#WózekDlaAfryki – Trwa inicjatywa MIVA Polska

Misjonarze są synonimem wierności Bogu i Ewangelii. Ewangelizują poprzez szare posługi charytatywne, edukacyjne, medyczne  –  powiedział o. Kazimierz Szymczycha SVD, sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, podczas konferencji prasowej prezentującej inicjatywę „#WózekDlaAfryki – akcja Promienie Miłosierdzia – wózki dla niepełnosprawnych na misjach”, organizowaną przez MIVA Polska.

Kazimierz Szymczycha SVD, sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji przypomniał o ewangelizacyjnym i edukacyjnym wymiarze posługi misjonarzy w różnych zakątkach świata. „Nasza akcja bardziej wiąże się z trzecim elementem – dbania o zdrowie” – wskazał o. Szymczycha odnosząc się do akcji zakupu wózków inwalidzkich. „To bardzo pomaga, bardzo nobilituje ludzi, którzy nie mają możliwości się przemieszczać, podnosi ich z ziemi, dosłownie i w przenośni”– powiedział, wskazując na możliwości poruszania się, ale i poczucie bezpieczeństwa moralnego, fizycznego i psychicznego, jakie daje niepełnosprawnym wózek inwalidzki.

Sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji przypomniał, że w 99 krajach na świecie posługuje ponad 1883 misjonarzy. „Stali się znakiem nadziei dla chorych” – zaznaczył o. Szymczycha przypominając, że w trudnym czasie pandemii misjonarze zostali ze swoimi wiernymi, choć wiele organizacji pozarządowych wyjechało. „Misjonarze są synonimem wierności Bogu i Ewangelii. Ewangelizują poprzez szare posługi charytatywne, edukacyjne, medyczne”  –  podkreślił o. Kazimierz Szymczycha SVD.

O akcji #WózekDlaAfryki opowiedział ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska. „Naszym hasłem i mottem jest +Niesiemy Chrystusa+. To nasze motto, które realizujemy w życiu, to nie tylko pomoc charytatywna, chociaż ta pomoc jest bardzo konkretna” – powiedział. Dyrektor MIVA Polska wymienił realizowane przez MIVA inicjatywy, mające na celu przekazanie misjonarzom środków transportu. Należą do nich chociażby „1 grosz za 1 km”, „Z Ewangelią na motorze”, „Ratujemy Życie – Misyjny Ambulans” oraz mniejsze np. „ Skuter śnieżny na misje”, „uCZYNek WIARY” i „Promienie Miłosierdzia”.

„Naszą intencją jest, aby świadectwo nas rodaków w Polsce i misjonarzy, którzy posługują na misjach, stało się wyraziste poprzez konkretną pomoc w zakupie wózków inwalidzkich” – powiedział ks. Kraśnicki, wskazując, że inspiracją do obecnej akcji była Bulla papieża Franciszka ustanawiająca nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia oraz sugestia bp. Jerzego Mazura SVD, przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, by pomóc niepełnosprawnym.

Jak poinformował ks. Kraśnicki, w minionym roku pomimo pandemii i ograniczeń w zdobywaniu funduszy, MIVA Polska nie zawiesiła pomocy, a nawet było jej więcej. „Nasza pomoc rocznie dociera do 35 krajów. W minionym roku pomogliśmy na kwotę 3 mln 582 tys. zł. To dar od Kościoła w Polsce, od ludzi, od indywidualnych dobroczyńców” – powiedział.

O prośbach, jakie wpływają do organizatorów akcji „#WózekDlaAfryki – akcja Promienie Miłosierdzia – wózki dla niepełnosprawnych na misjach”, opowiedziała s. Kornelia Olechno CSC, misjonarka z Togo, koordynator akcji Promienie Miłosierdzia. Jak wskazała, prośby zawierają opis aktualnych potrzeb, opis sytuacji konkretnego chorego. Większość próśb nadsyłana jest z kontynentu afrykańskiego – Kamerunu, Senegalu, Togo, Madagaskaru, Tanzanii, a także z państw Ameryki Południowej – Boliwii, Argentyny, Ekwadoru. „Prośby dotyczą przede wszystkim pomocy w zakupie wózków dla niepełnosprawnych. Do dnia dzisiejszego wpłynęły prośby o 238 zwykłych wózków, 23 dla dzieci, 5 elektrycznych i 30 trójkołowych z napędem ręcznym” – powiedziała. „Wielu ludzi nie ma możliwości zakupienia wózka i z nadzieją czeka na otwartość i propozycję ze strony misjonarzy” – podkreśliła.

„Mogłam zobaczyć ich radość i nową nadzieję, że są tak jak inni, że mogą na nowo żyć, na nowo wyjść. To dało im nowe nogi, nowe życie. Myślę, że ta akcja i nowa edycja akcji +Promienie Miłosierdzia+ szczególnie w czasie wielkopostnym może być odpowiedzią na ulżenie w cierpieniu tym, którzy w krajach misyjnych potrzebują pomocy” – dodała s. Olechno.

O doświadczeniach rzeczywistości w Demokratycznej Republice Konga, gdzie część kraju objęta jest rebelią, mówiła s. Agnieszka Gugała CSA, misjonarka posługująca pośród tamtejszych mieszkańców. „Przeciętny obywatel, który jest słaby, niepełnosprawny, chory, musi liczyć tylko na siebie, na pomoc swojej rodziny i jeśli się to zdarzy, na pomoc pojedynczych organizacji, akcji, ale jest to pomoc sporadyczna. Raczej musi radzić sobie sam” – wskazała, zwracając uwagę, że wiele osób w skutek wojny dotkniętych jest biedą i poważną niepełnosprawnością. Misjonarka wyjaśniła, że prawie połowa placówek medycznych znajduje się w rękach Kościoła. „Ci ludzie zdani są jedynie na pomoc wrażliwych serc, które dzięki naszej obecności mogą im pomóc”– podkreśliła, wskazując, że ofiarowanie wózka niepełnosprawnym, którzy często czołgają się po ziemi, jest przywróceniem im godności.

Inicjatywa „#WózekDlaAfryki – akcja Promienie Miłosierdzia – wózki dla niepełnosprawnych na misjach odbywa się już po raz kolejny. Dotychczas MIVA Polska w latach 2016-2019 przekazała 217 wózków do 15 krajów.

Akcję można wesprzeć przekazując środki na nr konta 69-1240-1037-1111-0000-0691-6802 z dopiskiem: Darowizna – wózki dla niepełnosprawnych

Fot./tekst za: BP KEP