Duszogranie: Maryja. Matka Ludzkości [FILM]
To nie pomyłka 🙂 Choć wrzesień wygląda zza rogu, my nie o grzybobraniu, a o duszograniu, czyli o tym, co nam w duszy gra 🙂 Zapraszamy do śledzenia naszego cyklu internetowego, w którym będziemy polecać to, co ważne z perspektywy ludzkiej duszy. To, co naszą duszę może wzbogacić i wznieść do nieba.
Pierwsza „polecajka” w nowym cyklu nie mogła być inna, jak Maryjna 🙂 Już 30 sierpnia do kin wchodzi film, który opowiada o objawieniach w Guadalupe i niezwykłym wizerunku Maryi, nie ręką ludzką namalowanym.
LISTA KIN DOSTĘPNA TUTAJ
Historia, jak z bajki. Bajką jednak nie jest.
Objawienia Maryjne przedstawione w filmie wiernie odzwierciedlają wydarzenia z 1546 roku. To fabularyzowany dokument. Przedstawia historię, która od prawie 500 lat fascynuje ludzi. Historię po ludzku niewytłumaczalną. Tak bardzo irracjonalną, że ktoś mógłby powiedzieć, że jest bajką. Bajką jednak nie jest. Dowodzą tego m.in. wizerunek/obraz Maryi, który od setek lat zadziwia i fascynuje zarówno naukowców, jak i prostych ludzi, a także liczne „cudowne” wydarzenia, które dzieją się od XVI wieku po czasy współczesne.
KILKA FAKTÓW:
- Temperatura płótna, na którym znajduje się obraz wynosi 36,6 stopni Celsjusza.
- Specjaliści NASA odkryli także w ikonie tętno. Okazało się, że puls wynosi 115 uderzeń na minutę – jak bicie serca dziecka w łonie matki!
- 30 kwietnia 2007 roku podczas Mszy Świętej odprawianej w intencji dzieci zabitych przed narodzeniem, na cudownym wizerunku Matki Bożej z Guadalupe przez około godzinę obserwowano niewytłumaczalne światło. Wydawało się, że wychodzi z łona i ma formę oraz rozmiary, a także charakterystyczne dla obrazu USG cienie – ludzkiego embriona. Liczni świadkowie tego cudu – który wydarzył się w chwili, gdy w Meksyku zalegalizowano aborcję – uznali, że „Maryja ukazała nam Jezusa w swoim łonie!”.
- Układ gwiazd uwidoczniony na płaszczu Maryi wg astronomów odzwierciedla dokładnie konstelację z 12 grudnia 1531 roku. Jak ustalono, układ gwiazd widziany jest jednak nie z ziemi ale… z nieba.
- Na wizerunku z tilmy nie ma żadnych cząstek farby ani śladów barwników naturalnych, oleju, gruntowania ani śladów szkicowań czy pociągnięć pędzlem.
- W 1936 roku badający wizerunek niemiecki chemik, późniejszy noblista Richard Kuhn doszedł do wniosku, że włókna tilmy nie są niczym zabarwione – po prostu są kolorowe – tak jakby były one syntetyczne, choć barwniki syntetyczne wynaleziono dopiero w 1850 roku!
- Na płaszczu Matki Bożej dostrzeżono zapisane nuty. Muzykę tę nazwano niebiańską. Można jej posłuchać na YT.
„Maryja. Matka Ludzkości” – to film, który opowiada o tym, co wydarzyło się w Guadalupe (Meksyk) w XVI wieku. Nie mówi jednak tylko o przeszłości. Jest bardzo współczesny – pełen świadectw tych, którzy przybywają do Guadalupe, by Maryi podziękować. Świadectw, które dzieją się TERAZ, w XXI wieku. Ludzie, którzy przybywają do Guadalupe dziękują m.in. za nawrócenia dzieci, za zerwanie z nałogami, za uzdrowienia z nowotworów, za wyjście z rąk przestępców, czy z handlu narkotykami.
To nie jest film o przeszłości. To film o teraźniejszości. O tym, że Maryja wciąż jest obecna w naszym życiu, pragnie nam pomagać i prowadzić do Boga. I o tym, że słowa, które przekazał nam dziś już święty Juan Diego są prawdziwe:
Oprac. Malwina Szymańska
HISTORIA OBJAWIEŃ
Matka Boża ukazała się Indianinowi Juanowi Diego 12 grudnia 1531 roku. Była ubrana w błękitny płaszcz i różową tunikę przepasaną czarną wstęgą, co dla Azteków stanowiło jasny sygnał, że spodziewa się dziecka. Zwróciła się ona do Juana Diego w jego ojczystym języku nahuatl: „Kocham cię, mój drogi synku. Jestem Maryją, Niepokalaną Dziewicą, Matką Prawdziwego Boga, który daje życie i je zachowuje. On jest Stwórcą wszystkiego, Panem nieba i ziemi. On jest wszechobecny. Chcę, aby w tym miejscu wybudowano świątynię, gdyż chcę tutaj okazywać miłość i współczucie temu ludowi i wszystkim ludziom, którzy szczerze proszą mnie o pomoc. Tutaj będę ocierać im łzy, uspokajać i pocieszać. Biegnij teraz do biskupa i powiedz mu, co tu widziałeś i słyszałeś”.
Był to bardzo trudny okres ewangelizacji tamtych terenów. Nic więc dziwnego, że biskup Meksyku Juan de Zumárraga początkowo nie dowierzał słowom Indianina. Juan Diego poprosił w związku z tym Maryję o jakiś znak, który przekonałby biskupa. Podczas kolejnego objawienia Maryja kazała Juanowi Diego wejść na szczyt wzgórza Tepeyac i zebrać do płaszcza rosnące tam róże. Było to niezwykłe zjawisko, ponieważ w Meksyku w grudniu nie kwitną kwiaty. Juan Diego wykonał to polecenie, a Maryja sama ułożyła zebrane róże w wiązankę. Juan Diego zakrył ją swoją tilmą i natychmiast udał się do biskupa. Na jego oczach rozwiązał rogi płaszcza. Wtedy na podłogę wysypały się róże, a biskup i wszyscy obecni padli na kolana. Na tilmie Juana Diego zobaczyli wizerunek Maryi ze złożonymi rękami, ubranej w czerwoną szatę, spiętą pod szyją małą spinką w kształcie krzyża. Jej głowęprzykrywał błękitny płaszcz z gwiazdami. Pod wpływem objawień oraz wymowy obrazu Aztekowie masowo zaczęli przyjmować chrześcijaństwo, co zapoczątkowało ewangelizacjęcałej Ameryki Łacińskiej.
ZASKAKUJĄCE DOWODY ODWIEDZIN
Obraz nienamalowany ludzką rękąTo właśnie płaszcz Juana Diego stał się jednym z najsłynniejszych wizerunków Matki Bożej. Obecnie znajduje się on w miejscu objawień, we wnętrzu bazyliki w Guadalupe. Aby go zobaczyć, każdego roku przyjeżdża tam 20 mln osób. Jest wiele przesłanek, aby obraz ten traktować jako absolutnie niezwykły. Co najbardziej zaskakujące, tilma Juana Diego wykonana była z płótna z agawy. W normalnych warunkach ten materiał już po 20 latach uległby rozkładowi. Obraz z Guadalupe jest jednak w niemal idealnym stanie, choć od objawień minęło już niemal 500 lat. Kolory nie wypłowiały i nie ma na nim śladów nawet po przypadkowym oblaniu żrącym kwasem. Ponadto przeprowadzone badania wykazały, że barwniki użyte w tym obrazie w ogóle nie są znane nauce. Co więcej, nie znaleziono równieżśladów pędzla, a farba nie styka się z płótnem. To pozwala sądzić, że nie został on namalowany przez człowieka.
Niezwykłe spojrzenie
Współczesnym badaczom udało się też dokonać innego odkrycia, które wprawia w osłupienie. Oczy Matki Bożej z Guadalupe posiadają nadzwyczajną głębię. Dostrzeżono w nich bowiem niezwykle precyzyjny obraz kilkunastu postaci. Wszystko wskazuje na to, że są to osoby, które były u biskupa w chwili, gdy Juan Diego przyniósł kwiaty dane mu przez Matkę Bożą. Wykazano też, że w źrenicach Maryi występuje zjawisko potrójnego odbicia właściwe jedynie źrenicom organizmów żywych, a krzywizna wizerunków postaci w obu oczach odpowiada krzywiźnie rogówki.
Wizerunek jak żywy
Obraz Matki Bożej z Guadalupe znajduje się obecnie w specjalnie dostosowanej temperaturze wynoszącej 15°C, która ma za zadanie go chronić. Jednak gdy tylko aparatura zostaje wyłączona, temperatura wizerunku z Guadalupe za każdym razem powraca do stałej, wynoszącej 36,6°C. To dokładnie tyle, ile wynosi temperatura ciała człowieka.
Nieprzypadkowy układ gwiazd
Matka Boża z Guadalupe ukazana została w płaszczu, na którym widoczne sągwiazdy. Jak udało się ustalić, są one odzwierciedleniem rzeczywistych gwiazdozbiorów w układzie, jaki miał miejsce 12 grudnia 1531 roku o godzinie 6.45 nad stolicą Meksyku.
Zachowane są nawet proporcje w odległościach między gwiazdami. Co ciekawe, układ gwiazdozbiorów na płaszczu Maryi jest lustrzany, a to oznacza, że nie są one widziane z perspektywy ziemi, ale nieba.
Patronka naszych czasów
Od 1999 roku Najświętsza Maryja Panna z Guadalupe jest czczona jako patronka obu Ameryk. 3 maja 1953 roku kard. Miranda y Gomez, ówczesny prymas Meksyku, na prośbępolskiego Episkopatu oddał Polskę w opiekę Matki Bożej z Guadalupe. Do dziś kopię Jej wizerunku można znaleźć w ponad 100 kościołach w Polsce. Polacy czczą Matkę Bożąz Guadalupe jako patronkężycia poczętego.
Materiały nadesłane