DOBRA BIBLIOTECZKA: Moje lata z Janem Pawłem II – niedziela, 19 maja, 17.15

W kolejnym, majowym odcinku DOBREJ BIBLIOTECZKI sięgamy po książkę „Moje lata z Janem Pawłem II. Prywatne zapiski rzecznika prasowego Watykanu 1984–2006”. Polskie wydanie książki ukazało się nakładem kieleckiego Wydawnictwa JEDNOŚĆ.

To niezwykle osobista opowieść potwierdzająca wielkość i świętość papieża Polaka. W publikacji przedstawiono zapiski, które Joaquín Navarro-Valls skrupulatnie gromadził podczas pełnienia funkcji rzecznika prasowego Watykanu (Jana Pawła II i Benedykta XVI). Książka prezentuje liczne „smaczki”, przytacza zachowania, gesty i słowa papieża, także w sytuacjach nieoficjalnych. Umożliwia nam też spojrzenie za kulisy codziennej pracy Stolicy Apostolskiej. Ujawnia, w jaki sposób rozstrzygano wielkie dylematy – jak podejmowano decyzje w sprawach natury politycznej i społecznej, z którymi mierzyła się w danym momencie dziejów ludzkość, a których za pontyfikatu Jana Pawła II nie brakowało. Joaquín Navarro-Valls był często jednym z bohaterów takich wydarzeń, występując w roli członka oficjalnych delegacji watykańskich, tak było na przykład podczas wizyty w Moskwie w 1988 roku (którą papieski rzecznik, będący przecież także dziennikarzem, zwięźle w swoich zapiskach zrelacjonował).

Autor przywołuje wiele szczegółów z codziennego życia Jana Pawła II, opisuje jego reakcje, cytuje wypowiadane słowa: papieża, jego rozmówców, a także własne. Mamy tu do czynienia z relacją z wnętrza domu rodzinnego ojca świętego, który tworzyli jego najbliżsi współpracownicy. Trudno oprzeć się wrażeniu, że watykański rzecznik z czasem zaczął traktować swojego pracodawcę jak najbliższą mu osobę. Szczególnie poruszające są liczne opisy wspólnie spędzanego czasu letnich wyjazdów, ilustrowane zdjęciami wykonanymi przez samego autora, które w niniejszej publikacji po raz pierwszy ujrzały światło dzienne.

Navarro-Valls chciał, aby książka ukazała się jakiś czas po jego śmierci, ”na wypadek gdyby kogoś zainteresowała”. W gruncie rzeczy książka ta od pierwszej chwili przykuwa uwagę czytelnika i pokazuje, jak sprawował swoją posługę papież, który nie miał żadnych ludzkich instrumentów poza zwykłą perswazją. Navarro-Valls był przekonany, że jego głównym celem jest wspieranie papieża, chociaż wiedział, że Jan Paweł II nie potrzebował tej pomocy, ponieważ doskonale komunikował się ze światem.

SŁUCHAJ: niedziela, 19 maja – godz. 17.15 (premiera) i piątek, 24 maja – godz. 9.15.