DO ODSŁUCHANIA: Dlaczego warto organizować wesela bezalkoholowe? ks. Władysław Zązel

W dniach 6-22 sierpnia 2021 r. odbywa się w Niepokalanowie V edycja Wielkiego Zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. ks. Władysław Zązel oraz Stowarzyszenie Wesela Wesel, którzy propagują organizację wesel bez alkoholu.

Ks. Władysław Zązel to prawdziwy góral, zdecydowany i pełen energii. Gdy, jako młody kapłan trafił do Kamesznicy, postanowił zachęcić mieszkańców do organizowania wesel bez alkoholu. W końcu początek nowej drogi życia, to czas, który powinno się przeżywać świadomie i z Bogiem. Jego parafianie na początku byli bardzo oporni, ale ks. Władysław nie ustawał w przekonywaniu. W końcu młodzi dali się przekonać. W ciągu 30 lat ks. Władysław przekonał do wesela bez alkoholu ok. 200 par.

Państwo Małgorzata i Józef Gackowie są założycielami Stowarzyszenia Wesele Wesel. Swoje bezalkoholowe wesele zorganizowali w 1981 r. Oboje należeli wówczas do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, którą założył ks. Franciszek Blachnicki. Wesele bez alkoholu było tego naturalną konsekwencją. Gdy spotkali ks. Władysława i nazwiązali kontakt z innymi małżeństwami, które miały wesele bez alkoholu, postanowili założyć Stowarzyszenie. Pary spotykają się każdego roku w innej części Polski, by być świadectwem dla innych i by celebrować Wesele Wesel – rekolekcje i wspólną zabawę. Oczywiście bez alkoholu.

O działalności Stowarzyszenia, jego początkach i o tym, dlaczego warto wybrać wesele bez alkoholu – ks. Władysław i Państwo Gackowie opowiedzieli Paulinie Wysockiej w studiu Radia Niepokalanów.


POSŁUCHAJ TEŻ:
DO ODSŁUCHANIA: Wielkie Zawierzenie NSM. Co w tym roku?
DO ODSŁUCHANIA: Wielkie Zawierzenie NSM. Dzień 1
DO ODSŁUCHANIA: Wielkie Zawierzenie NSM. Dzień 2
DO ODSŁUCHANIA: Wielkie Zawierzenie NSM. Dzień 3