Skierniewice: Festiwal Muzyki Romantycznej

Skierniewice i okolice. Zapraszamy!

Jesień w Skierniewicach od lat kojarzy się z Festiwalem Muzyki Romantycznej, niezwykłym kulturalnym wydarzeniem, którego powstanie zainspirowała osoba Konstancji Gładkowskiej, śpiewaczki operowej, pierwszej miłości i muzy Fryderyka Chopina, mieszkanki Skierniewic. Z wielką przyjemnością informujemy, że tegoroczny, 22. Festiwal po raz kolejny będzie okazją do prezentacji pięknej muzyki w mistrzowskim wykonaniu i dostarczy wielu wzruszeń.

Festiwal Muzyki Romantycznej w Skierniewicach jest realizacją idei Jerzego Waldorffa, zawartej w jednym z jego felietonów drukowanych w „Polityce”. Z powodu złego stanu zdrowia nie mógł być obecny na pierwszym Festiwalu w 1999 roku, ale przekazał publiczności swoje przesłanie i cieszył się, że to przedsięwzięcie będzie kontynuowane. W 2024 roku przypada 25 rocznica śmierci tej niepospolitej postaci, której zasługi dla kultury polskiej są nieocenione. Podczas Festiwalu planowane jest spotkanie, podczas którego znakomitego krytyka muzycznego, pisarza, dziennikarza, publicystę i społecznika będą wspominać pianista Karol Radziwonowicz oraz dziennikarz Jerzy Kisielewski.
Ideą przewodnią Festiwalu jest muzyka romantyczna, przede wszystkim kompozytorów XIX w. i późniejszych, tworzących w tej stylistyce. Podobnie jak poprzednie Festiwale, tak i ten zaprosi do świata muzyki XIX wieku, porywających i czarownych romantycznych brzmień.

22. Festiwal otworzy koncert Ascendum Trio, które tworzą studenci Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy: skrzypek Piotr Lasota, wiolonczelistka Zuzanna Pocztowska i pianista Jakub Pawlikowski. Młodzi muzycy wykonają m.in. Trio fortepianowe g-moll Bedřicha Smetany, które należy do szczególnie osobistych dzieł kompozytora.

W 2024 roku przypada 200. rocznica urodzin i 140. rocznica śmierci Smetany, którego dzieła należą do kanonu europejskiej muzyki epoki romantyzmu. Smetana, uznawany za ojca czeskiej muzyki narodowej, inspirował się folklorem, ale i utworami Chopina. Jako dyrygent prowadził w Pradze przedstawienia Moniuszkowskiej „Halki’.

W tym roku obchodzimy też 175. rocznicę śmierci duchowego Patrona Festiwalu – Fryderyka Chopina. W twórczości Chopina szczególne miejsce zajmuje wiolonczela, bowiem to jedyny obok fortepianu instrument, na który napisał kompozycje solowe. Zostaną one wykonane przez muzyków Polish Cello Quartet w pierwszej części koncertu, natomiast w drugiej zabrzmią transkrypcje fortepianowych utworów kompozytora na kwartet wiolonczelowy autorstwa Sabiny Meck, Piotra Mossa i Leszka Kołodziejskiego.

Wyjątkowym wydarzeniem będzie koncert zatytułowany „Modern Lullabies”. Jest to autorski projekt, który powstał z inicjatywy znakomitej flecistki Agaty Kielar-Długosz. Do jego realizacji artystka zaprosiła uznanego harfistę Carlosa Peńę Montoyę. Muzycy zaprezentują utwory wybitnych polskich kompozytorów przeznaczonych na rzadko spotykany zestaw instrumentów, duo fletu i harfy. Kołysanka pojawiła się w epoce romantyzmu jako miniatura instrumentalna. Program koncertu, nawiązując do romantycznego, instrumentalnego traktowania kołysanki prezentuje współczesne spojrzenie na ten gatunek.

W finale Festiwalu zabrzmią najsłynniejsze arie z romantycznych oper, które wykonają Izabela Matuła(sopran), Tadeusz Szlenkier (tenor) i Łukasz Goliński(baryton). Solistom towarzyszyć będzie Festiwalowa Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Agnieszki Nagórki. Oprócz włoskich mistrzów w programie zabrzmią utwory Stanisława Moniuszki, w nawiązaniu do 205 rocznicy urodzin kompozytora.
Tradycyjnie gościć będziemy też uczniów szkół muzycznych regionu łódzkiego. Po raz drugi odbędzie się Ogólnopolski Konkurs Muzyki Wokalnej im. Konstancji Gładkowskiej. Jest on skierowany do młodzieży średnich szkół muzycznych. Obradom jury przewodniczyć będzie prof. Urszula Kryger.

Festiwal Muzyki Romantycznej to również przestrzeń dla sztuki wizualnej. Podczas każdego koncertu, w ramach Galerii Jednego Obrazu, zaprezentowane będą prace autorstwa osób z niepełnosprawnością, tworzących w ramach skierniewickiego Warsztatu Terapii Zajęciowej, a twórcy prac będą gośćmi koncertów. Natomiast uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przekażą swoje, wykonane z niezwykłą wrażliwością artystyczną prace, które będą wręczane muzykom jako wyjątkowe upominki.

W realizację tego wydarzenia kulturalnego, oprócz Muzeum Historycznego zaangażowane są miejskie instytucje kultury, stowarzyszenia i placówki edukacyjne: Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach, Towarzystwo Muzyczne im. Fryderyka Chopina w Skierniewicach, Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia im. Fryderyka Chopina i Samorządowa Szkoła Muzyczna II Stopnia.
22 Festiwal Muzyki Romantycznej został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Szczegółowe informacje o koncertach i biletach
www.festiwalmuzykiromantycznej.pl

fb: festiwalmuzykiromantycznejwskierniewicach

Muzeum Historyczne Skierniewic im. Jana Olszewskiego