Bł. Bonifacy Żukowski z Niepokalanowa – patron Radia Niepokalanów na 2021 rok

Radio Niepokalanów wylosowało patrona na rok 2021. Naszym duchowym opiekunem został bł. Bonifacy Żukowski. To między innymi przez niego, pragniemy wypraszać u Boga wszelkie łaski, potrzebne do takiego rozwoju Radia Niepokalanów, by jak najlepiej służyło Matce Bożej i naszym Słuchaczom.

Piotr Bonifacy Żukowski OFMConv (ur. 13 stycznia 1913 w osadzie Baran-Rapa w powiecie wileńsko-trockim, zm. 10 kwietnia 1942 w Auschwitz-Birkenau) – błogosławiony Kościoła rzymskokatolickiego, brat zakonny franciszkanin z Niepokalanowa.

Nowicjat rozpoczął w 1931 r. w Niepokalanowie. Całe życie zakonne spędził w Niepokalanowie, gdzie pełnił kierownicze funkcje w drukarni. Był człowiekiem cichym, pokornym i odważnym. Odznaczał się w życiu zakonnym umiłowaniem cnoty i posłuszeństwa oraz miał wielkie nabożeństwo do Matki Bożej. Należał także do miejscowej drużyny Ochotniczej Straży Pożarnej. Został aresztowany przez hitlerowców 14 października 1941 r. i wywieziony na Pawiak w Warszawie, a następnie do Oświęcimia, gdzie otrzymał numer obozowy 25447. W duchu wiary starał się znosić cierpienia i prześladowania. Zakończył życie 10 kwietnia 1942 r.

Papież Jan Paweł II beatyfikował go w dniu 13 czerwca 1999 w gronie 108 błogosławionych męczenników za wiarę z czasów II wojny światowej. Brat Bonifacy wspominany jest w dzienną pamiątkę śmierci, 10 kwietnia oraz 12 czerwca w grupie 108 błogosławionych.