Dwie inwestycje z Mazowsza nominowane do Top Inwestycji Komunalnych 2019

Siedleckie Centrum Onkologii i Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce mają szansę na tytuł TOP Inwestycji Komunalnej 2019. O tę prestiżową nagrodę walczy w tym roku 25 projektów z całej Polski. Zwycięzców poznamy podczas uroczystej gali XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Wydarzenie odbędzie się 13-15 maja 2019 br. w Katowicach.

To już ósma edycja konkursu organizowanego przez Europejski Kongres Gospodarczy, Grupę PTWP oraz Portal Samorządowy. W tym roku organizatorzy docenią tych, którzy dzięki odważnym prorozwojowym decyzjom inwestycyjnym stają się liderami środowiska i wyznaczają trendy. Tegoroczna edycja konkursu dotyczy inwestycji oddanych do użytku w 2018 r. lub tych zrealizowanych co najmniej w połowie (na dzień 31 grudnia 2018 r.). Zwycięzców wybiorą członkowie Rady Konsultacyjnej. Ponadto czytelnicy serwisu PortalSamorzadowy.pl wskażą jedną inwestycję, która ich zdaniem zasługuje na wyróżnienie. Głosowanie trwa do 6 maja, do godz. 12.00.

– Bardzo się cieszymy z tej nominacji. Tym bardziej, że jest to już kolejna szansa dla nas na zdobycie tytułu Top Inwestycji. W ubiegłym roku uznanie jury zdobył nasz projekt budowy kolektorów słonecznych w 12 mazowieckich szpitalach. W tym roku mamy szansę na kolejny tytuł i liczymy, że się uda – mówi marszałek Adam Struzik.

O zaszczytny tytuł TOP Inwestycji Komunalnej 2019 walczy 25 projektów z całej Polski. Wśród nich dwie inwestycje samorządu województwa mazowieckiego – budowa i uruchomienie Siedleckiego Centrum Onkologii oraz rewitalizacja i rozszerzenie działalności Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

Siedleckie Centrum Onkologii to nowoczesny, pełnoprofilowy ośrodek onkologiczny i jedyny tego typu ośrodek w północno-wschodniej części województwa mazowieckiego. Przyjazne wnętrza, wysoko wyspecjalizowana kadra oraz najnowszej generacji sprzęt medyczny zapewniają mieszkańcom Mazowsza szybką diagnostykę i leczenie chorób nowotworowych na bardzo wysokim poziomie. Inwestycja o wartości ponad 112 mln zł powstała dzięki wsparciu finansowemu samorządu województwa mazowieckiego oraz środkom unijnym.

Z kolei Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce zostało wyróżnione za projekt „Rewitalizacja. Per causam ad animi”. Inwestycja dotyczy rewitalizacji zabytkowej kamienicy przy pl. gen. J. Bema 9, a więc sąsiadującej z siedzibą muzeum. W ramach projektu w obiekcie przeprowadzone zostały prace budowlane, restauratorskie i konserwatorskie, a tym samym muzeum zyskało dodatkową przestrzeń. W części zabytkowej kamienicy utworzone zostało Cyfrowe Archiwum Tradycji Kurpiów. Natomiast przestrzeń galerii wycinanki powiązana została z pracownią etnodesignu. Realizacja tej inwestycji pozwoliła na poszerzenie oferty edukacyjnej w zakresie kultury i sztuki Kurpiów, ze szczególnym zaakcentowaniem wycinanki i haftu. Inwestycja została zrealizowana dzięki środkom unijnym w ramach RPO WM 2014-2020 oraz ze środków samorządu województwa mazowieckiego (wkład własny). Ponadto w 2015 r. blisko 2 mln zł samorząd Mazowsza przeznaczył na zakup budynku przy ul. Bema 9.

Samorząd Województwa Mazowieckiego