Bł. Elżbieta Czacka patronką osób towarzyszących niepełnosprawnym w Archidiecezji Warszawskiej

Jutro podczas Mszy świętej w trakcie Ogólnopolskiej Konferencji Katechetów Specjalnych kard. Kazimierz Nycz odczyta dekret ustanawiający błogosławioną Elżbietę Różę Czacką patronką dzieł i środowiska osób pracujących na rzecz i z osobami z niepełnosprawnością w Archidiecezji Warszawskiej.

“Przychylając się do prośby środowiska katechetów uczących w szkołach specjalnych oraz uwzględniając pozytywną opinię Matki Generalnej Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, mocą posiadanej władzy ustanawiam Błogosławioną Matkę Elżbietę Różę Czacką patronką dzieł i środowiska osób pracujących na rzecz i z osobami z niepełnosprawnością w Archidiecezji Warszawskiej” – czytamy w dekrecie metropolity warszawskiego.

Katecheci pracujący w szkołach specjalnych poprosili o ogłoszenie patronką matki Czackiej, ponieważ sama doświadczyła niepełnosprawności i poświęciła się osobom niewidomym. – Matka Róża Czacka może nam osobom pracującym z osobami niepełnosprawnymi dużo podpowiedzieć – mówi Anna Mielecka, koordynator IX Ogólnopolskiej Konferencji Katechetów Specjalnych.

– Stwierdziliśmy, że osoby, które spotykają się z niepełnosprawnością w różnym wymiarze – fizycznym i intelektualnym, potrzebują osoby, w której będą mogły widzieć wzór, ale też sens pracy z osobami niepełnosprawnymi – dodaje ks. Marcin Klotz.
Jak podkreśla, osoby, które na co dzień towarzyszą niepełnosprawnym, czyli katecheci, rodzina, nauczyciele, wychowawcy, opiekunowie w ośrodkach przyczyniają się do ich rozwoju na różnym poziomie, mimo że po ludzku nie zawsze jest to widoczne.
– Matka Róża Czacka pokazuje, że ta praca ma sens. Nawet jeśli po ludzku wydaje się nam, że to nie ma sensu, bo nie widzimy efektów. Róża pokazuje nam, że to nie ma znaczenia, bo Pan Bóg działa w taki sposób jaki chce – tłumaczy ks. Klotz.

Mielecka wyjaśnia, że pomysł na ogłoszenie matki Czackiej patronką osób towarzyszących niepełnosprawnym zrodził się w czasie zeszłorocznej konferencji o katechezie specjalnej, która odbyła się niedługo po beatyfikacji. – Zachęcił nas do tego kard. Nycz, który powiedział, że widziałby matkę Czacką jako patronkę, żebyśmy patrzyli na jej zmagania oraz radość i otwartość, z którą podchodziła do osób z niepełnosprawnością – tłumaczy.

– Matka Czacka zachęca, aby oddawać swoją pracę Bogu, ale też pokazuje, że potrzebne jest konkretne przygotowanie do pracy z niepełnosprawnymi – podkreśla.
Zanim matka Czacka zaczęła zajmować się niewidomymi odwiedziła najlepsze ośrodki w Europie, które opiekują się takimi osobami, aby dobrze przygotować się do pracy. – To bardzo cenny przykład, ponieważ pracujemy z osobami, które mają konkretne wymagania i potrzeby, dlatego powinniśmy być na bieżąco z tym co dzieje się w naukach specjalnych, pedagogice specjalnej, aby to przenosić na grunt naszej pracy – wyjaśnia Mielecka.

Jednocześnie, jak zauważa, postawa matki Czackiej jest przykładem nie tylko dla katechetów ze szkół specjalnych czy osób zajmujących się profesjonalnie osobami niepełnosprawnymi, ale wszystkich, którzy im towarzyszą.
– Stąd prośba o taki właśnie patronat, ponieważ zadania, które stoją przed osobami pracującymi z niepełnosprawnymi nie są łatwe. Dobrze mieć patronkę, której życie może być wskazówką i duchowym wsparciem – mówi.

Biuro Prasowe Archidiecezji Warszawskiej