DO ODSŁUCHANIA: Wizerunek Matki Bożej Łaskawej na kwietniowej Nocnej Pielgrzymce do Niepokalanowa

Na pielgrzymi szlak po raz kolejny wyruszy jutro (9 kwietnia) Nocna Piesza Pielgrzymka z Miedniewic do Niepokalanowa. Tym razem będzie wyjątkowa! Razem z pielgrzymami będzie w niej uczestniczył Cudowny Wizerunek Matki Bożej Łaskawej, Patronki Warszawy i Strażniczki Polski.

O tym szczególnym dla Polski wizerunku, który po raz kolejny może stać się dla nas ratunkiem, opowiedziała Paulinie Wysockiej p. Aneta Ciężarek, koordynator peregrynacji.

 

PEREGRYNACJA WIZERUNKU MATKI BOŻEJ ŁASKAWEJ

Od czerwca 2020 roku trwa pierwsza w historii peregrynacja repliki cudownego wizerunku Maryi, Matki Bożej Łaskawej, który znajduje się w Sanktuarium NMP Łaskawej, Patronki Warszawy (oo. jezuici) na ul. Świętojańskiej w Warszawie. Obraz z jednej parafii przewożony jest do kolejnej przed wieczorną mszą świętą w sobotę i pozostaje w niej przez tydzień. Do dzisiaj replika Cudownego Obrazu nawiedziła ponad 100 miejsc, parafii i kaplic Archidiecezji Warszawskiej, Diecezji Warszawsko-Praskiej, Archidiecezji Bielsko-Żywieckiej, Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, Diecezji Siedleckiej, Diecezji Łomżyńskiej i Diecezji Ełckiej.

W czasie epidemii, która wybuchła w roku 1652 w Warszawie, obraz „Matki Bożej Łaskawej, Wybawicielki od Zarazy i Wszelkiego Utrapienia!” noszono uroczyście w procesjach pokutno-błagalnych ulicami Warszawy, prosząc Maryję by powstrzymała zarazę i zagrodziła jej dostęp do stolicy. Maryja wysłuchała prośby i w dowód wdzięczności, Rada Miasta wydała oficjalny dokument pt. „Ślubowanie Warszawy” – „Votum Varsaviae”, na mocy którego ogłoszono Matkę Bożą Łaskawą Patronką Warszawy i Strażniczką Polski.

Cud zatrzymania zarazy na Mazowszu, którego 370. rocznicę obchodzimy w 2022 roku, nie był jedynym. Matka Boża Łaskawa, w replice warszawskiego obrazu, uwolniła też od epidemii Wilno w latach 1653, 1708 i 1710 oraz Kraków w latach 1708 i 1770.

W roku 1920 Matka Boża Łaskawa ocaliła Polskę od kolejnej, tym razem bolszewickiej, zarazy. Wysłuchała błagania narodu pod przewodnictwem Episkopatu Polski. Jej dwukrotne publiczne ukazanie się wojskom bolszewickim w Ossowie i Wólce Radzymińskiej pod Warszawą (14 i 15 sierpnia 1920 roku) było punktem zwrotnym Bitwy Warszawskiej, którą Lord Edgar Vincent d’Abernon uznał w 1930 roku za osiemnastą decydującą bitwę w dziejach Świata. Wydarzenie to znane jest jako Cud nad Wisłą.

Dzisiaj, tak jak wtedy, powinniśmy trwać na modlitwie i zaufać Jej, że i dziś może połamać strzały (jak kiedyś „czarnej” i „czerwonej” zarazy!).