Od 1 listopada dostępna będzie bezpłatna aplikacja na urządzenia mobilne pod nazwą Stare Powązki. Odwiedzającym w tych dniach Cmentarz Powązkowski ułatwi szybkie odszukanie grobów. Osobom, które będą chciały coś więcej dowiedzieć się o tej najsłynniejszej stołecznej nekropolii, aplikacja zaproponuje trasę spaceru tematycznego. Pozwoli również wesprzeć doroczną kwestę, którą artyści przeprowadzają na cmentarzu 1 listopada.

Aplikację przygotowała powołana przez Archidiecezję Warszawską Fundacja “Stare Powązki”. Będzie dostępna zarówno dla urządzeń działających w systemie android, jak i iOS (w App Store można ją już pobrać). Korzystający z aplikacji będą mieli dostęp do bieżących informacji o funkcjonowaniu nekropolii. Dzięki geolokalizacji dowiedzą się nie tylko jak dojechać do cmentarza, ale również aplikacja pomoże odnaleźć i pokieruje do konkretnego grobu.

– Aplikacja ma służyć każdemu, kto przekracza bramę Starych Powązek – podkreśla ks. Jacek Laskowski, proboszcz parafii św. Karola Boromeusza w Warszawie.

Przydatną funkcją aplikacji będzie wyszukiwarka lokalizacji grobów na Starych Powązkach. Wyszukiwanie będzie możliwe zarówno po nazwisku osoby zmarłej, jej profesji, jak też według popularności wyszukiwania. Dzięki sprzężeniu z nawigacją aplikacja wskaże drogę do szukanego nagrobka na liczącym 44 hektary cmentarzu.

– Aplikacja wykorzystuje bazę danych zgromadzonych podczas inwentaryzacji wszystkich nagrobków, a było to możliwe dzięki współpracy Archidiecezji Warszawskiej z miastem stołecznym Warszawa – dodaje ks. Laskowski.

Aplikacja posiada też inne funkcjonalności jak np. przypominanie o rocznicach urodzin czy rocznicach śmierci osób pochowanych na Powązkach. Zainteresowanym dziejami Starych Powązek przybliży ich historię. – Aplikacja ma również służyć edukacji i poznawaniu historii tej wyjątkowej nekropolii – podkreśla ks. Jacek Laskowski.

Walorem edukacyjnym aplikacji są także propozycje spacerów tematycznych, na początek przygotowano prawie 20 scenariuszy. Odwiedzający nekropolię z aplikacją mogą przejść śladem znanych osób spoczywających na Powązkach, poznać ich biogramy, a także np. historię sztuki cmentarnej i jej symbolikę od XVIII do XXI wieku.

Karol Gądzik, konserwator zabytków i współautor projektu wymienia m.in. spacery ”Wokół polskiego Oświecenia”, “My z Napoleonem – Napoleon z nami” czyli szlakiem osób, które żyły w czasie wojen napoleońskich, “Kto ratuje jedno życie” to spacer szlakiem grobów osób, które w czasie II wojny światowej pomagały Żydom. Ale są też scenariusze spacerów śladami pisarzy, poetów, filmowców a nawet kolejarzy – w tym budowniczego kolei warszawsko-wiedeńskiej czy tramwajarzy. Będzie można przejść szlakiem powstańców warszawskich. W ten sposób, chcemy podzielić okres 230 lat historii Powązek na odcinki, by ją lepiej przybliżyć – opowiada.

Więcej na ten temat TUTAJ

Za: awo/archwwa.pl