DO ODSŁUCHANIA: Bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Męczennik za wiarę i solidarność
W przededniu 40. rocznicy porwania i męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki ukazała się książka Jolanty Sosnowskiej „Męczennik za wiarę i solidarność. Biografia ilustrowana bł. ks. Jerzego Popiełuszki”.
To poruszająca opowieść o życiu i heroicznej walce kapłana, który stał się symbolem oporu przeciwko komunistycznemu reżimowi w Polsce. Swoją niezłomną wiarą i nieugiętością inspirował miliony Polaków do walki o wolność i wiarę. Popiełuszko, z pozoru zwykły ksiądz, stał się światłem nadziei. Pozostaje aktualnym symbolem także dzisiaj, co w tej książce mocno wybrzmiewa.
W ponurej i niebezpiecznej rzeczywistości komunistycznej Jerzy Popiełuszko był nie tylko duchownym, lecz także bojownikiem o prawdę i sprawiedliwość. W książce ukazano jego życie od wczesnych lat, przez trudne wybory, które musiał podejmować jako młody kapłan, aż po jego zaangażowanie w obronę studentów oraz ruch „Solidarności”. Popiełuszko swoje kazania przekształcił w manifesty wolności i wiary, odważnie potępiając nadużycia władzy i nawołując do pokojowego oporu. Jego słowa, pełne miłości do Ojczyzny i troski o człowieka, stawały się iskrą, która rozpalała i wciąż rozpala serca, budząc nadzieję na lepsze jutro. Zaś jego nawoływanie, aby zło dobrem zwyciężać, znajduje się w samym centrum chrześcijańskiej rzeczywistości.
Gościem Pauliny Wysockiej w kolejnym odcinku DOBREJ BIBLIOTECZKI będzie Jolanta Sosnowska, autorka książki „Męczennik za wiarę i solidarność”.
***
W pierwszej części rozmowy usłyszymy o domu rodzinnym ks. Jerzego i jego pobycie w wojsku. Te dwa ważne etapy życia młodego Alka miały ogromny wpływ na ukształtowanie jego niezłomnego charakteru, z którego zasłynął jako kapłan.
W drugiej części rozmowy widzimy ks. Jerzego jako młodego kapłana, który postanowił sobie, że się „nie skleszy” – będzie księdzem dla wszystkich potrzebujących go ludzi. Gdzie go to zaprowadzi?
W trzeciej części usłyszymy o ostatnich chwilach życia ks. Jerzego.

