9 sierpnia – wspomnienie i 80. rocznica śmierci Edyty Stein, św. Teresy Benedykty od Krzyża

Mówiła, że „Krzyż nie jest celem samym w sobie: wznosi się wzwyż i wskazuje drogę”, a także że „Bóg czyni wszystko we właściwym czasie” – Edyta Stein, św. Teresa Benedykta od Krzyża. 9 sierpnia przypada jej wspomnienie, a także 80. rocznica śmierci.

Jej nawrócenie dokonało się za sprawą innej świętej – Teresy od Jezusa. Jej autobiografię Edyta Stein przeczytała w ciągu jednej nocy – wówczas znalazła Boga i Jego miłosierdzie.

9 sierpnia 1942 r. została zagazowana ze swoją siostrą Rosą w niemieckim nazistowskim obozie zagłady KL Auschwitz-Birkenau.

Beatyfikacji Teresy dokonał w 1987 roku św. Jan Paweł II, kanonizował ją zaś 11 października 1998 roku. 1 października 1999 roku papież ogłosił ją, wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Katarzyną ze Sieny, patronką Europy.

Modlitwa za cierpiących Edyty Stein – św. Teresy Benedykty od Krzyża

Pobłogosław, Panie, cierpiących, złamanych na duchu, pobłogosław ciężką samotność ludzi i brak spoczynku, i to cierpienie, o którym nie mówi się nikomu. Pobłogosław nędzę i niedolę ludzi, którzy teraz właśnie umierają. Daj im, Boże, dobry koniec życia. Pobłogosław także serca pełne goryczy. Daj ulgę cierpiącym, naucz zapomnienia i zgody tych, których Ty pozbawiłeś tego, co im było najdroższe. Nie pozostawiaj nikomu całej ziemi w smutku i goryczy. Niech gdzieś zabłyśnie promyk nadziei, radości. Pobłogosław, Panie, tych, którzy są w radości i miej ich w swojej pieczy. Amen.

Fot. za: https://karmelicibosi.pl/
Treść modlitwy za: http://edytastein.org.pl/