DO ODSŁUCHANIA: Carrie Gress – Opcja Maryi. Boża odpowiedź na kryzys cywilizacji

Współczesny świat jest przepełnionym niepokojem, chaosem i strachem. Zaciekła wojna między dobrem, a złem rozgrywa się wokół nas. W naszych sercach zaczynają rodzić się pytania: gdzie szukać ratunku? Kto wskaże nam drogę w tych czasach ciemności?

Odpowiedzią na tę dramatyczną potrzebę jest podjęcie opcji Maryi, czyli katolicyzmu opartego na głębokiej relacji z Matką Bożą. Dzieje świata i Kościoła pokazują, że to właśnie Maryja ma największą siłę do zwyciężania wrogów, nawracania ludzi i odnawiania kultury.

Carrie Gress pokazuje historię ludzkości w perspektywie zwycięstw i cudownych interwencji Maryi, takich jak bitwa pod Lepanto czy objawienia w Fatimie, wskazując na niezawodną pomoc Matki Chrystusa i Jej potężny wpływ na losy ludzi, którzy zawszę mogą na nią liczyć. Udowadnia, że tylko oparcie się na Maryi może uratować nasze serca.

Opcja Maryi jest szczególnie ważna w czasie ataków na duchowość maryjną. Podczas gdy kapłani oddani Matki Bożej tacy jak ks. Piotr Glas czy ks. Dominik Chmielewski są piętnowani za bycie „zbyt maryjnymi”, Carrie Gress pokazuje, jak głęboko pobożność maryjna jest wpisana w samo serce katolicyzmu.

O książce Carrie Gress „Opcja Maryi” opowiedział na antenie Radia Niepokalanów Grzegorz Kasjaniuk:


Jak skutecznie podjąć Opcję Maryi i zawierzyć jej całe swoje życie? Carrie Gress daje wiele praktycznych wskazówek, pokazując, jak zwykły katolik może żyć duchowością maryjną w swojej codzienności:

Odmawiaj nowennę do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły
Ta modlitwa powstała w Argentynie, a jej inspiracją był pochodzący z kościoła św. Piotra w Augsburgu wizerunek Matki Bożej. Nowenna ta jest gorąco propagowana przez papieża Franciszka. Ksiądz Bergoglio poznał ją i rozpowszechniał w Ameryce Łacińskiej, a obecnie w całym Kościele powszechnym.

Wypełnij swój dom pięknymi dziełami sztuki o tematyce maryjnej
Dostępnych jest bardzo wiele dzieł sztuki o tematyce maryjnej w każdym możliwym stylu, od ikon po bardziej współczesne formy wyrazu. Posiadanie ikon i innych pięknych wizerunków Maryi w swoim pokoju jest też prawdziwym błogosławieństwem dla dzieci.

Stosuj „lotną nowennę” świętej matki Teresy
Matka Teresa korzystała z tej praktyki, gdy potrzebowała natychmiastowej odpowiedzi na modlitwę. Składa się ona z dziewięciu błagalnych Memorare i dziesiątego, dziękczynnego.

Noś szkaplerz karmelitański
16 lipca 1251 roku św. Szymon Stock otrzymał od Matki Bożej z Góry Karmel zmodyfi kowaną wersję habitu karmelitańskiego z obietnicą, że „ktokolwiek umrze odziany tym szkaplerzem, nie zazna ognia piekielnego”. Szkaplerz jest dzisiaj nadal używany jako znak prawdziwego nabożeństwa do Najświętszej Maryi Panny i oznacza cześć, ufność i miłość. Matka Boża powiedziała św. Dominikowi: „Pewnego dnia przez różaniec i szkaplerz ocalę świat”.

Opowiadaj dzieciom historie cudów
Kiedy byłam małą dziewczynką, pewnego dnia dwie siostry zakonne – s. Cecelia i s. Adelajda – wielkodusznie pozwoliły trojgu mojego rodzeństwa i mnie zostać u nich na noc, żeby dać moim rodzicom chwilę oddechu. Pamiętam, jak odmawialiśmy z nimi różaniec w ich kaplicy, a potem rozmawialiśmy do późnej nocy o cudach czynionych przez Maryję i aniołów. Niewiele było rzeczy w moim dzieciństwie, które wywarłyby większy wpływ na moją wiarę niż te niesamowite opowieści. Widzę to teraz u moich dzieci – jak rozpala się ich zachwyt.
/fragment książki/

Carrie Gress: „Opcja Maryi. Boża odpowiedź na kryzys cywilizacji.” Wydawnictwo Esprit.
Ksiąka ukazała się pod patronatem medialnym Radia Niepokalanów.