17. Ogólnopolska Franciszkańska Olimpiada Wiedzy o św. Maksymilianie – sobota, 18 czerwca, godz. 12.30

W roku szkolnym 2022/2023 odbędzie się 17. Ogólnopolska Franciszkańska Olimpiada Wiedzy o św. Maksymilianie, nad którą patronat medialny objęło tradycyjnie Radio Niepokalanów. Przygotowania do 17. edycji olimpiady rozpoczęły się tuż po finałach poprzedniej edycji. Znamy już temat i listę lektur, do których trzeba będzie zajrzeć, by wziąć udział we franciszkańskich zmaganiach. Z o. Danielem Śliwińskim – asystentem zakonnym olimpiady rozmawiał o. Robert Serafinowski.

SŁUCHAJ: sobota, 18 czerwca, 12.30


Cieszący się szerokim zainteresowaniem konkurs ma na celu przybliżenie młodemu pokoleniu sylwetki o. Rajmunda Kolbego (św. Maksymiliana Marii Kolbego). Wyjątkowej osoby, kojarzonej przede wszystkim jako męczennika z Auschwitz, symbolu ofiary niemieckiego nazizmu. Poprzez Olimpiadę uczestnicy mogą zapoznać się z życiem Świętego, poznając Go jako kapłana, misjonarza, założyciela klasztoru w Niepokalanowie, wydawcy „Ryceza Niepokalanej”, czy też świetnego naukowca – doskonałego matematyka, przedsiębiorcy. Osoby o niezwykłej sile ducha, która całe swoje życie zawierzyła Matce Bożej. Celem Olimpiady jest również chęć rozpropagowania wśród młodzieży Świętego, jako wzoru pracowitości, pokory i otwartości na drugiego człowieka. Uczestnicy konkursu pogłębiając swoją wiedzę o św. Maksymilianie mogą znaleźć wskazówki jak poznać Maryję, jak bezgranicznie jej zaufać oraz w jaki sposób w życiu kierować się miłością do bliźniego.

Wszystkich, którzy zastanawiają się nad wzięciem udziału w Olimpiadzie możemy zapewnić, że jest to niezapomniana przygoda ze Świętym. Olimpiadę organizują franciszkanie we współpracy z UKSW w Warszawie. Jest ona organizowana na trzech poziomach edukacyjnych: – konkurs plastyczny dla klas 0-V szkół podstawowych; – konkurs wiedzy dla klas VI-VIII szkół podstawowych; – konkurs wiedzy dla szkół ponadpodstawowych. Zadaniem uczniów w konkursie plastycznym jest zilustrowanie wybranego przez Organizatorów wydarzenia z życia św. Maksymiliana, natomiast w konkursie wiedzy uczniowie muszą zapoznać się z życiorysem św. Maksymiliana na podstawie wyznaczonej lektury oraz zapoznać się z podaną księgą Pisma Świętego. Oprócz zdobytej wiedzy i inspiracji uczestnicy mogą wygrać także cenne nagrody (w przypadku konkursu wiedzy jest to wysokiej klasy sprzęt elektroniczny oraz indeksy na studia). Zgłoszenia uczestnictwa w konkursie dokonuje na początku roku szkolnego katecheta lub inny nauczyciel z danej szkoły. Regulamin Olimpiady, formularz zgłoszeniowy oraz szczegółowe informacje dostępne są na stronie olimpiada.franciszkanie-warszawa.pl