Marzec – miesiąc poświęcony św. Józefowi

„Nie pamiętam, bym kiedykolwiek prosiła św. Józefa o jaką rzecz, której by mi nie wyświadczył” – św. Teresa

Marzec w Kościele Katolickim przeżywany jest jako miesiąc poświęcony św. Józefowi.

Szczególnym nabożeństwem do św. Józefa wyróżniała się św. Teresa. Oto jej słowa: „Niechże będzie, jaka chce łaska, której potrzebujemy, jeżeli się tylko udamy po nią do św. Józefa, niezwłocznie wysłuchani będziemy. Jakże wielkie tedy korzyści zyskamy, jeżeli poświęcimy szczerze ten miesiąc czci św. Józefa!”

Modlitwa w trudnej sytuacji do św. Józefa

Niezliczeni są ci, którzy przede mną modlili się do Ciebie i otrzymali pociechę i pokój, łaski i dobrodziejstwa. Moje serce, tak smutne i pełne troski, nie może znaleźć ukojenia w tym doświadczeniu, które mnie dotknęło. O chwalebny święty Józefie, Ty znasz wszystkie moje potrzeby, zanim wypowiem je na modlitwie. Ty sam wiesz, jak ważna jest dla mnie sprawa, z którą przychodzę do Ciebie. Upadam przed Tobą i wzdycham pod ciężarem mego utrapienia. Nie ma ludzkiego serca, któremu mógłbym powierzyć moją troskę. A nawet gdybym zdołał znaleźć współczującą osobę, która chciałaby być przy mnie, to przecież nie mogłaby mi pomóc. Tylko Ty, święty Józefie, możesz mi pomóc w mym smutku, dlatego błagam Cię o to z całego serca. Wszak święta Teresa napisała i zna to cały świat: „O cokolwiek poprosisz świętego Józefa, z pewnością to otrzymasz”. O święty Józefie, pocieszycielu strapionych, zlituj się nade mną i nad tymi biednymi duszami cierpiącymi w czyśćcu, które pokładają ufność w naszych modlitwach. Amen. (3 razy – Chwała Ojcu…)

Miesięczne nabożeństwo do św. Józefa

W miesiącu, poświęconym ziemskiemu ojcu Jezusa, pragniemy przypomnieć także Nabożeństwo do św. Józefa w sprawach trudnych i zachęcić do jego odmówienia. Autorem rozważań, składających się na treść tego nabożeństwa jest bł. Bartolo Longo, założyciel różańcowego sanktuarium w Pompejach, autor nowenny pompejańskiej i wielki czciciel św. Józefa.

Jak powstało miesięczne nabożeństwo do św. Józefa?
Najkrócej mówiąc przyczynił się do tego cud…

W marcu 1888 roku w rodzinie Bartola Longo i Marianny de Fusco, założycieli sanktuarium pompejańskiego miał miejsce niezwykły cud za wstawiennictwem św. Józefa. Córka Marianny, Giovannina, została natychmiastowo całkowicie uzdrowiona ze śmiertelnej choroby, mimo diagnoz lekarskich wskazujących na nieuleczalność i szybką śmierć. Jak wspominała matka: „szykowano już trumnę”, postanowiono jednak zawierzyć chorą św. Józefowi. Po cudzie jako wotum dziękczynne postanowiono poświęcić ołtarz ku czci św. Józefa w sanktuarium pompejańskim (przeczytaj o tym w „Królowej Różańca”).

7 maja 1890 roku kardynał Santfelice, arcybiskup Neapolu, uroczyście poświęcił ołtarz św. Józefa. Na tym nie koniec starań bł. Bartola. Aby rozwijać kult św. Józefa w sanktuarium, Longo napisał miesięczne nabożeństwo na jego cześć. Wybór myśli i opracowań o świętym wzbogacił własnymi rozważaniami i modlitwami. Tak powstała książka „Miesiąc ku czci św. Józefa”. Publikacja doczekała się wielu wznowień we Włoszech i stała się bardzo popularna. Nigdy nie straciła na aktualności.

W 2015 roku jej pierwsze pełne wydanie ukazało się Wydawnictwie Rosemaria we współpracy z Sanktuarium w Pompejach. Uzyskało aprobatę kościelną.

Jak odprawić 30-dniowe Nabożeństwo do św. Józefa w sprawach trudnych?
Można skorzystać ze wspomnianej książki (publikacja dostępna TUTAJ), a można dołączyć do rekolekcji ze świętym Józefem (w tym przypadku rekolekcje i nabożeństwo to nazwy stosowane zamiennie) za pośrednictwem strony https://jozef.krolowa.pl/, którą również przygotowało Wydawnictwo RosemariaDzięki tej stronie, wypełniając formularz zapisu, można wybrać kilka dróg uczestnictwa w rekolekcjach – jedną z nich są BEZPŁATNE  treści nabożeństwa, które Wydawnictwo przez cały miesiąc będzie przesyłać na podany przez uczestnika adres mailowy.

Poniżej: Cudowny obraz św. Rodziny, w którym szczególną cześć odbiera św. Józef
Fot. za: Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu