Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego nieletnich – pierwszy piątek Wielkiego Postu

To czas duchowego wsparcia i ukazania konkretnej pomocy ofiarom.

W pierwszy piątek Wielkiego Postu, w Kościele katolickim, obchodzony jest Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego nieletnich. Z tej okazji, w parafiach całej Polski, zostaną odprawione Msze święte w intencji osób pokrzywdzonych oraz specjalne nabożeństwa Drogi Krzyżowej. O wielkim znaczeniu tego dnia i jego promocji w parafiach – mówił na poniedziałkowym spotkaniu w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski ks. Piotr Studnicki. Kierownik Biura KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży przytoczył wymowne słowa jednej z osób pokrzywdzonych.

Od trzech lat, na rzecz ofiar wykorzystania seksualnego w Kościele, działa Fundacja św. Józefa Konferencji Episkopatu Polski. O formach udzielanej pomocy – mówiła prezes fundacji Marta Titaniec.

W minionym roku, Fundacja św. Józefa udzieliła bezpośredniej pomocy około 70 osobom pokrzywdzonym. Bardzo ważna jest również edukacja i tworzenie systemu prewencji – mówił na konferencji koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Adam Żak.

Na Ukrainie również podejmowane są inicjatywy chroniące dzieci i młodzież przed przemocą seksualną. O Centrum Godności Dziecka we Lwowie – mówiła przedstawicielka tej placówki Ivanka Rudakevych (czyt. Rudakiewicz)

Na Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego nieletnich biuro Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży przygotowało specjalne materiały duszpasterskie. Tekst Drogi Krzyżowej przygotował ks. Tarsycjusz Krasucki (franciszkanin, w młodości skrzywdzony przez ks. Andrzeja Dymera), rozważania różańcowe przygotowała Alicja (także osoba skrzywdzona wykorzystywaniem seksualnym), natomiast modlitwę wiernych napisała siostra albertynka (jedna z 15 sióstr, które towarzyszą pokrzywdzonym).

W przeddzień Dnia Modlitwy i Pokuty, 23 lutego o 21.00, na Jasnej Górze podczas Apelu Jasnogórskiego, osoby zranione wykorzystaniem seksualnym także zostaną objęte modlitwą. Ta intencja wybrzmi szczególnie w pierwszy piątek Wielkiego Postu w sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach podczas modlitwy Koronką do Bożego Miłosierdzia. Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak, będzie przewodniczył Drodze Krzyżowej oraz Eucharystii w katedrze gnieźnieńskiej.

—-

Przygotował: Krzysztof Jędrasik / Radio Warszawa
Fot. z konferencji: Ks. Mariusz Wedziuk/
dyrektor redaktor naczelny Radia Warszawa


Przeczytaj także: Dzień modlitwy i pokuty 2023. Rusza kampania #RazemByPomagać