25. rocznica erygowania Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Radziejowie. Dziś (5.09) główne uroczystości

W tym roku przypada 25. rocznica erygowania Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Radziejowie. Główne uroczystości odbędą się dziś (5 września)podczas Mszy Św. o godz. 12.30.

Mszy Św. dziękczynnej będzie przewodniczył Ks. Bp. Krzysztof Wętkowski, który poświęci także nową monstrancję i rozpocznie codzienne, całodzienne wystawienie Najświętszego Sakramentu w parafii.

Monstrancja została przywieziona z Pracowni Mariusza Drapikowskiego i ma być podziękowaniem za 25 lat istnienia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Radziejowie. W monstrancję zostały włożone tulejki z intencjami ofiarodawców. Już od września będzie wystawiany w niej Pan Jezus w Najświętszym Sakramencie do całodziennej adoracji.


Dziś (5.09) w audycji Radia Niepokalanów „NA FRANCISZKAŃSKIM SZLAKU czyli radiowe podróże śladami św. Franciszka” wybierzemy się na pielgrzymkę właśnie do Radziejowa, do Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy. O historii tego miejsca, która sięga czasów Władysława Łokietka i bitwy pod Płowcami, opowiedzą nam o. Edward Podgórski oraz o. Krzysztof Tarnowski – gwardian i proboszcz parafii.


HISTORIA ŁASKAMI SŁYNĄCEGO OBRAZU MATKI BOŻEJ NIEUSTAJĄCEJ POMOCY U OO. FRANCISZKANÓW KONWENTUALNYCH W RADZIEJOWIE

Obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy zasłynął w świecie bogatą treścią, kultem i pięknem. Jako ikona uobecnia i przedstawia Matkę Bolesną, Dzieciątko Jezus i dwóch Archaniołów, którzy trzymają narzędzia męki. Maryja, przerażone Dziecię tuli do serca, patrząc na nas, jako Matka Kościoła, wskazuje dłonią Drogę i nieustanną pomoc. Jezus trzymając dłoń, gubi pantofelek przeżywając niepokój. Barwy obrazu przemawiają złotem, granatem, zielenią i czerwienią. To symbole królewskości, wiary, nadziei i miłości. To, co Ewangelia ogłasza słowem, ikona uobecnia i przedstawia kolorami, by w Duchu Świętym przeżyć to spotkanie.

Historia tego obrazu, w klasztorze OO. Franciszkanów Konwentualnych w Radziejowie, rozpoczyna się pod koniec XIX wieku, czyli w roku 1898. Wówczas to o. Bonifacy Żurawski, który jako jedyny ostał się w klasztorze po jego kasacie przez rząd carski w 1864 roku za to, że zakonnicy wykazali się aktywną postawą podczas powstania styczniowego, poprosił malarza p. Feliksa Cichockiego – herbu Nałęcz (1861 – 1921), aby namalował wizerunek Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, który na ówczesne czasy kosztował niebagatelną sumę 500 rubli.

Po otrzymaniu obrazu, o. Bonifacy umieścił go w ołtarzu przy wschodniej ścianie nawy bocznej, obwiesił go lampami i otoczył go żelazną balustradą. Jak twierdził potem o. Bonifacy: miejscowy lud obdarzał wielkim nabożeństwem łaskami słynący wizerunek. Do obrazu dołączono także łaciński akt odpustu nadanego przez ówczesnego Papieża, Leona XIII, na święto Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Radziejowie.

http://franciszkanie-radziejow.pl/