12 września – wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi, rocznica odsieczy wiedeńskiej

To nie przypadek, że 12 września, kiedy obchodzimy rocznicę odsieczy wiedeńskiej, wspominamy Najświętsze Imię Maryi! Krótkie, poniższe opracowanie, poczynione na podstawie książki Czesława Ryszki „Cuda Polskie” wszystko wyjaśnia.

W 1683 roku wojska tureckie zagroziły nie tylko Rzeczypospolitej, ale całe Europie. W tej sytuacji papież Innocenty XI wyprawił do króla Jana III Sobieskiego posła, aby król przybył z odsieczą.

Król wahał się. Polska była wyniszczona wojnami.

Decyzję pomógł podjąć Królowi św. Stanisław Papczyński, spowiednik króla. Zakonnik prosił na modlitwie o pomoc Maryję. Maryja ukazała się mu i zapewniła o zwycięstwie. Sobieski posłuchał spowiednika i zaufał Maryi.

W drodze do Wiednia zatrzymał się na Jasnej Górze, prosząc Bogarodzicę o zwycięstwo.

Z Częstochowy udał się do Krakowa. Odbył tam pielgrzymkę do siedmiu Kościołów.

Królowa Marysieńka odprowadził Męża do Będzina, a potem wróciła do Krakowa, gdzie razem z mieszkańcami miasta trwała na modlitwie.

Bitwa rozgrała się 12 września 1683 roku. Była prowadzona ze wzgórza Kahlenberg. DZIEŃ TEN KRÓL JAN III SOBIESKI ROZPOCZĄŁ OD MSZY ŚW., LEŻĄC KRZYŻEM I PROSZĄC BOGA O ZWYCIĘSTWO. Przed bitwą krzyknął: „Żołnierze – nie tylko Wiedeń musimy ocalić! Musimy ocalić całe chrześcijaństwo! Żołnierze – walczymy za Matkę Boską Częstochowską, za Czarną Madonnę!”

W tym samym czasie w Krakowie wyruszyła z katedry na Wawelu w kierunku kościoła Mariackiego procesja różańcowa, w której niesiono Najświętszy Sakrament i cudowny obraz Matki Bożej Zwycięskiej. Za Najświętszym Sakramentem szła… Królowa Marysieńka.

Tego dnia wszyscy mieszkańcy Krakowa zmobilizowali się do gorącej modlitwy różańcowej, by WYMODLIĆ ZWYCIĘSTWO.

Efekt: Wojsko tureckie „poszło w rozsypkę”.

Król Jan III Sobieski zwycięstwo przypisał Maryi. Do papieża przesłał słynną depeszę: PRZYBYLIŚMY, ZOBACZYLIŚMY, BÓG ZWYCIĘŻYŁ.

Dzięki Sobieskiemu nie spełniła się zapowiedź muzułmanów „uczynienia z Bazyliki św. Piotra stajni dla koni sułtana.

Po zwycięstwie wiedeńskim Stolica Apostolska nadała Polsce tytuł „przedmurza chrześcijaństwa”, a papież Innocenty XI na prośbę polskiego króla dzień 12 września ustanowił świętem IMIENIA MARYI.