“Błogosławiona Matko Niewidomych”. Hymn na beatyfikację matki Elżbiety Czackiej

Zamieszczamy tekst wraz nutami oraz nagranie audio hymnu pt. „Błogosławiona Matko Niewidomych” przygotowanego na beatyfikację matki Elżbiety Czackiej. Do uroczystości beatyfikacyjnych pozostały dwa miesiące, dlatego to dobry czas, aby wierni z wszystkich parafii w Polsce zapoznali się z hymnem. „Bądź światłem na naszych drogach, nasza Matko, módl się za nami” – słyszymy w refrenie hymnu beatyfikacji. – To ciągłe wołanie do matki, aby już jako błogosławiona była naszym przewodnikiem – mówi s. Damiana Laske FSK, autorka tekstu.

Hymn pokazuje matkę Czacką jako założycielkę zgromadzenia oraz dzieła Lasek, które tworzą pracownicy, siostry i niewidomi. Słowa pieśni, którą zatytułowano “Błogosławiona matko niewidomych” mają podwójny wymiar, ponieważ matka Czacka, to nie tylko przewodniczka osób niewidomych na ciele, ale również niewidomych na duchu.

– Taki jest też charyzmat naszego zgromadzenia, czyli troska o niewidomych na ciele, ale również niewidomych na duszy, czyli tak naprawdę wszystkich nas, którzy idziemy drogami codzienności do Pana Boga – tłumaczy siostra.

Na przygotowanym nagraniu hymn wykonały siostry, jedna osoba świecka i niewidoma, dlatego to dzieło Triuno, czyli “połączenie trzech nurtów na cześć Trójcy Przenajświętszej”. – Słyszymy to w ostatniej zwrotce hymnu “On w Tajemnicy Trójcy Przenajświętszej wiedzie nas do jedności” – mówi s. Laske. Nie przez przypadek ten fragment wspomina również o jedności. – Po mszy mamy zawsze krótką modlitwę o jedność, ponieważ matka prosiła, abyśmy się modliły o jedność w Kościele, ale też między nami. Dlatego chciałam, aby to również wybrzmiało w tym hymnie – podkreśla.

Matka Elżbieta Czacka i kard. Stefan Wyszyński zostaną beatyfikowani 12 września w Świątyni Opatrzności Bożej. Hymn zostanie odśpiewany po tym, gdy legat papieski, kard. Marcello Semeraro, promulguje papieski dekret beatyfikacyjny. Warto, żeby przed beatyfikacją wierni zapoznali się z hymnem, aby później włączyć się we wspólne śpiewanie.

Za: https://archwwa.pl/