Dobra książka: OJCIEC KOLBE NIE WSZYSTKIM ZNANY – WYBÓR WSPOMNIEŃ

Książka pod tytułem Ojciec Kolbe nie wszystkim znany. Wybór wspomnień została przygotowana przez franciszkanów, obecnie już świętej pamięci: o. Lutosława Pieprzyckiego, o. Jana A. Książka oraz br. Władysława K. Kaczmarka. Pierwotnie planowano ją wydać w roku 1979, ale z powodów niezależnych od Niepokalanowa pozycja ta nie ujrzała wówczas światła dziennego.

Dopiero w roku 2023 Wydawnictwo Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie postanowiło wydać te wspomnienia drukiem. Niniejsza publikacja zawiera wspomnienia i świadectwa o o. Maksymilianie, zebrane w toku przygotowywania i przeprowadzania jego procesu beatyfikacyjnego. Książka zawiera relacje i świadectwa osoby z rodziny o. Maksymiliana, współbraci w zakonie, biskupów, kapłanów diecezjalnych i zakonnych, sióstr zakonnych oraz wielu osób świeckich. Wspomnienia te zostały ubogacone zdjęciami autorów, przez co Czytelnik, czytając je, ma przed sobą wizerunek konkretnej osoby. Oczywiście mówiąc o Świętym z Niepokalanowa, świadkowie omawiają też dzieła apostolskie, które powstały z inicjatywy o. Kolbego. Całość wspomnień została podzielona na 11 rozdziałów obejmujących poszczególne etapy życia i działalności o. Maksymiliana.

Mimo iż książka czekała w redakcji w Niepokalanowie na swoje wydanie ponad 40 lat, nic nie straciła ze swej aktualności. Przeciwnie, dziś, gdy po kanonizacji św. Maksymilian jest powszechnie znany na całym świecie, świadectwa konkretnych ludzi ukazują nam jego świętość w jeszcze większym blasku. Pokazują, że był on człowiekiem z krwi i kości, zmagającym się z trudnościami i problemami, ale też potrafiącym je przezwyciężać poprzez bezgraniczne zaufanie Bożej Opatrzności i oddanie się Niepokalanej.

Przez to uczy nas, że szkoła w której wzrastał i którą tworzył, jest aktualna i idąc jego śladami, możemy stać się ludźmi świętymi.

Wydawnictwo OO. Franciszkanów w Niepokalanowie

redakcja: o. Lutosław Pieprzycki OFMConv
stron: 544
oprawa: miękka
format: 16,5×23,5 cm