„Czy warto umierać za smartfona?” – najnowsza książka Krzysztofa Zanussiego

Czy my dziś, podobnie jak Jezus Chrystus i Maksymilian Kolbe, którzy złożyli na szali własne życie, oddając je za drugiego człowieka, mamy za co umierać? Czy będziemy umierać za kogoś? A może przyjdzie nam ginąć za… smartfona? Te pytania nie wydają się aż tak szokujące, gdy zaczniemy zastanawiać się jakimi wartościami na co dzień żyjemy? Co ma dla nas największe znaczenie? Za jakie wartości jesteśmy w stanie się bić, a za jakie umierać?

To tylko niektóre wątki poruszane przez autora w książce „Czy warto umierać za smartfona?”, wpisane w szerszy kontekst rozważań o wartościach, za które warto oddać życie. Autorem książki jest Krzysztof Zanussi (na zdjęciu obok, fot. Dorota Czoch dla RTCK)

„Pustka duchowa zagraża każdej cywilizacji, w której nie ma za co umierać” Krzysztof Zanussi. Świat zmienia się na naszych oczach – dziś obserwujemy zjawiska, które wstrząsają fundamentami naszej cywilizacji. Czy na pewno wiemy, dokąd zmierzamy jako ludzkość? W jakim kierunku będzie się rozwijał świat? Czy jest coś, oprócz wirusów, co zagraża naszej cywilizacji?

To tylko niektóre wątki wpisane w szerszy kontekst rozważań o wartościach, za które warto umierać – aż do zapłacenia tej najwyższej heroicznej ceny, którą poniósł Chrystus, czy Maksymilian Kolbe, jaką jest oddanie życia z miłości do innych.

W książce „Czy warto umierać za smartfona?” Krzysztof Zanussi, m.in.:
● Opowiada o tym, za jakie wartości umierali ludzie na przestrzeni wieków.
● Porusza wątek wolności, zwłaszcza tej w wymiarze wewnętrznym.
● Stawia pytania o to, czy dziś są jeszcze na świecie ludzie prawi i bohaterowie, których nie da się „kupić” za żadne pieniądze.
● Podejmuje próbę diagnozy przyszłości świata.

Pytanie czy warto za coś umierać jest ważne, bo za nim kryje się drugie, równie ważne pytanie: Po co warto żyć?!

Krzysztof Zanussi – reżyser, producent, scenarzysta. Nagrodzony na wielu międzynarodowych festiwalach. Doktor Honoris Causa wielu renomowanych uczelni. Dyrektor Studia Filmowego Tor.

Publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa RTCK