30 – lecie Fundacji Karan – transmisja – piątek, 5 sierpnia, 14.00

5 sierpnia o godzinie 14.00 w Kaplicy św. Siostry Faustyny podczas uroczystej Mszy świętej modlić się będziemy o pomyślność dla Stowarzyszenia i Fundacji Karan w ramach obchodów 30-lecia ich działalności. Obchodzić będziemy także jubileusz 35- lecia kapłaństwa założyciela KARAN-u, księdza dr Bronisława Pawła Rosika SAC. Jednocześnie Mszą Świętą, następnie uczestnictwem w Koronce do Bożego Miłosierdzia rozpoczniemy udział Grupy KARAN w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę, już po raz 35.

Serdecznie zapraszamy wszystkich na transmisję Mszy świętej za pośrednictwem Radia Niepokalanów.

Stowarzyszenie i Fundacja Karan to dwie organizacje pozarządowe, które od trzydziestu lat pełnią bardzo ważna rolę w krajowym systemie pomocy medycznej i duchowej osobom uzależnionym od substancji psychoaktywnych oraz od czynności, a także pełnią bardzo ważną rolę w systemie pomocy rodzinom znajdującym się w szeroko pojętej sytuacji kryzysu.

Stowarzyszenie oraz Fundacja Karan zostały założone przez ks. dr Pawła Rosika – Pallotyna jako wyraz jego obywatelskiej, społecznej odpowiedzialności w tworzącym się na początku lat 90-tych nowym, wolnym, uwzględniającym aktywność społeczną systemie pomocy osobom uzależnionym, systemie społeczeństwa obywatelskiego, także w atmosferze powolnego ujawniania jak poważnym problemem społecznym w naszym kraju była narkomania.

Stowarzyszenie Karan jest pierwszą i największą organizacją o profilu katolickim, która jest skupiona i specjalizuje się w udzielaniu pomocy osobom i rodzinom, w których występuje zagrożenie uzależnieniem lub rozwinęła się już choroba uzależnienia i współuzależnienia.
Od roku 1987 przygotowywali się do formalnego usankcjonowania działalności. Ks. Paweł szkolił się we włoskich ośrodkach leczenia uzależnień, inne osoby angażowały się poprzez modlitwę, szkolenia i udział w spotkaniach formacyjnych do realizacji planów związanych z założeniem placówek terapeutycznych i profilaktycznych.

Od tego czasu każdego roku, a więc już przeszło 35 lat pielgrzymują razem na Jasną Górę. Najpierw, żaby prosić o światło, wsparcie w realizacji swoich planów, później aby prosić o łaski i składać podziękowania za każdy kolejny rok działalności. W roku 1992 doszło do powstania dwóch organizacji, które 3 lata po dokonaniu w Polsce przełomu politycznego, społecznego i systemowego rozpoczęły formalnie swoją działalność.

Najważniejsze założenia, które przyjęli wówczas dla swojej pracy i które pozostają aktualne do dziś to:

1. uzależnienie jest chorobą całej rodziny i to właśnie z całą rodziną musimy pracować, aby ograniczyć zagrożenie, wyeliminować zdiagnozowaną już chorobę, że tylko systemowa praca z rodziną gwarantuje, zwielokrotnia powodzenie leczenia jej uzależnionego członka.
2. bardzo ważnym obszarem, który wpływa pozytywnie na jakość leczenia jest praca nad duchowością, odniesienie do wartości najwyższych, doprowadzenie do przebaczenia i pojednania ze sobą, swoją rodziną oraz Panem Bogiem, jeżeli oczywiście osoba znajduje w sobie taką otwartość.
3. Stowarzyszenie Karan jest częścią Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego, korzysta w swoich działaniach z modelu duchowości stworzonego przez św. Wincentego Pallotiego, czyli modelu apostolstwa świeckich, współpracy osób duchownych oraz świeckich ich wspólnej pracy merytorycznej, wspólnego zarzadzania organizacją, tworzenia wspólnoty modlitewnej.
4. wreszcie czwarte założenie to traktowanie naszych pacjentów czy klientów jako osób nam zadanych, powierzonych na pewien czas.

W tym czasie na tych osobach ma się koncentrować uwaga wspomnianych organizacji, skupienie, dla nich mają czerpać z własnych zasobów, intelektu, umiejętności, i talentów osobistych i zawodowych. „Oni zostali nam powierzeni i są dla nas najważniejsi” – mówią przedstawiciele i członkowie Stowarzyszenia i Fundacji Karan.