27 maja – Dzień Samorządu Terytorialnego

Dziś świętujemy 30-lecie polskich samorządów obchodząc 27 maja Dzień Samorządu Terytorialnego. Telefonicznie w studiu Radia Niepokalanów gościliśmy Pana Adama Orlińskiego – wiceprzewodniczącego sejmiku województwa mazowieckiego.

Wybory 27 maja 1990 r. były pierwszymi w pełni wolnymi wyborami w powojennej historii Polski – nie ograniczały ich żadne dodatkowe warunki, jak w przypadku kluczowych wyborów 4 czerwca 1989 r. Miały też miejsce jeszcze przed pierwszymi powszechnymi wyborami prezydenckimi. Były więc nie tylko ważnym wydarzeniem w historii polskich samorządów, ale też kluczowym z perspektywy demokratycznej transformacji po roku 1989 i upadku komunizmu.

30 lat samorządności to trzy dekady ogromnej pracy mieszkańców i samorządowców, to wielka lekcja samodzielnego decydowania o naszym najbliższym otoczeniu. 27 maja 1990 r. odbyły się wybory, które zmieniły Polskę. Od tego czasu, samorządowcy wspólnie z mieszkańcami małych ojczyzn, budują miasta i miejscowości. Tworzą społeczeństwo obywatelskie, na co dzień pracują z organizacjami pozarządowymi, razem z obywatelami rozwijają systemy współpracy i współzarządzania.