13 maja zapraszamy na uroczystości odpustowe Matki Bożej Łaskawej, Patronki Warszawy i Strażniczki Polski

W sobotę 13 maja, w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Warszawie odbędą się uroczystości odpustowe z procesją i figurą Matki Bożej Łaskawej.

Statua NMP Łaskawej to barokowa rzeźba NMP Łaskawej, pochodząca z XVII wieku, wykonana z drewna lipowego, polichromowana i złocona. W święta maryjne była noszona jako feretron w procesjach po ulicach Warszawy.

Procesja z zabytkową figurą Maryi przy murach Starówki nawiązywała do modlitwy jaką magistrat miasta przeprowadził w 1652 r. wobec szerzącej się na Mazowszu zarazy, a po ustaniu epidemii podjął uchwałę, w której ogłoszono Matkę Bożą Łaskawą patronką Warszawy. Przemarsz był organizowany rokrocznie do czasu powstania listopadowego, a później został wznowiony po 185-letniej przerwie w 2015 r.

W drugą sobotę maja (zawsze druga sobota maja), Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Warszawie przeżywana jest patronalna uroczystość odpustowa kościoła – Uroczystość Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy. Za uczestnictwo we Mszy św. tego dnia w Sanktuarium można uzyskać odpust zupełny.
Zapraszamy do wyrażenia Matce Bożej wdzięczności za jej opiekę nad naszą stolicą Warszawą i całą Ojczyzną.

Uroczystość Matki Bożej Łaskawej upamiętnia wydarzenia z 1652 roku. Wobec szerzącej się wówczas zarazy magistrat miasta Warszawy z inicjatywy Rektora kolegium pijarów, ks. Orsellego zarządził szczególne modlitwy przebłagalne przed wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej, niosąc obraz wzdłuż wewnętrznych murów miasta, a po cudownym ustaniu epidemii podjął uchwałę, w której ogłoszono Matkę Bożą Łaskawą Patronką Warszawy i Strażniczką Polski.

9 maja 2015 r. Dokładnie po 185 latach wznowiona zostaje procesja ulicami Starego Miasta w odpust Matki Bożej Łaskawej. Procesja śpiewając pieśni maryjne wyruszyła z Sanktuarium ul. Świętojańską dotarła do Rynku Starego Miasta, który okrążyła i ul. Jezuicką udała się prosto w kierunku Placu Zamkowego, okrążyła kolumnę Zygmunta i powróciła przez Plac Zamkowy ul. Świętojańską do sanktuarium.

Fot. Agata Ślusarczyk foto / matkabozalaskaw.pl