322 inwestycje w regionie żyrardowskim ze wsparciem sejmiku Mazowsza!

Aż 322 różne inwestycje udało się w tym roku zrealizować na terenie regionu żyrardowskiego dzięki wsparciu sejmiku województwa. Ponad 86 mln zł władze regionu przeznaczyły na nowe drogi, boiska, rozbudowę szkół, przedszkoli czy szpitali. Nabory do przyszłorocznych programów już trwają. Na realizację 20 programów wsparcia w przyszłym roku sejmik przeznaczył rekordowe 900 mln zł.

Nabory na 2024 rok już ruszyły!

Samorząd województwa mazowieckiego od lat wspiera miasta, gminy i powiaty w realizacji projektów ważnych dla rozwoju lokalnych społeczności. Jak zauważa marszałek Adam Struzik, autorskie programy województwa to ogromna pomoc dla samorządów lokalnych i organizacji pozarządowych z całego Mazowsza. – Bardzo często słyszę od samorządów, że bez naszej pomocy finansowej te inwestycje by nie powstały. Dlatego już w tym roku uruchomiliśmy nabory do programów wsparcia, które będą realizowane w przyszłym roku. To pozwoli samorządom na lepsze zaplanowanie inwestycji. Ciągle zwiększmy także środki przeznaczane na dofinansowanie – w tym roku było to w sumie 885 mln zł, w przyszłym – już ponad 900 mln zł. Zachęcam do składania wniosków i korzystania z tej pomocy.

Trwają nabory do programów wsparcia na 2024 r. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie mazovia.pl.

Grzegorz Dobrowolski, dyrektor delegatury urzędu marszałkowskiego w Żyrardowie zaznacza, że z roku na rok coraz więcej inwestycji w subregionie żyrardowskim jest realizowanych przy wsparciu samorządu województwa. – W ubiegłym roku było ich 283 a w tym, jest ich 322. To większe zainteresowanie widzimy w codziennej pracy delegatury. Korzystając z okazji chciałbym przypomnieć, że samorząd województwa prowadzi jeszcze jeden projekt pod nazwą Budżet Obywatelski Mazowsza, do którego dzisiaj rusza nabór projektów do realizacji w 2025 roku. Nabór będzie trwał do 21 stycznia, głosowanie wybierające projekty do realizacji planowane jest od 24 maja do 23 czerwca, wynik natomiast poznamy 4 lipca.

Projekty ważne

Najwięcej pieniędzy sejmik województwa przeznaczył w regionie żyrardowskim na inwestycje w ramach programu „Mazowsze dla równomiernego rozwoju”. Przeszło 39 mln zł pozwoliło na realizację 23 projektów. To ważne i strategiczne inwestycje, które mają wpływ na rozwój całego regionu. Największe dofinansowanie otrzymały m.in. rewitalizacja Ogrodu Jordanowskiego w Sochaczewie, rozwój i modernizacja terenów miejskich w gminie Grójec czy przebudowa oddziałów szpitalnych w Powiatowym Centrum Medycznym w Grójcu.

W trosce o klimat i czyste powietrze

Sejmik województwa dofinansowuje również proekologiczne projekty. W sumie w ramach trzech programów: „Mazowsze dla klimatu”, „Mazowsze dla czystego powietrza” i „Mazowsze dla czystego ciepła” na terenie regionu żyrardowskiego dofinansowano 11 projektów. Wśród nich są m.in. wykonanie audytów energetycznych budynków w gminie Belsk Duży, wykonanie zieleni na skwerku w centrum Belska Dużego, nasadzenia drzew i krzewów w Parku Granice w Teresinie, a także energooszczędne oświetlenie w gminach Goszczyn, Jasieniec i w Żyrardowie.

Zabytki

Na wsparcie samorządu województwa mogą liczyć również właściciele obiektów zabytkowych. W ramach programu „Mazowsze dla zabytków” ponad 1,1 mln zł dofinansowania trafiło na renowację 9 obiektów zabytkowych z regionu żyrardowskiego. Wśród nich znalazły się m.in. remont dachu w zabytkowym budynku mieszkalnym przy ul. Sławińskiego w Żyrardowie, remont konstrukcyjny i izolacja przeciwwilgociowa dworu w Łęgonicach, trzeci etap remontu zabytkowego kościoła w Boglewicach, remont zabytkowej więźby i dachu nad prezbiterium i częścią transeptu w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Szymanowie czy konserwacja witraży w zabytkowym kościele pw. św. Floriana Męczennika w Mogielnicy.

Obiekty sportowe

Samorząd województwa mazowieckiego przekazał ponad 3,2 mln zł wsparcia na budowę i remonty 14 obiektów sportowych w regionie żyrardowskim. Dofinansowane projekty to m.in. budowa boisk wielofunkcyjnych przy Zespole Szkół w Jasieńcu, Żyrardowie i miejscowości Częstoniew-Kolonia, pumptracku w Warce, skateparku w gminie Nowa Sucha, strefy aktywności fizycznej w Radziwiłłowie czy też modernizacja stadionu sportowego w Drwalewie.

Projekty sołeckie

Na pomoc finansową samorządu województwa mazowieckiego mogą również liczyć gminy i powiaty z terenu całego Mazowsza. W regionie żyrardowskim najwięcej projektów, bo aż 84, zostało dofinansowanych w ramach programu „Mazowsze dla sołectw”. To pieniądze m.in. na zakup i montaż lamp solarnych, wykonanie oświetlenia ulicznego, budowę i wyposażenie placów zabaw, siłowni plenerowych, a także modernizacje świetlic wiejskich.

Pomagamy KGW

W ramach programu „Mazowsze dla kół gospodyń wiejskich” wsparcie otrzymały w sumie aż 53 koła gospodyń wiejskich i organizacji. To środki m.in. na zakup wyposażenia kuchni, dostosowanie świetlicy wiejskiej czy warsztaty.

Wsparcie dla OSP

Z kolei w ramach programu „Mazowsze dla straży pożarnych” dofinansowanie otrzymało 46 projektów. Wsparcie z budżetu województwa mazowieckiego to ponad 2,2 mln zł. Te pieniądze zostały przeznaczone m.in. na remonty i modernizację 18 budynków strażnic, zakup 9 samochodów, a także specjalistyczny sprzęt dla ochotniczych straży pożarnych.

Duże wsparcie z nowych programów

W tym roku radni województwa zdecydowali o uruchomieniu kilku nowych programów wsparcia. Należą do nich m.in, „Autobusy dla mazowieckich szkół”, „Mazowsze dla lokalnych centrów integracyjnych”, „Mazowsze dla zwierząt” czy „Mazowsze dla miejsc pamięci”. Każdy z programów cieszył się dużym zainteresowaniem. W regionie żyrardowskim dofinansowanie w wysokości ponad 2,7 mln zł otrzymało 35 projektów. Dzięki środkom z budżetu województwa mazowieckiego zostanie zakupiony autobus dowożący dzieci do szkół dla gminy Mszczonów.

15 gmin skorzystało z pomocy finansowej na funkcjonowanie schronisk dla zwierząt w ramach programu „Mazowsze dla zwierząt”, a 16 – ze środków na modernizację czy wyposażenie domów kultury i centrów integracyjnych. Odnowione zostaną także 3 miejsca pamięci m.in. pomnik lotników Polskich w Warce, zbiorowa mogiła Powstańców Styczniowych z 1863 r. w Belsku Dużym i kwatera żołnierzy Wojska Polskiego i Cichociemnych w Brzozowie Starym.

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego