DOBRA BIBLIOTECZKA: Ikony. Teologia piękna i światła – niedziela, 14 maja, 17.15

W kolejnym odcinku DOBREJ BIBLIOTECZKI chcielibyśmy przybliżyć Państwu wspaniały album wydany przez Wydawnictwo JEDNOŚĆ autorstwa Alfredo Tradigo „Ikony. Teologia piękna i światła”, która reprezentuje pewnego rodzaju znak obecności Boga pośród ludzi. Zajdziemy w niej wielowiekowy dorobek chrześcijańskiej tradycji ikonograficznej opatrzony znakomitymi opisami i komentarzami autora. Zapraszamy w tę niezwykłą duchową podróż.

Z ks. drem Janem Nowakiem, redaktorem naczelnym Wydawnictwa Jedność w Kielcach rozmawia Katarzyna Bernat.

SŁUCHAJ: niedziela, 14 maja – godz. 17.15 (premiera) i piątek, 19 maja – godz. 9.15.


IKONY. TEOLOGIA PIĘKNA I ŚWIATŁA

Publikacja przybliża Czytelnika do tajemniczej rzeczywistości, jaką jest ikona – znak obecności Boga pośród ludzi; do obrazu pochodzącego trochę z tego i nie z tego świata. Aby namalować ikonę, twórca powinien być nie tylko artystą, ale i teologiem kontemplatykiem. Autor ukazuje wielowiekowy dorobek chrześcijańskiej tradycji ikonograficznej, opierając się na źródłach biblijnych i hagiograficznych. Opowiada o rozmaitych typach ikon, ich symbolice, funkcji w liturgii prawosławnej i w osobistej pobożności, wspierając swą opowieść reprodukcjami najpiękniejszych dzieł. Odbywamy z nim podróż w czasie, kierując się geografią ikony: odwiedzamy m.in. klasztor św. Katarzyny na górze Synaj, górę Athos, Syrię, Egipt, Bałkany, Kretę, Konstantynopol. Ale jest to też podróż duchowa, od tego, co widzialne, wyrażone za pomocą drewna i farb, do tego, co niewidzialne, do tego, w co wierzymy.

Odbiorcy książki:
Książka skierowana jest do wszystkich, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę o ikonach, o ich historycznych, artystycznych i teologicznych źródłach, do osób zainteresowanych sztuką chrześcijańską.

Dlaczego warto przeczytać tę książkę?
Jej zaletą jest zwięzłość ujęcia, a zarazem szeroki zakres prezentowanych treści. Autor przedstawia bowiem ikony poświęcone Jezusowi, Matce Bożej, aniołom, świętym, ojcom Kościoła czy świętom prawosławnym; uczy sztuki „czytania” ikon, rozszyfrowywania ukrytych treści; zachęca do „kolorowej kontemplacji”.

Alfredo Tradigo pochodzi z Mediolanu; jest dziennikarzem, pisarzem, poetą i badaczem ikonografii chrześcijańskiej oraz krytykiem sztuki w renomowanych włoskich wydawnictwach, współpracownikiem „L’osservatore Romano”, „Avvenire”, „Luoghi dell’Infinito”.