Dni Brwinowa 12-15 września 2019

W dniach 12-15 września 2019 r. odbędą się Dni Brwinowa. Wśród atrakcji m.in. koncerty, uroczystości oficjalne, wystawa historyczna oraz inscenizacja historyczna z udziałem grup rekonstrukcyjnych i samolotu.

Uroczyste obchody Dni Brwinowa rozpoczną się w czwartek 12 września, dokładnie w 80. Rocznicę bitwy pod Brwinowem. O godz. 19.00 zostanie odprawiona msza św. na cmentarzu parafialnym (przy kaplicy Marylskich). Po niej zaplanowane są przemówienia okolicznościowe, apel poległych, salwa honorowa oraz składanie kwiatów i zniczy na grobach żołnierzy.

W piątek 13 września w godzinach 10.00-17.00 w sali brwinowskiej OSP (ul. Pszczelińska 3) będzie można zobaczyć wystawę „Brwinowski Wrzesień 1939”. Na szesnastu planszach pokazane zostały informacje m.in. o historii 36 pułku piechoty Legii Akademickiej, sytuacji w pierwszych dniach września 1939 r., walkach pod Brwinowem oraz postawie cywilnej ludności Brwinowa.

Sobotę (14 września) tradycyjnie wypełnią koncerty (początek o godz. 18.00) podczas których zagrają: Blues Fathers, Sunday After, Rock Union, a także gwiazda wieczoru – zespół Perfect. Od 15.00 będzie można odwiedzać stowarzyszenia, fundacje, kluby sportowe na ich stoiskach w zorganizowanym miasteczku organizacji pozarządowych, a także podziwiać zawody strongman, które poprowadzą utytułowani Mistrzowie: Sławomir Toczek, Jarosław Dymek oraz kierownik sekcji trójboju siłowego TG Sokół Wojciech Nitecki. To wszystko odbędzie się na placu położonym między ul. Dworską, ul. Marsz. J. Piłsudskiego i ul. Przejazd.

Wcześniej, od godz. 11.30, w Galerii Pomysłów Pasja na Osiedlu Słonecznym w Kaniach (ul. Zawilcowa 14) odbędzie się Narodowe czytanie. Tym razem wybór padł na „Katarynkę” Bolesława Prusa i „Dobra panią” Elizy Orzeszkowej.

Kulminacją obchodów będzie niedzielna widowiskowa inscenizacja historyczna bitwy pod Brwinowem 1939, która odbędzie się 15 września o godz. 15.00 na placu przy pałacu (wejście bramą od ul. Dworskiej lub od ul. Przejazd – tam też będzie parking). Na polu bitwy przewidziany jest atak samolotu Messerschmitt. Rekonstrukcja otrzymała dofinansowanie ze środków samorządu województwa mazowieckiego.