Działanie Ducha Świętego – Światowe Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie

DZIAŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO

Dokładnie za miesiąc, 1 września br., odbędzie się inauguracja Światowego Centrum Modlitwy o Pokój, które powstaje w sanktuarium w Niepokalanowie. Będzie to jedyne miejsce w Polsce i jedno z tylko 12 na świecie, należące do 12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju – Światowych Centrów Modlitwy o Pokój. Trwają ostatnie prace przygotowawcze w Kaplicy Adoracji. Zamontowane zostały właśnie niezwykłe witraże przedstawiające działanie Ducha Świętego.

Zamysłem, który przyświecał projektantowi witraży było przedstawienie wizualne czegoś, co jest nieuchwytne a rzeczywiste, czyli jak działa Duch Święty. Jest to niezmiernie trudne, jednak wydaje się, że projektant, stosując grę świateł na barwnych fragmentach szkła i tworząc harmonijny układ, doskonale oddał myśl teologiczną.

Widzimy jak Duch Święty, w postaci gołębicy, wyrusza od Jezusa Eucharystycznego, od ołtarza adoracji,
w kierunku krzyża, który jest umieszczony na najdalszym od ołtarza witrażu. Jego ruch nie jest jednolity, liniowy. Ma kształt elektrokardiogramu. Duch Święty wsłuchany jest w drgnienia serca, w jego bicie  i harmonijnie porusza się, nie zmieniając jego rytmu, niosąc go dalej i dalej w kierunku krzyża pustego, bo Pan zmartwychwstał. To jest też nasza droga. Do Zmartwychwstania. Elektrokardiogram to też znak Pana, który choć jako człowiek umarł na krzyżu, to jako Zmartwychwstały ciągle żyje i jest prawdziwie obecny  w Eucharystii, dlatego też elektrokardiogram jest na tej samej wysokości, co Pan Eucharystyczny.

Dzięki witrażom i punktowemu oświetleniu, w kaplicy Adoracji będzie panować półmrok sprzyjający skupieniu modlitewnemu. Światło będzie rozchodziło się od Eucharystycznego Jezusa umieszonego pod sercem Niepokalanej i poprzez kryształy rozpływało się na całą wnękę ołtarza. W Kaplicy będzie panować cisza, ale możliwe będzie indywidulane rozważanie Pisma Świętego dzięki oświetleniu zamontowanemu na ławkach.

Uroczysta Msza Święta inaugurująca Światowe Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie, pod przewodnictwem Ks. Abp. Salvatore Pennacchio, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce rozpocznie się  o godz. 12:00. Homilię wygłosi Jego Ekscelencja Abp. Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Po Mszy Świętej, nastąpi poświęcenie Kaplicy Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu. Następnie, zostanie ona otwarta dla pielgrzymów i rozpocznie się wieczysta adoracja.

Wierni, którzy chcą uczestniczyć w tym niezwykłym wydarzeniu, mogą rejestrować się na stronie www.kaplica.niepokalanow.pl, przez zakładkę „Uroczystość Inauguracji”.

Uroczystość Inauguracji Światowego Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Patronat honorowy objęli także Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski, Ojciec Wiesław Pyzio, Prowincjał Ojców Franciszkanów Prowincji Matki Bożej Niepokalanej w Polsce oraz Ojciec Grzegorz Maria Szymanik, Gwardian Klasztoru w Niepokalanowie.

mat. informacyjny parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Niepokalanowie

WIĘCEJ INFORMACJI: kaplica.niepokalanow.pl