DO ODSŁUCHANIA. Kapłan, patriota, męczennik. Bł. ks. Jerzy Popiełuszko
19 października mija kolejna rocznica porwania, a zarazem wspomnienie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Z tej okazji zapraszamy do wysłuchania kilku audycji poświęconych wątkom patriotycznym w życiu ks. Jerzego pt. „Błogosławiony Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Patriota. Kapłan. Męczennik”.
Jest to rozmowa z Grzegorzem Szczeciną, doktorem historii Kościoła, współpracownikiem Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu Ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie. Usłyszymy m.in. o patriotycznym wychowaniu młodego Alfonsa, wpływie jaki na jego charakter miała służba wojskowa w Bartoszycach, trzech wielkich postaciach, które były inspiracją dla ks. Jerzego (św. Maksymilian Kolbe, bł. Stefan Wyszyński, ks, Teofil Bogucki), związkach z Niepokalanowem, czy Mszach za Ojczyznę. Rozmawia Paulina Wysocka.
Audycja nr 1 – WYCHOWANIE PATRIOTYCZNE I DOM RODZINNY
Miłość do Ojczyzny i Kościoła ks. Jerzy wyniósł z domu. Przykład rodziców czy wujka, który zginął w powstaniu, na zawsze wycisnęły w nim swoje piętno.
Audycja nr 2 – SŁUŻBA W WOJSKU
„O tym wszystkim, co on przecierpiał w wojsku, dowiedziałam się od jego kolegów. On mi powiedział tylko o różańcu, który jego dowódcy zabraniali mu nosić na palcu. Mówili o tym, że stał długi czas na mrozie bez butów, goniono go po schodach w pełnym rynsztunku wojskowym i pozbawiano przepustek do rodziców i seminarium. Koledzy Jerzego wyznali mi, że był dla nich duchowym przywódcą i podtrzymywał ich w powołaniu do kapłaństwa” – powiedziała po wielu latach Marianna Popiełuszko, mama bł. Jerzego Popiełuszki.
W jednostce wojskowej w Bartoszycach młody Popiełuszko stawił się pierwszy raz 25 października 1966 r. Była to jednostka, do której powoływano kleryków. Określano ją mianem „największego seminarium duchownego w Polsce”. W 1967 r. przebywało tam 320 alumnów. Żadne seminarium nie miało aż tylu studentów.
O tym, jak wyglądała tam jego codzienność i jaki wpływ na późniejsze życie kapłana miała służba wojskowa opowiada GRZEGORZ SZCZECINA, doktor historii Kościoła, współpracownik Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu Ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie.
Audycja nr 3 – FASCYNACJA ŚW. MAKSYMILIANEM
Jerzy Popiełuszko od najmłodszych lat był zafascynowany postacią o. Maksymiliana Kolbego, założyciela Niepokalanowa. Świadectwa bliskich wskazują, że myślał on nawet o wstąpieniu do zakonu braci mniejszych konwentualnych. Męczennik z Auschwitz był dla młodego kapłana wzorem patriotyzmu i przykładem wolności, którą można zachować nawet w sytuacji największego zewnętrznego zniewolenia.
„Tak bardzo jesteś nam potrzebny, święty Maksymilianie, jako wzór człowieka nieulegającego lękowi, nieulegającego zastraszeniu. Jako święty, którego można nazwać patronem Polski udręczonej” – mówił ks. Jerzy w trakcie jednej z Mszy za Ojczyznę.
Audycja nr 4 – MSZE ŚWIĘTE W INTENCJI OJCZYZNY
Od kwietnia 1982 r. msze za Ojczyznę odprawiane były regularnie w ostatnie niedziele miesiąca gromadząc rosnącą liczbę wiernych oraz skupiając rozbite w stanie wojennym środowisko Solidarności. Liturgie stały się symbolem i manifestacją wolności. Wygłaszane w czasie eucharystii homilie były kolportowane na terenie całej Polski. Trafiały one m.in. do więzień, gdzie czytali je internowani.
Władze komunistyczne wielokrotnie interweniowały w sprawie liturgii i ks. Popiełuszki w archidiecezji warszawskiej, a następnie w sekretariacie Prymasa Polski. Kapłan został poddany inwigilacji, a do jego otoczenia wprowadzano tajnych współpracowników. Grożono mu śmiercią. Mimo rosnących represji ze strony Służby Bezpieczeństwa, ks. Jerzy Popiełuszko nigdy nie odstąpił od sprawowania mszy św. za Ojczyznę.
Jak wyglądały? Dlaczego przyciągały tłumy? O czym mówił w homiliach ks. Jerzy? Opowiada GRZEGORZ SZCZECINA, doktor historii Kościoła, współpracownik Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu Ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie.
Audycja nr 5 – REPRESJE ZE STRONY SB
Gdy ks. Jerzy Popiełuszko rozpoczął regularne sprawowanie Mszy świętych w intencji Ojczyzny, szybko zainteresowała się nim Służba Bezpieczeństwa. Już w lipcu 1982 r. wpłynął na niego pierwszy donos, a SB założyło mu teczkę sprawy operacyjnego rozpracowania o kryptonimie „Popiel”. To jeden z niewielu zachowanych do dziś materialnych dowodów inwigilacji ks. Jerzego Popiełuszki przez Służbę Bezpieczeństwa. Bardzo wyraźnie pokazuje ona to, w jaki sposób komuniści postrzegali działalność żoliborskiego kapłana. Widzieli w nim nie zaangażowanego w sprawy publiczne i pomagającego potrzebującym duszpasterza, lecz politykiera podburzającego ludzi do zmiany ustroju.
Bardzo szybko Służba Bezpieczeństwa zaczęła wywierać nacisk na władze kościelne, by uciszyć niewygodnego kapłana. W najbliższym otoczeniu ks. Jerzego pojawili się tajni współpracownicy, w mieszkaniu podsłuchy. Zaczął też dostawać anonimowe groźby: „zginiesz jak Andrzej Bobola” – brzmiała jedna z nich.
Jak wyglądały represje, z którymi musiał mierzyć się ks. Jerzy? Jak sobie z nimi radził? Czy się bał? Opowiada GRZEGORZ SZCZECINA, doktor historii Kościoła, współpracownik Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu Ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie.
Audycja nr 6 – DROGA DO MĘCZEŃSTWA
W czasie nasilenia się represji ze strony Służby Bezpieczeństwa, ks. Jerzy Popiełuszko dostawał liczne anonimowe groźby. Jedna z nich brzmiała: „zginiesz jak Andrzej Bobola”. Ks. Jerzy zaczął czytać o św. Andrzeju Boboli, odnalazł kasetę magnetofonową z kazaniem o tym męczenniku, obejrzał film. W pewien sposób przygotowywał się na ten rodzaj okrutnej śmierci. W czasie ostatniej wizyty w domu pożegnał się z mamą.
O zaciskających się kleszczach represji Służb Bezpieczeństwa wobec ks. Jerzego i jego gotowości na wszystko opowiada GRZEGORZ SZCZECINA, doktor historii Kościoła, współpracownik Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu Ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie.
Audycja nr 7 – NIEZWYKŁA HISTORIA RELIKWI
O niezwykłej historii relikwii krwi bł. Jerzego Popiełuszki i jego świętości, w ostatniej części rozmowy, opowiada GRZEGORZ SZCZECINA, doktor historii Kościoła, współpracownik Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu Ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie.