem i pracą apostolską dawać świadectwo Twojej miłosiernej miłości z dala od Ojczyzny. W pracy bądź ich siłą i zapałem, w zagrożeniu bądź im tarczą i ochroną, osłoną i odpoczynkiem w skwarze południa, a podporą i pomocą w chwilach słabości. Wlej także we mnie zapał i ducha misyjnego, bym modlitwą i ofiarą potrafił(a) wspierać franciszkańskie dzieła misyjne, zachęcając do tego także ludzi ze swojego otoczenia. Amen.


„II Niedziela Wielkiego Postu „ad gentes” przypomina o naszej odpowiedzialności za misje w świecie. Na mocy chrztu św. jesteśmy misjonarzami i wszystkim nam Chrystus powierzył mandat misyjny (RMis 77). Nawet jeśli nie wyjeżdżamy do krajów misyjnych, jesteśmy misjonarzami” – podkreślił Przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Misji. Dodał, że w Dniu Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami „jednoczymy się w modlitwie z 1800 misjonarkami i misjonarzami z Polski, głoszącymi orędzie ewangeliczne w 99 krajach misyjnych”.

„Ten, kto z wiarą uczestniczy w tajemnicy Wieczernika, uczy się od Chrystusa kochać bliźnich, wprowadzać w ludzką rzeczywistość pokój i Bożą radość. Jak z Wieczernika, tak i z każdej Mszy św., wychodzimy z odnowionym postanowieniem, by miłować” – napisał bp Piotrowski, nawiązując do hasła tegorocznej Niedzieli „ad gentes” – „Wieczernik szkołą braterstwa misyjnego”. „Nasi misjonarze, umocnieni Eucharystią, wychowani w szkole Wieczernika ofiarnie posługują na misjach. Głoszą Ewangelię, dzieląc się swą wiarą oraz potwierdzając ją czynami miłości bliźniego, solidarności i ochoczej pomocy ubogim, chorym i słabym” – dodał.

Bp Piotrowski w swoim komunikacie przypomniał, że prócz modlitwy i ofiarowania Panu Bogu cierpień i trudów życiowych w intencji misji, można wspierać misjonarzy finansowo i materialnie. Podkreślił, że posługują oni w młodych Kościołach, które zwykle są w najbiedniejszych krajach świata i dla realizacji swej misji potrzebują środków, dzięki którym prowadzą dzieła charytatywne, opiekuńcze, medyczne oraz edukacyjne. „Pomóżmy dziś misjonarkom i misjonarzom, przekazując ofiary do puszek” – zaapelował.

Dzieło Pomocy „Ad Gentes”, które w imieniu Kościoła w Polsce pomaga misjom, w ubiegłym roku zrealizowało 104 projekty o wartości ponad 122 300 euro i wsparło misjonarzy dotacjami na sumę prawie 2 mln zł. Dołączyć do grona darczyńców można poprzez ofiary na jego konto, a także wysyłając SMS na numer 72032 o treści „Misje”. Więcej informacji o sposobach pomagania misjom można znaleźć na stronach www.misje.pl i www.adgentes.misje.pl.

Za:
episkopat.pl
misje.warszawa.franciszkanie.pl