ODBLASKuj, lajkuj i podaj dalej!

Jak co roku o tej porze, kiedy wcześnie zapada zmrok, tak i w tym roku, zachęcamy Słuchaczy Radia Niepokalanów do noszenia odblasków. Szczególnie zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego w okresie jesienno – zimowym są piesi. Zgodnie z nowelizacją Prawa o ruchu drogowym każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat do 100 zł.

Samorządowcy, policja, a także nauczyciele regularnie przypominają zwłaszcza dzieciom i młodzieży, by nosili elementy odblaskowe. Pomysłów na to, by uświadamiać, jak jest to ważne, jest wiele.

Na Mazowszu od kilku lat prowadzona jest akcja „JESTEŚ WIDOCZNY, JESTEŚ BEZPIECZNY”, organizowana przez samorząd województwa mazowieckiego i wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego w szkołach podstawowych i gimnazjach z terenu Mazowsza. Tylko w tym roku szkolnym planowanych jest ponad 100 spotkań, podczas których wiedzę z zakresu bezpieczeństwa na drodze zdobędzie kolejnych kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt tysięcy uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów. Dowiedzą się oni m.in.: jak bezpiecznie poruszać się po drodze, jak zachować się w razie wypadku, czy jak udzielić pierwszej pomocy rannemu koledze. Te i inne zagadnienia omówią z uczniami przedstawiciele policji, straży pożarnej oraz pogotowia ratunkowego.

Szkoła Podstawowa w Harkabuzie – to już woj. małopolskie, nie tylko podarowała uczniom – wspólnie z Radą Rodziców – elementy i kamizelki odblaskowe, zorganizowała spotkania z policją, przedstawicielami Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego, przeprowadziła konkurs plastyczny i test wiedzy o bezpiecznym poruszaniu się po drodze, ale także zorganizowała ODBLASKOWY ŁAŃCUCH. To oryginalne wydarzenie zgromadziło uczniów, ich rodziny, absolwentów szkoły oraz wszystkich chętnych mieszkańców Harkabuza i okolic. W rezultacie ponad sto osób w odblaskowych kamizelkach ustawiło się wzdłuż drogi, biorąc się za ręce, by promować odblaskowy styl życia i „świecić” przykładem dla innych. Uczniowie szkoły napisali także list do… kierowców, w którym apelują o jazdę zgodną z przepisami, a sami obiecują pamiętać o noszeniu elementów odblaskowych. Wszystko po to, by – jak piszą dzieci, każdy wrócił „szczęśliwie do domu, gdzie czekają na nas i na was [kochani kierowcy] nasze rodziny.”

„ODBLASKuj” – takim natomiast hasłem, nawiązującym niewątpliwie do powszechnie znanego i chętnie używanego przez dzieci i młodzież wyrazu – „lajkuj” –  zwraca uwagę na bezpieczeństwo na drogach Komenda Stołeczna Policji. Spoty emitowane w ramach kampanii można zobaczyć między innymi w komunikacji miejskiej i podmiejskich pociągach. A zatem: ODBLASKuj, lajkuj i podaj dalej! – zachęcają organizatorzy kampanii.

To tylko kilka przykładów na to, jak w prosty sposób można uświadomić dzieciom, młodzieży i ich rodzicom, że piesi w ciemnych strojach w okresie jesienno-zimowym nie są widoczni, a to, by widoczni byli, nie jest wcale trudne. Wystarczy odrobina wyobraźni, dobrej woli i odpowiedzialności za siebie i innych.